Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Lucie Páchová

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 28.06.2022

„Komorní opera Approximate si pohrává s návyky vnímání a smyslové percepce. Hlas tu vstupuje do přesně rytmizovaného dialogu nejen s nástroji, ale stejně tak se světlem, pohybem, projekcí, objekty či s prostorem. Kolektivní proces tvorby spojí výrazné inscenátory a hudebnice z Česka, Slovinska a Německa,“ dočteme se v programové nabídce šestého bienále mezinárodního festivalu NODO, které odstartovalo v sobotu. Approximate režíruje a rovněž v něm účinkuje Lucie Páchová a světovou premiéru bude mít tato experimentální scénická opera dnes v Ostravě. Páchová mimo jiné spolupracuje s divadlem Continuo, Pražským improvizačním orchestrem, souborem Stratocluster, s Ivanem Palackým, Petrem Grahamem či s Eliou Morettim. Zabývá se zvukovými instalacemi a fyzickou zkušeností zvuku, hlasu a prostoru. Tudíž desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná.

Cok Man Alwak – Paibona
Hudebnice z vesnice na severu Ugandy, která si během války vyrobila jednostrunný nástroj, na který hraje prsty a bradou. Zpívá s ostatními ženami na rohožce před chýší tak samozřejmě, jako dělají jakoukoliv jinou aktivitu. Nezapomenutelné se s nimi setkat.


Ekonda Women – Mongo
Ženy z kmene Ekonda z Konga můžu poslouchat do nekonečna a pořád mě ta nahrávka překvapuje. Pořád žasnu nad tím, co se v ní děje. Pro mě příklad rytmické dokonalosti, čisté autenticity, vokální sepnutosti, způsob vyprávění všemi prostředky.


Fred Frith - Step Across the Border OST
Improvizovaný film o improvizované hudbě a tvorbě Freda Fritha. Památný pocit, že tudy tak nějak taky bych někdy…


Akaheze – Burundi
Hudba malého státu Burundi má fascinující nástroje i hlasy. Tyhle dva zpěvy jsou dokonale spolu.


Prison Songs - Early in the Morning (Alan Lomax)
Emoce, vyprávění, bolest, ironie, spontaneita a hlavně dokonalé doprovody na nahrávkách černošských vězeňských blues Alana Lomaxe.


Kink Gong - Baozoo Keng
Kink Gong (Laurent Jeanneau) citlivě pracuje s vlastními nahrávkami jihoasijských etnických menšin. Umí podpořit to, co už tam je, zároveň se nebojí jít trochu „za roh“. Pro mě příklad citlivého poslouchání a následné koláže.


Jonáš Gruska - Paša II
Jonáš Gruska nahrává terénní nahrávky tak, že na mě působí jako samostatné kompozice. Ráda bych uměla v terénu takhle poslouchat dřív, než zmáčknu nahrávadlo.


Alvin Lucier - I Am Sitting in a Room
Slavná vokální věc, zásadní význam. Je fajn si to dát celé.


Harry Parch – Windsong
Nástroje a ladění Harryho Parche. Geniální.


various – Kecak
Indonéský zpěv a tanec kecak. Poprvé jsem to viděla ve filmu Baraka. Je to fascinující, přitom tam vůbec nejde o hudbu.

Info

NODO 2022 | New Opera Days Ostrava
25.–⁠30. 6. 2022
Ostrava
Fb událost

foto © se svolením NODO

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace