Články / Seriály / / 3na3

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

ScreamJay | Články / Seriály / / 3na3 | 19.11.2018

Jan Kačena režíroval ještě před dokončením studia na JAMU, za sebou má zahraniční stáž v Edinburgu, i několik vlastních dramatických textů. Od roku 2008 působil po celé republice, od Divadla rozmanitostí v Mostu přes pražské Divadlo Na zábradlí a MeetFactory, Horácké divadlo v Jihlavě až po brněnskou Redutu. Říká se o něm, že je to „specifická osobnost nezávislé české divadelní scény“, která si vybírá temná témata, dramatizuje nebo píše obsahově těžce proniknutelné texty. Na konci září mělo v brněnském HaDivadle premiéru představení Čevengur podle románu zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury Andreje Platonova, a režie i adaptace se ujal právě Jan Kačena. Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na pár věcí jsme se ho zeptali…

Ve své anotaci HaDivadlo uvádí hru Čevengur jako šílenější verzi Švejka. Jak byste ji a její příběh přiblížil divákovi? O čem je Čevengur?

Čevengur je road movie skrze revoluci v rozpuku, je to cesta do utopického místa pod sluncem, kde je potřeba se vypořádat jak s Kristem, tak s Leninem, aby mohl vzniknout ten komunismus, kde nemusíš nic dělat, protože sluníčko to zařídí za tebe. Je to cesta apokalyptická, ovšem slovo apokalypsa je nutno vnímat ve smyslu zjevení.

Čevengur není zdaleka jedinou inscenací, jediným projektem, na kterém se podílíte. Proč jste si vybral právě román Andreje Platonova?

Protože mě Platonov svou tvorbou fascinuje už dvacet let, podobně jako filmy Alexeje Germana, ve kterých vidím Platonovův filmový protějšek. To však ještě nemusí byt důvod k dramatizaci. Spíše to byla touha se Platonovovu kosmu přiblížit i s vědomím, že tento boj nebude nikdy vítězný.

Publicista Vladimír Hulec o vás napsal, že si vybíráte vesměs temná témata, dramatizujete či sám vytváříte obsahově těžce proniknutelné texty. Vnímáte to i v kontextu této inscenace?

Platonov je především lidský. Jedno z jeho krycích jmen bylo Čelověkov, syn člověka. Je to temné, nebo ne... je to těžce proniknutelné, nebo ne... ?

Info

Andrej Platonova – Čevengur (režie: Jan Kačena, premiéra 25. září 2018)
HaDivadlo, Brno
web představení

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

redakce 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Kalle (k akustickému turné)

redakce 14.11.2018

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia. Veronika a David o nápadu na akustické tour a nejen o něm.

3na3: Olomoucká klubová noc

redakce 13.11.2018

Nultý ročník Olomoucké klubové noci oživí během dvou nocí pět olomouckých klubových scén a běžně nepřístupný kryt civilní obrany. Povídání s pořadatelem.