Zprávy / Pozvánky

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.02.2024

Už za dva týdny vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro začínající hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních dvaačtyřicet, a Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Slavnostní udílení XIII. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 6. března v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí čtveřice nominovaných: Anna Vaverková, Klara Wodehn, Petra Hermanova a Toyota Vangelis. O vizuální stránku letošní ceny se postarala Pavla Bastlová. Provázet celým večerem jako moderátorka bude Linda Bartošová.

nominace na Vinylu 2023 najdete zde

Koncertní večer odstartuje Klara Wodehn, která je nominovaná na objev roku. Zajímavá je mj. tím, že ve své tvorbě zahodila všechna klišé rapu, který upgraduje o vlivy pokojíčkové elektroniky. Hned poté bude následovat křest výročního vinylu, který letos připravila výtvarnice a hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift, jinak také vítězka open callu Bastl Electronic Track za rok 2021. „Obal vinylu se inspiroval základním technickým záznamem hudby – notou, kterou proměnil v ilustraci samotného poslechu. Její původní funkce je redukována na estetický symbol, podobně jako tetování na něčím zápěstí, a poukazuje tak na vztah noty k populární kultuře,” říká Pavla Bastlová k vizuálu limitované stokusové série výroční LP desky. Ta obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích.


Další účinkující mají nominaci na album roku. Jako druhá zahraje songwriterka Anna Vaverková, která na své debutové dlouhohrající desce Pozdravy z polepšovny znamenitě zachytila nejistotu i absurditu společenských tlaků. Hudebnice byla jako objev zastoupena už v minulých nominacích a vystoupí v sólovém setu. Ve druhé polovině večera podium na čtyřicet minut zahalí produkce Petry Hermanove, jež se na svém sólovém debutu In Death's Eyes vyrovnává se smrtí blízkého člověka. „Pro tuto příležitost přivezu minimalističtější set s bubeníkem. Tento program se více soustředí na samotné písně, které se občas hroutí do dronů a zvukových ploch. Zahraju ve dvojici s Jonem Eirikem,“ upřesňuje v Česku sporadicky koncertující Hermanova. A na úplný závěr, po předání všech ocenění, odehraje plnohodnotný hodinový koncert s řadou hostů Toyota Vangelis. Jeho debutové album Výklopný světlomety je příběhem o hledání vlastní identity na pozadí erupce hudebních nápadů sahajících od popu po experimentální elektroniku.


Ocenění pro mladé hudební novinářeky se bude udělovat už počtvrté. Porota, kterou u Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku tvoří stejně jako v loňském roce Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a Táňa Zabloudilová, vybírala z 6 přihlášených mladých publicistůtek, což je o 3 méně než v loňském roce. Naopak nárůst oproti loňským 39 přihlášeným organizátoři zaznamenali u třetího ročníku výzvy Bastl Electronic Track, kam se letos přihlásilo 42 mladých hudebních producentů a producentek. Zde stejně jako loni vybírala porota v obsazení Natálie Pleváková, Sára Vondrášková (Never Sol), Ondřej Mikula (Aid Kid), Ondřej Lasák a Matěj Kotouček.

„Těší nás, že zájem o výzvu Bastl Electronic Track rok od roku roste. Letos jsme v této výzvě dali příležitost všem začínajícím tvůrcům bez rozdílu věku. Chtěli jsme podpořit všechny začínající kreativní tvůrce, věk totiž v hudebním světě hraje stále menší roli,“ dodává za koordinátory cen Tomáš Grombíř.

Info

Hudební ceny Vinyla 2023: Toyota Vangelis + Petra Hermanova + další
6. 3. 2024 19:30
Lucerna Music Bar, Praha
Fb událost

foto © Tobias Humble

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Two Another i Bianca Del Rio v Praze

redakce 20.05.2024

Nejnovější stand-up se bude věnovat politice, popkultuře, politické korektnosti, ale nezapomene se ani ohlížet za nejaktuálnějšími událostmi.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Childish Gambino v pražské O2 areně

redakce 14.05.2024

Svůj comeback letos odstartoval po boku Tylera the Creatora na hlavní stagi festivalu Coachella.

Travis Scott poprvé u nás

redakce 12.05.2024

Kulisy připomínající římské Forum Romanum, pyrotechnické efekty a dynamický Travis Scott ve formě.

Fource přivezou The Bygones, Russ a Royel Otis

redakce 10.05.2024

Multiplatinový raper Russ má za sebou vyprodanou domácí tour po arénách i úspěšnou knihu It’s All In Your Head, ve které radí, jak porazit největšího nepřítele každého z nás: sebe…

Caligula's Horse v Rock Café

redakce 10.05.2024

Pochází z australského Brisbane a jsou jedním z představitelů současného progresivního metalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace