Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Lucie Páchová

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 28.06.2022

„Komorní opera Approximate si pohrává s návyky vnímání a smyslové percepce. Hlas tu vstupuje do přesně rytmizovaného dialogu nejen s nástroji, ale stejně tak se světlem, pohybem, projekcí, objekty či s prostorem. Kolektivní proces tvorby spojí výrazné inscenátory a hudebnice z Česka, Slovinska a Německa,“ dočteme se v programové nabídce šestého bienále mezinárodního festivalu NODO, které odstartovalo v sobotu. Approximate režíruje a rovněž v něm účinkuje Lucie Páchová a světovou premiéru bude mít tato experimentální scénická opera dnes v Ostravě. Páchová mimo jiné spolupracuje s divadlem Continuo, Pražským improvizačním orchestrem, souborem Stratocluster, s Ivanem Palackým, Petrem Grahamem či s Eliou Morettim. Zabývá se zvukovými instalacemi a fyzickou zkušeností zvuku, hlasu a prostoru. Tudíž desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná.

Cok Man Alwak – Paibona
Hudebnice z vesnice na severu Ugandy, která si během války vyrobila jednostrunný nástroj, na který hraje prsty a bradou. Zpívá s ostatními ženami na rohožce před chýší tak samozřejmě, jako dělají jakoukoliv jinou aktivitu. Nezapomenutelné se s nimi setkat.


Ekonda Women – Mongo
Ženy z kmene Ekonda z Konga můžu poslouchat do nekonečna a pořád mě ta nahrávka překvapuje. Pořád žasnu nad tím, co se v ní děje. Pro mě příklad rytmické dokonalosti, čisté autenticity, vokální sepnutosti, způsob vyprávění všemi prostředky.


Fred Frith - Step Across the Border OST
Improvizovaný film o improvizované hudbě a tvorbě Freda Fritha. Památný pocit, že tudy tak nějak taky bych někdy…


Akaheze – Burundi
Hudba malého státu Burundi má fascinující nástroje i hlasy. Tyhle dva zpěvy jsou dokonale spolu.


Prison Songs - Early in the Morning (Alan Lomax)
Emoce, vyprávění, bolest, ironie, spontaneita a hlavně dokonalé doprovody na nahrávkách černošských vězeňských blues Alana Lomaxe.


Kink Gong - Baozoo Keng
Kink Gong (Laurent Jeanneau) citlivě pracuje s vlastními nahrávkami jihoasijských etnických menšin. Umí podpořit to, co už tam je, zároveň se nebojí jít trochu „za roh“. Pro mě příklad citlivého poslouchání a následné koláže.


Jonáš Gruska - Paša II
Jonáš Gruska nahrává terénní nahrávky tak, že na mě působí jako samostatné kompozice. Ráda bych uměla v terénu takhle poslouchat dřív, než zmáčknu nahrávadlo.


Alvin Lucier - I Am Sitting in a Room
Slavná vokální věc, zásadní význam. Je fajn si to dát celé.


Harry Parch – Windsong
Nástroje a ladění Harryho Parche. Geniální.


various – Kecak
Indonéský zpěv a tanec kecak. Poprvé jsem to viděla ve filmu Baraka. Je to fascinující, přitom tam vůbec nejde o hudbu.

Info

NODO 2022 | New Opera Days Ostrava
25.–⁠30. 6. 2022
Ostrava
Fb událost

foto © se svolením NODO

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Elderbrook

redakce 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Tracklist jeho zásadních skladem je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do…

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace