Články / Seriály / / 3na3

3na3: Jirza (Kabinet múz)

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, dělaný poctivě, s rozhledem i nadhledem, se neustále posouvá, pořád vymýšlí něco nového. Koncerty, divadla, projekce, výstavy, taky krámek s vinyly si vede dobře, k tomu roztočili svůj profil na Spotify, natáčejí live sessions, měsíční program mají napěchovaný jako klokan kapsičku, a pořád vymýšlejí další věci. O něčem se ještě mluvit nemůže, ale s ledasčím se nám Jirza svěřil…

V Kabinetu Múz už děláš tuším bezmála rok? Jakým směrem se posunula dramaturgie a kdo všechno se na ní podílí? Na první pohled by se mohlo zdát, že se toho děje více, ovšem to je možná dané jen lepší PR, nebo se pletu?
Moje osobní provázanost s Kabinetem zapustila kořeny, stejně jako se začala rozrůstat vertikální zelená stěna na naši ocelové galerii. Jsme rádi, jestli to vypadá, že se toho u nás děje víc. Už léta hlavní dramaturgii dělá Tomino, my ostatní z týmu si snažíme plnit své sny a tužby. Ty jsou takovým krásným měsíčním zpestřením. Miluju společná hlasování, koho bereme a na koho prostě už nemáme. Buď finančně nebo protože by to nikoho jiného nezajímalo.

Výběr kapel je pestrý, máte na něj i publikum? Dát vedle sebe Thalii Zedek a Vladivojnu la Chiu, to chce jasný záměr… Anebo smysl pro humor.
Záměr je jasný – musí nás to aspoň trochu bavit. Když tady vystoupila Emma Smetana, okomentovala Kaboš slovy "je to tady takový pěkný punk". A možná, ačkoliv se tomu sami snažíme vymanit, na tom něco bude. Uvedl si dvě trošku rozdílné umělkyně a to mě hned napadá zmínit, že únor je fakt bohatej na ženské osobnosti, z čehož máme velkou radost. Ale nejde sestavit program, aby každý den hráli tvoji nejoblíbenější umělci. Na to bychom nestačili chodit ani my sami. A tak se snažíme být otevření a vyzobávat z každé odnože a žánrů zajímavá jména, spolupracovat s odvážnými promotéry a bookery, nabízet prostor nejširšímu okolí. Prostor, kde není vítán rasismus, xenofobie ani homofobie. A ano největší konkurencí se někdy stáváme my sami. Dramaturgie následujících dní bude dramatická, takže nadhodím pár jmen: Denver Broncos UK, tzn. návrat členů a členky amerických Slim Cessna’s Auto Club. Americana & country v té nejjemnější podobě, společně se Severním nástupištěm. Shoegaze, postpunk, space rock bude zastoupen takovými jmény jako The Oscillation, The Telescopes, The Underground Youth, Manon meurt a březen bude ve znamení The Soft Moon!

Je-li po chuti více synth/cold wave, tak to pak nabízím barcelonské spojení Fatamorgana (zpěvačka Belgrado!) a (ne)milosrdných SDH. Svátkem pro všechny krabičkáře a moduláry bude vystoupení britského dua Giant Swan, kteří jsou opravdu bezkonkurenční. Punk a hardcore má u nás na růžích ustláno, a to s velkou slávou. Narozeniny klubu i tripl narozky týmu budou se soundtrackem kapel Gospel of the Future, Kovadlina, Tummo, Sheeva Yoga. Tím nekončíme a tak zmíním dva labelové festivaly. První rok fungování oslaví v únoru Pushteek records svým žánrově otevřeným festem, v březnu pak Happy Mutant nabídnou 3-5-7 fest (Esazlesa, Pacino, Rutka Laskier ad.) Z Ameriky a Kanady se k nám vrátí bezkonkurenční No Problem, Neighborhood Brats a premiéru tady bude mít zpěvák Darkest Houst se svou kapelou The Primals. Temnou rozvážnost přijdou nastolit moji favoriti měsíce dubna - Jaye Jayle. Je nutno dodávat něco víc než to, že mají desku na Sargent House, personální propojení s Young Widows a rodinné s Emma Ruth Rundle? Pro ty, co rádi experimentují, tu máme přichystány britské Housewives a kdo volí alternativní klasiku, tomu by mohla vyhovovat Lydia Lunch. Tentokrát s allstar fullbandem. A záměrně jsem nevytáhl všechna esa, protože překvapení čekají na každý den na aktualizovaných stránkách kabinetmuz.cz.


Rozjeli jste playlisty na Spotify, osvědčují se? Skládáte je s důrazem na nějakou dramaturgickou stavbu výběru? Ona to není prdel, udělat nějakou smysluplnou selekci z tak rozdílných věcí…
Snažíme se s měsíční pravidelností navnadit na hudbu, co u nás zahraje živě, plus to dolaďujeme špeky z vinylových přírůstků, co se objeví v našem krámě s deskami - Kabinet Records. A vlastně mě teď napadá, že by to mohlo být i takové senilní vzpomínání na časy, kdy jsme se s Tominem propojili prvně, a to na Rádiu Student (R.I.P.). Ale k věci – selekce je to vybroušená a vyhlazená: kompilace začínají vždy velmi z lehka, aby nikomu nezaskočila kost při obědovém hodování v naší Die Küche, konce bývají zpravidla odvážnější, ale ještě jsme si netroufli dát šanci i něčemu vyloženě ostřejšímu. Čekáme na pikantnější oběd.

Jak funguje Kabinet Records, jaký dává smysl v celku vašich aktivit?
Kabinet Records stále roste a bobtná. Už dávno přerostl 1000 titulů, vybraných napříč žánry s tou nejlepší, tedy naší selekcí. A teď vážně, snažíme se prodávat věci, které nás zkrátka baví. Dát prostor interpretům a interpretkám, co u nás hrají, a podporovat lokální vydavatele nebo projekty. Kabinet Múz má trošku s nadsázkou motto 100 % culture | 100 % vegan | 100 % vinyl. Ve výsledku to znamená, že je to takové puzzle. Hlavní téma obrazu jsou samozřejmě koncerty, další dílky jsou tvořeny skvělou restaurací Die Küche, která stále více pracuje nejen na poledním menu, ale vylaďuje i odpolední nabídku, takže zastavit se doplnit energii je možné momentálně až do sedmé večerní. A tím nekončíme, stále se u nás hraje divadlo (Vosto5, Bafni, Best ad.), točí se filmy s diskuzí, s nepravidelnou pravidelností probíhají vernisáže a zdi zpestřují fotky nebo obrazy spřátelených umělců. Každý měsíc vydáváme informační plátek - Muzin. Ten je krmen nejen podrobným programem, ale nechybí tu ani rozhovory, podpora brněnské kultury, tipy na nové desky nebo veganské recepty, komix atd. Stále na obsahu makáme. A tím puzzle nekončí, snad už brzy rozjedeme naši fanzinovou knihovnu, od spuštění nás dělí pár prken. A dalších aktivit, plánů a snů je podezřele mnoho.

Info

Kabinet múz
web klubu
fb klubu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace