Zprávy / Festivalové

Sonda, festival elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí

Sonda, festival elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.10.2023

Druhý ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí – Sonda 2023 se letos uskuteční ve dvou termínech a dvou akusticky výjimečných lokacích. První událost – představující unikátní projekt The Virtual Vienna Acousmonium – je sitouvána do prostor vodojemů na Žlutém kopci a to v termínu 3. až 4. listopadu. Druhá, koncepčně navazující na první ročník, proběhne 11. listopadu jako večer koncertů a performancí v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

Dramaturgie letošního ročníku festivalu Sonda, kterou spoluvytvářejí Jan Lichý a Jiří Suchánek, nabízí dobrodružnou cestu, odhalující publiku nová teritoria zvukových krajin experimentální a elektroakustické hudby, live electronics, audiovizuálních performancí i sound artu a objevuje v nich nečekaná a podmanivá zákoutí. Představuje práce umělců, kteří ve své tvorbě netradičním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Kromě uvedení mezinárodně etablovaných hudebníků poskytuje Sonda prostor i pro prezentaci nastupující generace multimediálních, světelných a zvukových umělců pocházející z lokální scény. Mnohá díla vznikají speciálně na míru festivalu jako součást ničím neomezené spolupráce napříč různými disciplínami.

Program koncertů a audiovizuálních performancí, který se odehraje v sobotu 11. listopadu je situován do prostor Hvězdárny a planetária Brno. Zde se představí v Irsku usazený britský solitér experimentální scény Richard Skelton, jehož naléhavé drony umocněné architekturou planetária slibují silný imerzivní zážitek. Maďarský producent Roland Nagy přiveze pod pseudonymem Fausto Mercier dekonstruovaný postklubový sound doplněný kombinací klasické a celokopulové (fulldome) projekce, zatímco srbská umělkyně a skladatelka Svetlana Maraš nabídne zcela opačný koncept a vtáhne publikum do světa elektroakustické hudby s minimem vizuálních vjemů. Hutnou porci rytmické syntézy rozšířené o živé bicí s audio reaktivní videoprojekcí naservíruje britská dvojice Church Andrews & Matt Davies, a originální (v původním nerozmělněném smyslu slova) vystoupení bude na diváky čekat v podání amerického skladatele a performera Douglase McCauslanda. Ten na festivalu představí novou 4kanálovou AV show Entanglement, ve které pomocí senzorické rukavice ovládá zvukové a vizuální vrstvy.


Festival Sonda je prostorem pro hluboký audiovizuální ponor a experimentální propojení zvuku a obrazu. K tomu je kromě světel využito i celokopulové (fulldome) projekce, kterou Hvězdárna a planetárium Brno nabízí. Program pro vizuální část festivalu na míru vytváří volné seskupení projektu Trychtýř. V rámci něj se setkává, diskutuje a improvizuje skupina novomediálních, post-digitálních umělců s cílem vytvořit vizuální práce pro festival. Ty přesahují ústřední lokaci – sál digitária – a ve formě instalací prostupují širší prostor hvězdárny. Novou zvukovou instalaci Reservoár představí v prostorách exploratoria Jiří Suchánek.

Naprosto výjimečnou částí festivalu, který výše zmiňovanému sobotnímu programu předchází, je prostorově-zvukový projekt The Virtual Vienna Acousmonium. Ten proběhne 3. až 4. listopadu v akusticky unikátních prostorách brněnských vodojemů na Žlutém kopci. Vídeňský skladatel akusmatické hudby Thomas Gorbach zde spolu se svým mexickým kolegou a skladatelem Enriquem Mendozou představí světovou premiéru projektu, který kombinuje 26kanálový audiosystém s otevřenými sluchátky. Návštěvníci budou mít příležitost poslechnout si hudbu ze systému, jenž distribuuje zvuk souběžně do 26 reproduktorů a zároveň sluchátek a dohromady vytváří ojedinělé imerzivní zvukové pole umocněné akustikou rozlehlého vodojemu. Jedná se o umělecký výzkumný projekt, který využívá speciální konfiguraci reproduktorů a sluchátek, aby zpochybnil a zároveň rozšířil schopnost akusticko-prostorového vnímání. Díky jedinečnému spojení technologie a zvuku nabídne novou dimenzi poslechového zážitku.

Hudba čtyř autorů je připravena přímo pro tento reprodukční systém a mimo Thomase Gorbache zazní skladby od Annette Vande Gorne, Enrique Mendozy a od vynálezce akusmonia a světového průkopníka prostorové akusmatické hudby Françoise Baylea.

Info

Sonda
3.–4. 11. + 11. 11. 2023
Brno
web festivalu

foto © se svolením festivalu Sonda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Festival Spontana 3

redakce 09.04.2024

Myšlenka festivalu zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích.

Obrfest nabíjí line-up k oslavě desátého ročníku

redakce 09.04.2024

Tradiční oslava příchodu léta v brněnských Obřanech, tentokrát s Ryder the Eagle, Ghost of you, Arletou nebo Obligatne.

JazzFestBrno: Samara Joy, klubový vibe, i mezinárodní den jazzu s Emmetem Cohenem

redakce 07.04.2024

Oslavy mezinárodního dne jazzu obstarají americký pianista Emmet Cohen se svým triem a Kravchenko Clees Duo.

Slunovrat v Opavě

redakce 04.04.2024

Britští The Dhol Fundation, Markéta Irglová, Michal Prokop, Oldřich Janota, Malalata a mnoho dalších po tří dny v opavských lokalitách.

Sziget představuje program

redakce 02.04.2024

Sziget oznamuje čtyřicet nových účinkujících včetně headlinera Liama Gallaghera.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace