Zprávy / Pozvánky

Czech Music Crossroads znovu v Ostravě

Czech Music Crossroads znovu v Ostravě

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.07.2016

V tradičním termínu těsně před festivalem Colours of Ostrava se již potřetí do severomoravské metropole sjedou na dva dny přední zahraniční hudební publicisté, pořadatelé, agenti a další odborníci. V rámci akce Czech Music Crossroads s podtitulem "Hudba od Baltu po Dunaj" zaplní Důl Hlubina 12. a 13. července prezentace a panelové diskuse na aktuální témata, workshopy pro hudebníky a koncerty kapel z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, které vybraly poroty odborníků z daných zemí. Role organizátora se opět ujal festival Colours of Ostrava s finanční podporou Ministerstva kultury, statutárního města Ostravy a ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Partner: Czech Tourism. Generální partner: ArcelorMittal Ostrava.

"Czech Music Crossroads pokračuje ve svém úsilí prezentovat hudbu zúčastněných zemí, tentokrát nově s Maďarskem. Nejedná se o samoúčelný krok, posun z české na mezinárodní platformu přináší zvýšení prestiže i zájmu zahraničních odborníků. Z Czech Music Crossroads se tak stává významná evropská hudební platforma," říká na úvod jeden z pořadatelů Jiří Moravčík. "Letos se přehlídka orientuje na world music, akustickou hudbu, folk a jazz," upřesňuje. Czech Music Crossroads je otevřen nejen zahraničním hostům, ale také českým hudebníkům, promotérům, agentům, festivalovým organizátorům a široké veřejnosti. Součástí bude také speed dating – osobní konzultace, na kterých mohou hudebníci či manažeři kapel získat rady od světově respektovaných profesionálů. Na večerních showcasových koncertech se kromě třech vybraných interpretů z každé země jako speciální host představí kapela Zrní.


Česká porota Sedmi statečných pro letošní rok nominovala skupinu Ponk, která byla vybrána do letošního oficiálního programu největšího světového veletrhu world music WOMEX, akustické trio Malina/Liška/Nejtek a česko-francouzskou skupinu Rêve Général. Polsko budou reprezentovat mezinárodně proslulé skupiny Psio Crew, Lautari a Vołosi. Z Maďarska dorazí skupiny Romengo, zahajovací kapela loňského veletrhu WOMEX, Cimbaliband a Buda Folk Band. Slovensko vysílá na showcase Trojku Zuzany Homolovej, Capre a Rusín Čendeš Orchesra. "Nejde o přehlídku začínajících talentů, nýbrž o umělce, kteří mají šanci překročit jazykovou bariéru, bez ohledu na délku profesionální praxe," doplňuje Jiří Moravčík.


Z letošních zahraničních hostů přijedou například Gerald Seligman, dlouholetý producent EMI a ředitel veletrhu WOMEX, Derek Andrews, umělecký ředitel Mundial Montreal z Kanady, Barak Weiss, festivalový organizátor z Izraele, Riitta Huttunen, bývalá ředitelka finské exportní kanceláře Music Finland, která v současné době vede mezinárodní propagaci pro skupinu Värttinä, Cristina Fina za Medimex a La Notte della Taranta z Itálie, Juan Antonio Vázquez & Araceli Tzigane, redaktoři rozhlasového pořadu Mundofonias a zakladatelé světového žebříčku Transglobal World Music Chart, Arnulf Den Boesterd za distributora českých CD v západní Evropě Xango Music, Jun-Lin Yeoh, umělecká ředitelka Rainforest Festival Borneo, Edgar Jacob za label Cumbancha, nebo David Ibañez, umělecký ředitel Fira Mediterrània de Manresa.

Těžiště konference se po loňském ročníku ještě více přesouvá k hudebnímu exportu, což je u nás oblast zanedbávaná, leč pro rozvoj domácí hudební scény potřebná,“ uvádí Petr Dorůžka, mezinárodně respektovaný hudební publicista a autor programu konferencí. Odborníci budou prostřednictvím interaktivních kurzů školit hudebníky – společně s showcasovými účinkujícími z partnerských zemí – jak se prosadit v mezinárodní konkurenci. Zúčastní se i zahraniční specialisté z oblasti distribuce, kteří mají dlouholeté zkušenosti s šířením českých nahrávek na mezinárodním trhu. Vstupné na konferenci je 500,- Kč na dva dny a 350,- Kč na jeden den. Zahrnuje veškeré materiály, CD sampler a vstup na showcase koncerty. Jednodenní vstupné na všechny večerní showcasové koncerty je 200,- Kč. Studenti a akademičtí pracovníci mají 20% slevu (u vstupu je potřeba se prokázat průkazem ISIC, ITIC nebo jiným dokladem, potvrzujícím studium či pedagogickou činnost). Držitelé vstupenky či identifikační pásky Colours of Ostrava mají vstup na koncerty zdarma.

Info

Czech Music Crossroads 2016
12. - 13. 7. 2016
Dolni Oblast Vitkovice Hlubina, Ostrava
Vstupné: 350,- den / 500,- dva dny

www.facebook.com/events/574682782684067
www.facebook.com/czech.music.crossroads
www.facebook.com/colours.of.ostrava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rožnovská Vrátnice ulovila Jarboe

redakce 19.11.2019

V rámci evropského Illusory tour spolu s eklektickým americkým kytaristou Peterem Emersonem Williamsem zahraje Jarboe i u nás, v Rožnově pod Radhoštěm.

Sametové minuty s Pražskými symfoniky

redakce 19.11.2019

Výročí sametové revoluce oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v pražském Obecním domě multižánrovým koncertem s kapelou -123min.

Spitfire Company završí trilogii s očistnými rituály

redakce 18.11.2019

Spitfire Company se inspirují i rozhovorem Martina Heideggera, ve kterém se filozof po letech mlčení vymezil vůči kritice svého angažmá v NSDAP.

KoRn jsou zpět

redakce 17.11.2019

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ash oslaví své výročí i v Praze

redakce 17.11.2019

Trojalbum Teenage Wildlife sleduje kariéru skupiny od jejich prvního hitu Jack Names The Planets až ke skladbě BuzzKill.

Kasárna Karlín nabídnou Svatomartinské slavnosti, filmy, koncerty i přednášky

redakce 17.11.2019

Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy.

Soulové legendy Incognito představí v Praze nové album

redakce 16.11.2019

Britská skupina Incognito, která rozdává soulové a funkové vibes už neuvěřitelných čtyřicet let, se vrátí do Lucerny.

Katarína Máliková po troch rokoch vydáva nový album

redakce 15.11.2019

Autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom.

Promoe s novou deskou ve Futuru

redakce 15.11.2019

Rekordman v počtu koncertů v Čechách z řad zahraničních rapperů? Promoe přijíždí do pražského Futurum Music Baru.

Kapela 10 000 Russos se vrací do Prahy se třetím albem

redakce 15.11.2019

Jestli zařadíte 10 000 Russos mezi drone rock, krautrock nebo ostrý shoegaze je vlastně jedno, klíčové je zažít je naživo.