Články / Seriály / / 3na3

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 27.05.2019

Jan Bárta, autor pořadu Turban na Radiu Wave a člen byvšího audiovizuálního projektu GSMKNSTWRK, se dlouhodobě motá kolem současné postklubové scény, kolem ostrovní bass music. A v poslední době taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Pročež jsme se zeptali na okolnosti a jeho současné rozpoložení. A protože Honza Bárta má na sobě turban pořád a pohybuje se na beatovém létajícím koberci, bylo to povídání veskrze osvěžující.

Label Moveltraxx – čím je tak zajímavý, že pořádáš rovnou showcase? A proč tahle jména?
Věci, co vycházejí na Moveltraxx, patří v Turbanu stabilně k nejhranějším - můžu svědomitě říct, že kdykoliv na Moveltraxx něco vyjde, uslyšíte to v Turbanu, a často ještě v předstihu. Důvod je jednoduchý - jen málo značek “téhle scény” má tak spolehlivý klubový kompas jako právě Moveltraxx, a to hlavně díky kurátorské práci label bosse Big Dope Pího. Původem francouzský producent, MPC kouzelník a ghetto house don je v klubovém světě pojem už přes dekádu a má neomylný “čuch” na “the next big thing” v rámci bass music tanečních hybridů, zároveň si stále drží pomyslnou linku “street bangers kvality”, která akcentuje přímočarost, chytlavost a totální funkčnost na parketu. Na Moveltraxx se objevila jména z chicagské jukeové scény kolem kolektivu Teklife mnohem dřív, než tuhle taneční komunitu objevili “velké” undergroundové značky jako Planet Mu a Hyperdub - a objevují se zde stále, stejně jako veteráni francouzské ghetto houseové scény i nováčci z trochu barevnějšího klubového spektra, jako je třeba Alex Autajon nebo právě Morgan Hislop, který vedle Big Dope Pího vystoupí také na naší showcase. Lineup jsem dával dohromady s Big Dope Pím, se kterým si léta píšu a díky kterému má Turban poměrně úctyhodný počet guestmixů právě od klubových koní ze stáje Moveltraxx. Tahle sestava, kterou ještě doplní britská DJka a moderátorka na Reprezent Radiu a Beats 1 Naina, má za cíl představit zvuk Moveltraxx v celé jeho šíři. Za domácí crew jí ještě posílí DJ Tuco, dlouholetý Big Dope Pího známý a tuším vůbec první člověk, který ho sem kdy pozval. Mám rád, když věci dostávají tvar tzv. full circle.

Ještě pořád tě baví dělat Turban? To je asi dost obligátní otázka… Jaké pořady sleduješ jinde, jaké platformy?
Baví! A doufám, že nejsem sám. Musím říct, že po sedmi letech vysílání se místy projevuje jisté opotřebení materiálu, nicméně Turban je vždycky právě tak čerstvý jako věci, jména a scény, které sleduje - někdy je to spíš než kompas takové klubové zrcadlo. Momentálně mám velkou radost jednak z významného jubilea, kterým byl v pořadí 100. guestmix a zároveň 100. geniální cover od Jirky Franty, který tuhle sérii táhne se mnou po té obrazové stránce. O ten se postaral Turbaní dlouhodobý oblíbenec Slugabed, který měl být kdysi autorem vůbec prvního guestmixu, k čemuž tenkrát nějak nedošlo. A to, že teď má na svědomí výroční stý mix, má alespoň pro mě určitou symbolickou hodnotu. Druhak mě těší, že se Turban po delší době opět vypravil tam, kam právem patří - tedy do klubu. Ve spolupráci s Wavem a podnikem Swim jsme načali příjemnou sérii klubových nocí, kdy jsme už stačili s chicagskou legendou Traxmanem pokřtít Turbaní kompilaci Čeklife a konečně u nás přivítat ostrovního hybatele Mr. Mitche. Třetí nocí v pořadí je právě showcase labelu Moveltraxx.

Co sleduju jinde? Vedle klasické plejády o “mé klubové scéně” publikujících periodik, jako je Dummy, Fader nebo Fact, mám rád blog The Astral Plane a především jejich guestmixovou sérii, kde se nezávisle na sobě potkáváme u řady oslovených jmen. Z domácích platforem mě svým záběrem baví Swine Daily. Ve Full Moonu si rád přečtu reporty z akcí od osadních kamarádů Šímy a Smrčiny. Jinak jsem se poslední dobou zamiloval do H. P. Lovecrafta.

Jaké zkušenosti máš se Swimem, který je sice otevřený „chvíli“, ale lidi si dovedl získat velmi rychle? Co jsi tam zažil, jak se díváš na prostor, lidi, kteří tam chodí, technické dispozice, poloha?
Se Swimem mám zkušenosti poměrně hodně blízké, neb se tam částečně podílím na dramaturgii a dalších věcech. Zažil jsem tam řadu povedených večerů, nocí a rán, stejně jako menších zklamání z nízké účasti na akcích, které by si podle mě zasloužily větší pozornost. Swim má skvělou lokaci a nevím o jiném podniku takto v centru, který by se snažil prezentovat natolik současný a relevantní klubový program. Doufám, že jde stále o “poporodní obtíže” a Swim se stane na domácí klubové mapě vyhledávanou stálicí.

Nějaké objevy z tuzemské elektronické scény, koho nepřehlédnout?
Upřímně mě tu z původní tuzemské produkce už dlouho nic výrazněji neoslovilo, čili bych asi stále opakoval stejná jména, některé z nich najdete v tzv. jukeovém hávu na zmíněné kompilaci Čeklife. Na druhou stranu, co se týče pořadatelských aktivit, mám pocit, že Praha zažívá zlatou éru - respektive nevím, jak jinak nazvat čas, kdy je během pár měsíců možné potkat v Praze zástupce projektů, labelů a kolektivů jako Gabber Eleganza, PC Music, LuckyMe, Teklife, Gobstopper, Princípe nebo Casual Gabberz. Jen houšť!

Info

Moveltraxx showcase:
Big Dope P (uk) + Morgan Hislop (uk) + Naina (uk) + DJ Tuco
31. 5. 2019 21:00
Swim, Praha
fb událost

foto: Barbora Linková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace