Články / Seriály / / 3na3

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 24.06.2020

Jedním z mála červnových open airů je Kamenka Open, který se letos uskuteční už pojedenácté. Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. Stojí za ním nadšenci z kolektivu Equipe Animazione (EAC), tedy brněnského seskupení DJ’s, producentů a výtvarníků, kteří se věnují taneční hudbě, vizuálním performancím a street artu. Na pár zvídavých otázek nám odpověděl za organizační tým Otakar Veselý. Zvesela!

Když se dívám na váš lajnap, jeden by si řekl, že to jsou jen fiktivní formace: Cimbálová muzika Tvojého Dědy, Sajmon and Garfunkers nebo Funky Chicken. Jak vzniká dramaturgie, podle čeho vybíráte kapely? Funky, blues, tibetské mísy, Beastie Boys Story… to je velmi pestrá směsice.

Akce je na tři dny, jsme multižánrový festival, a i když to tak nemusí na první pohled vypadat, tak dramaturgický koncept tam je. Pátek je letos zaměřený na hip hop a street culture. Půjde tradičně o promítání takto zaměřeného dokumentu, doprovodný hudební program a třeba i streetartovou instalaci. Hlavní festivalový den se za těch jedenáct let žánrově vyprofiloval především směrem k jazzu, funku, latinu a podobným žánrům. Chceme stále přinášet ale i něco méně očekávaného, takže sobotní program v minulosti otvíral smyčcový kvartet nebo duo hrající tradiční africkou hudbu. Letos to bude, tentokrát ke konci programu, brněnský dubový live act Ryby dub. Neděle po léta patří divadlům. Ty letos kvůli časovému presu způsobenému pandemií nebudou a půjde tak o chill out day s klidnějšími hudebními projekty, jako je právě zmiňovaná Zvuková lázeň s vzdušným gongem a tibetskými mísami.

Jména kapel často nemusí být širší veřejnosti známa, ale v nemálo případech za nimi stojí ostřílení muzikanti ze známějších formací nebo i akademičtí hráči, kteří takto rozjíždějí svoje nové platformy. Navíc se zdá, že u nás není úplně snadné najít kapely těchto žánrů, které by nám sedly, krom těch obecně nejznámějších jako J.A.R., Monkey Business nebo -123 min.

V neposlední řadě hraje obrovskou roli genius loci. Louka, výhled na Brno, příjemná hudba k poslechu i tanci, žádné ploty ani vizuální smog od sponzorů akce... Prostě pohoda a trochu jiný zážitek, než by se dal možná čekat od akce čtyři zastávky od centra Brna. To je to hlavní, o co tu jde. Samotný lineup je až neuvěřitelně na druhém místě.

Kolik lidí čekáte, nebude to vypadat celé jako ufo, vzhledem k epidemiologickým opatřením? Byl jsi už na nějaké venkovní akci nebo chystáš se někam?

Počítáme s avizovaným rozvolněním maximálního počtu účastníků pro venkovní akce do 1 000 osob v jeden čas. Tento limit naše akce bez problémů splňuje. Je zde vysoká fluktuace návštěvníků v průběhu sobotního dne, takže potřebný limit dodržíme. Louka je navíc prostorná, takže věříme, že i požadované rozestupy by neměly být velký problém. Dezinfekce bude na všech stáncích a u toalet. Veškeré info i k tomuto tématu je na facebookové události a bude na všech přístupech na louku.

Co se týká open airů, tak jsem propásl, co se dalo, nebo nám akce zrušili zmiňovaná opatření. Podobné je to i s výhledem na další letní akce venku. Skoro vše pro mě zajímavého je zrušeno nebo přesunuto. Za zmínku každopádně stojí následovník trutnovského festivalu Artu kus v srpnu, kam se chystáme s DJ stagí. A v podzemních vodách brněnské taneční scény se chystá nový open air koncept brněnských crews Mindicted a Equipe Animazione na poslední sobotu v srpnu.

Akce se koná za finanční podpory města Brna. Jaká je spolupráce? Jaká je kulturní situace ve městě obecně?

I bez pandemie a souvisejících opatření jsou tyto otázky skoro na knihu. Nicméně s městem vycházíme dlouhodobě dobře. Je cítit určitá podpora a snad i něco jako sympatie k našemu konceptu, což se projevuje v bezproblémovém schvalovacím procesu a sem tam i proaktivním upozorněním z jejich strany, když se řešil noční klid nebo pití alkoholu na veřejnosti. Letos jsme dosáhli i na finanční podporu. Nedá se říct, že je to faktor bez, kterého by se akce nekonala, ale jak dosavadní podpora, tak peníze samozřejmě vždy pomůžou.

Na klubové a festivalové scéně došlo během posledních třeba šesti let ke znatelnému zlepšení co do možností výběru, snad i kvality a právě podpory ze strany města. Jen bych si za sebe představoval podporu přece jenom ještě větší a taky odvahu k projektům, které by byly pro město originální a dobrou vizitkou. Snad nikoho neurazím, ale krom Jazz Festu tady akci podobného charakteru nemáme a je to škoda, protože potenciál tady je.

Info

Kamenka Open
26.-28. 6. 2020
Kamenná čtvrť, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace