Zprávy

My Street Films vyhrál film z Plzně

My Street Films vyhrál film z Plzně

redakce | Zprávy | 06.10.2015

Již druhým rokem vyhlásili organizátoři projektu My Street Films celostátní soutěž o nejlepší dokumentární film do 10 minut. Autoři posílali své krátké filmy, ve kterých vyprávěli příběhy ze svého okolí na web mystreetfilms.cz a zapsali se tak na online filmovou mapu Evropy. Ze stovky přihlášených filmů z celé České republiky vybrala porota složená z dokumentaristky Kláry Tasovské, architekta Adama Gebriana a vedoucí projektu Diany Tabakov sedm jedinečných filmů. Následně ocenila tři nejlepší snímky, které díky výhře pocestují na významné dokumentární festivaly.

Z hlavního města porotu nejvíce zaujal portrét Jakuba Marka sledující žebráka Punkyho pod názvem Šichta a poetické zachycení atmosféry vítkovského parku The Place barmské studentky pražské FAMU Khin Hsu. Z plzeňského regionu byly nominované hned dva filmy: zatímco Petra Krejčová, režisérka filmu Stopovaná, za pomoci náhodných kolemjdoucích pátrá po významu šipek na domech z první republiky, příběh dnes paradoxně opuštěné budovy pro uprchlíky zkoumá očima místních Ondřej Bojo, režisér filmu Balková.


Jiří Kadeřábek ve svém filmu z Ústí nad Labem Domovy jedinečnou formou oživuje dnes vybydlenou ulici Na Nivách, kdysi nejprestižnější adresu ve městě. Skupinka filmařů z kavárny Tři ocásci zvolila metodu pirátského vysílání. Gorkáč tak nahlíží na proměnu brněnské ulice na centrum kulturního dění během Týdne města kritickým okem přihlížejících spoluobčanů. Svou hravou formou a originálním přístupem se všem výše uvedeným zcela vymyká polemyka Marie Lukáčové o významu hranic v dnešní střední Evropě. Pod názvem ČHOS se skrývá Československé Hraničářské a Obranné Společenství.

Letošní vítězkou My Street Films se stala Petra Krejčová, která svůj film Stopovaná osobně uvede na londýnském festivalu Open City Documentary Festival. Porota se rozhodla ocenit právě tento film, neboť "autorka velmi živým a poutavým způsobem představila architektonický prvek odkazující k historii jednoho domu a k pozůstatkům druhé světové války. Film čerpá z názorů kolemjdoucích, svou formou však dalece přesahuje běžnou anketní metodu. Poukazuje na detail, za kterým se skrývá mnoho velkých příběhů, které může vyprávět jen určitá generace obyvatel tohoto domu. Tématem se tak film nejvíce přiblížil povaze soutěže My Street Films."

Film Stopovaná byl v premiéře uveden v Kině Světozor v neděli 4.10. během Dne architektury a bude promítán i na dalších evropských festivalech a filmových přehlídkách a na partnerských a vzdělávacích akcích My Street Films. Všechny nominované filmy budou uvedeny během slavnostního vyhlášení vítězů letošního ročníku My Street Films 26. listopadu, 20:45, v malém sále Kina Světozor, kde se představí také vítězné My Street filmy ze Slovenska, Polska a Maďarska, kam se letos projekt rozšířil.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Bare Escape na nové desce

redakce 29.07.2021

Tvůrčí energii kapely Bare Escape přetavenou do devíti skladeb nyní na vinylu vydá brněnské vydavatelství Kabinet Records.

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

První ročník Raveyard Festivalu

redakce 28.07.2021

Po vydařeném nultém ročníku se boskovicko-brněnská Mindicted Crew vrací na Panský dvůr Boskovice.

Rock for People Hope odhaluje kompletní program

redakce 28.07.2021

Švédští Mando Diao se dostali do širšího povědomí díky albu Hurricane Bar, pětice představí v Hradci Králové novou desku.

Unikátní koncept Glorchestra podpoří obnovu kulturních památek

redakce 27.07.2021

Spojení klasického orchestru a moderních hudebních žánrů doplněné jedinečnou scénografií a světelnou show, to je projekt Glorchestra.

Tolstoys v singlu Chýbanie popisují vlastní rozchod

redakce 27.07.2021

Píseň Chýbanie pravdivě a upřímně odhaluje příběh, který oba hlavní protagonisté Tolstoys zažívali na vlastní kůži, obrací se ale také k rituálům našich předků.

La Banda de Contenedor mají fiestu

redakce 27.07.2021

Podobně, jako recykluje starý šrot na hudební nástroje, přistupuje i k žánrům: od popu přes elektronickou hudbu k psychedelii, od éterických vokálů k rapovým deklamacím.

Hudebně ozdravná kúra představí Petra Linharta, něco něco a další

redakce 26.07.2021

Hudebně ozdravná kúra představí v Mariánských Láznách Beatové družstvo, něco něco nebo Nauzea Orchestra.

Respect Festival zahajuje Itamar Borochov Quartet

redakce 26.07.2021

Itamar Borochov čerpá podobně jako Cohen z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace