Články / Sloupky/Blogy

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 28.07.2021

Mejdan končí, ale my už netrpělivě vyhlížíme další ročník. Festival Vivat Vila se totiž propojí s putovní akcí Moody Moon Noize a celé to bude trošku jinak. A jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z letošního ročníku? Gastrozážitky, okouzlení i slzičky pro Edova syna.

LIBOR STANĚK II. (VIVAT VILA, NEZÁVISLÝ PUBLICISTA)
Český kapely zahrály skvělý sety, ale nejlepší byli slovenští bratři. Peter Kolárčik a Raptor Koch potvrdili, že to jsou charismatický frontmani, který ve svý hudbě mluví upřímně, aniž by ztratili smysl pro humor. Smekám kšiltovku a po celou dobu prázdnin už „chci být lenivý ako princ“, jak na festivalu euforicky prozpěvoval Peter.

KRISTÝNA PADRTOVÁ (FULL MOON)
I několik dní po Vivat Vila mě stále těší hlavně dvě věci. V téhle době se to může zdát jako už trochu ohraná písnička, ale opravdu jsem si náramně užila to, že jsem si mohla po dlouhé době pořádně vyhodit z kopejtka. Bylo to milé, svěží, přátelské, s kapkou alkoholu. Cítila jsem se jako u kamarádů na zahradě. Takže vlastně žádná velká změna. A potom mě neustále hřeje v místě mezi žebry a žaludkem radost z toho, že Kralova vila je. A že jsou lidi, kteří chtějí, aby vila i dál byla. Nejraději bych je všechny objala a dala jim pusu na čelo.

MARIA PYATKINA (FULL MOON)
V sobotu za tmy utíkám během poslední skladby nekompromisních Vložte kočku do Kralovy vily. Tam se vyplatí zabrat místo v první řadě: stísněný prostor, hodně kouře, málo kyslíku. S Míšou sdílíme obavu, jestli nám velká očekávání nezkazí zážitek – loni v Mariánkách nás koncertní seznámení s Edovým synem dostalo na kolena. V tom nás minou sám Matej Myslovič a Andrej Kabal (Žakhéles), odhodí batohy a pustí svoje beaty. Útulnou funkcionalistickou vilu zařízenou barevným retro nábytkem, pokojně dřímající v zeleném listí velké zahrady, spolkne hrozivé temno. Myslovič zalitý červeným světlem krokuje na ošoupaném koberci vpřed a vzad, omámeně pronáší znepokojivá slova, basy horlivě duní a nesou vibrace ke konečkům prstů. Kromě pocitu ztracena a palčivé únavy je v tom paradoxně taky jakási touha, silná a nakažlivá. Nechám se znovu nakazit a po hodině odcházím pryč.

fotogalerii z festivalu hledejte tady, tu a zde.

MARTIN KOZUMPLÍK (FULL MOON)
Tábor, Kurvy Češi, Post-hudba, Vellocet Roll, Člověk krve, Plusminusnula - a další, které jsem viděl a nevyfotil, viděl a nevnímal, neviděl a litoval - stánek Full Moon byl centrem mého festivalového vesmíru, Prachatice bez seriozní snídaňové kavárny, minimálně co se párků a vajíček týče. Díky Manon Meurt noční psychedelie, pivovaru Kamenice kocovina, Michalovi čest být konečně roadie, co má tvrdej chleba. Míše, Máše a Su díky za odvahu pouštět v redakční dodávce ZZ Top a organizátorům za krásný festival. Zájezdní hostinec U Jiskrů korunoval kachnou královsky povedený víkend.

MICHAL PAŘÍZEK (FULL MOON)
Nejlepší festivaly se poznají mimo jiné i podle toho, že na nich člověk vlastně moc koncertů nevidí. Ať už proto, že neustále s někým žvaní nebo že se tam prostě cítí dobře jen tak. Na zahradě Kralovy vily to bylo zrovna tak. Atmosféra k nezaplacení, světýlka na stromech vidím před očima ještě teď a není to jen proto, že jsem sobotní poledne strávil na debatě uprostřed rozžhaveného náměstí na plném slunci, zatímco většina crew si vyprávěla dojmy u oběda a piva na zahrádce nedaleké hospody. A pokud přece jen kapely, tak Post-hudba za party set, Tábor za tajemství a Velloceto (nejen) za to, že vydrželi. A taky omluva všem, které jsem „nestihl“. Příště to napravím. Snad.

MICHAELA PEŠTOVÁ (FULL MOON)
Festival Vivat vila v západočeských Prachaticích v prostředí funkcionalistické Kralovy vily z roku 1933, o jejíž zachování a revitalizaci se dlouhodobě snaží spolek Živá vila, celou dobu připomínal rodinnou zahradní slavnost. Známé tváře, pravá letní pohoda a pestrobarevné hudební menu, u kterého se návštěvníci dojímali i mohli divoce vyblbnout. Nejvíc jsem si užila pražskou pětici Tamara, loňské držitele ceny Vinyla Tábor a energické vystoupení rapového dua Edúv syn. Ztracená bunda Helly Hansen jako by se našla.

ŠTEFAN CIMA (THEREMIN)
Prachatice, historické centrum, paneláky, bistro Tokyo, Penny market, chození pěšky, vodka se sodou, Kamenická 10, nákupy na benzínce, narušení spánkového režimu, koupaliště Hulák, Kralova vila. Jo a hudba. A příjemný lidi. On repeat.

WAGHISS (FULL MOON)
Nikdy už se odtud nechci vrátit, ze strachu, kdy Vilu potká stejný osud jako Miladu, jako Plan B Hardcore Café, jako Ladronku, jako restauraci Ojero, jako Kliniku a jako Provoz Hlubina. I přesto, že zatím vše směřuje opačným, správným směrem, bojím se. Doma je tady. A když futra a fasádu natírala na pastelově modrou Liborova máma, nikde nebyla víc domácká atmoška, než tady. Limity jsme vy, Vila je doma. Vivat rodina! Za tuhle skvadru svírám nůž!

ZUZANA MALÁ (FULL MOON, HEARTNOIZE)
Kouříme na terase, shlížíme do korun stromů, tančíme, nasloucháme... Bloudíme a do mohutných zdí se vpisují další příběhy. Jaký bude příští ročník? Jaký to bude zítra? Prchavé štěstí hltáme plnými doušky, vždyť co když to zítra zavřou. Vila tu zůstane.

Info

Živá vila
web organizace

Vivat Vila #2
23.-24. 7. 2021
Živá vila, Prachatice
fb event

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace