Články / Seriály / / 3na3

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 15.05.2020

Pod heslem Virtual Healing: DJské kolektivy streamují pro osamělé tanečníky probíhala od března série živých vystoupení vyprovokovaná paralýzou společenského života v rámci koronavirové pandemie. V ní se spojily desítky kolektivů z měst celé republiky a ze svých domovských scén nebo bytů přestavěných na pop-up studia denně streamovala koncerty, dj sety a rozhovory. Izolace tak byla snesitelnější a některá vysílání pamětihodná. Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, která chce celou snahu završit a kterou dali dohromady z týmu Virtual Healing zejména Oliver Torr a grafik Matěj Moravec. Ten nám taky ještě pár věcí upřesnil. A vy: poslouchejte, kupujte, stahujte, jde to na dobrou věc!

Virtual Healing byla série streamů, kde se vzala kompilace?

Přišel jsem k celému projektu později a staral se pouze o realizaci kompilace. Osobně jsem nadšený, že se různé hudební kolektivy dokázaly dohodnout a pracovat na jedné platformě. Pro mě byl právě tohle impulz, díky kterému jsem se rozhodl kompilaci vytvořit. Viděl jsem v tom příležitost mít všechny umělce a jejich názory pohromadě, ať za deset let můžeme na všechno vzpomínat.

Jak to celé bylo? Inspiroval ses v zahraničí?

Někdy na začátku dubna jsem si volal s Oliverem Torrem ohledně grafiky, co dělám pro XYZ Project. Nadhodil jsem, že by bylo fajn, aby v rámci Virtual Healing udělal kompilaci, jako artefakt doby a sondu do současné hudební scény. V té době už ve světě vyšlo pár benefičních kompilací jako reakce na Covid. Za zmínku stojí italská Music Against Virus, obrovská švýcarská kompilace Make Some Room o jedno stu třiceti skladbách nebo irská Music for Quarantine. Přišlo mi fajn trend následovat a pokusit se udělat českou variantu.

Kam půjde výtěžek z prodeje, co se bude dít dále?

Původně jsme zamýšleli celý výtěžek darovat umělcům, kteří se zúčastnili Virtual Healing streamů, nakonec jsme ale oslovili i hudebníky mimo platformu. Podmínkou bylo, že jsou aktivní na české scéně. Tady bych měl asi říct, že jsme neoslovili všechny, kteří by si to zasloužili. Neměli jsme zkrátka dost času, celou kompilaci jsme udělali za čtrnáct dní. Tímto se omlouvám všem, na které se nedostalo. Jinak jsme ale zařadili jeden track od všech, kteří nám poslali data v požadované formě, žánry nebyly rozhodující.

Výtěžek jsme chtěli dělit rovným dílem všem. Olivera napadlo část darovat Červenému kříži. Mary C, členka týmu Virtual Healing, poté přišla s lepším řešením, totiž dát část neziskové organizaci Jako doma. Velká část umělců se vzdala honoráře v jejich prospěch a za to jim patří velký dík.

Jak myslíš, že celá koronavirová patálie změní hudební branži? Na co se těšíš do konce roku?

Snad poleví festivalové šílenství. Já věřím, že festivaly ničí elektronickou hudbu, ale to je na jinou debatu, masové akce mi zkrátka chybět nebudou. Budou mi chybět malé kluby, které se snaží přežít z dárcovských příspěvků. Doufám, že se jim to podaří. V nich vzniká komunita a z té pak zajímavá hudba. Těším se, až budou lidi tančit v klubech a nemyslet na špatné věci. Mimochodem jsem zvědavý, jestli někdy někdo porovná, kolik skladeb vyšlo před karanténou a během ní. Dost lidí mělo čas být kreativní.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace