Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.11.2021

Zpěvačka La Petite Sonja má za sebou vydání sólové nahrávky Musa Somnambula pod hlavičkou Full Moon Forum (2017) a taky odjakživa působí v kapele Kill the Dandies!. Ta se podílela na hudebním doprovodu k filmu Okupace, který vychází 26. listopadu v podobě dvojitého LP (objednávejte zde). Koho by La Petite Sonja pozvala na festival a komu udělala cover? Bude její výběr deseti a jedné zásadní písničky plný starých garážovek, jak by se dalo očekávat vzhledem k výše řečenému, nebo nás překvapí? Morphine i Wham!

Fat White Family - Feet
Pro mě zásadní kapela poslední dekády. Nevím jak to popsat, ale cokoli udělají, mě baví a dává mně smysl.


Insecure Man - Cliff Has Left the Building
Chápete, jak strašně je to dobrý, žejo. Projekt Saula Adamczewského z Fat White Family poslouchám dokola a budu pořád, než mně to začne lézt na nervy. Ještě nezačalo.


Monks - I Hate You
Další dokonalá kapela, průkopníci noisovejch prvků v rokenrolu. Tenhle živák je hodně experimentální, uvědomte si, že je z roku 1966! Poslechněte si i studiovou nahrávku. Miluju ten zpěv. A repetitivní šamanskou hudbu. Tohle je nejvíc.


The Mills Brothers - Miss Otis Regrets
Tohle složil Cole Porter už v roce 1934. Neuveřitelně silná věc. Najděte si text. Jednou udělám coververzi… Jestli mi to v kapele projde.


Eighties Matchbox B-Line Disaster - Celebrate Your Mother
Tahle kapela z Brightonu se už bohužel rozpadla, nicméně zpěvák založil The DSM IV. Chtěli jsme je pozvat na Drug Me Fest, než přišel koronavirus… Třeba to ještě někdy vyjde.


Jonathan Richman - That Summer Feeling Live
Jeden čas jsem si přála zpívat jako on, ale vůbec mi to nešlo. V každym případě Jonathan Richman patří mezi moje zásadní vzory.


Richard Hawley - Tonight
Průzračně čistá hudba, všechno je v ní krásný, dokonalý, a přece to není kýč.


Morphine - Like Swimming
Morphine se mi před mnoha lety zažrali pod kůži a asi tam i zůstanou. Škoda že je nikdy neuvidím naživo.


King Crimson - The Court of the Crimson King
Nedávno jsem si vzpomněla na tuhle desku, kterou jsem měla jako teenager na kazetě. Jejich další tvorba už mě zdaleka tolik nebrala, bylo to moc „artistní“, ale tohle mě baví i s mnohaletým odstupem. Možná by to nebylo tak dobrý, kdyby neměli zázračnej šedesátkovej nástroj mellotron. To jsou ty hutný plochy, co znějí trochu jako smyčce.


Ella Fitzgerald - Imagination / Blue Moon
Jsou interpreti, který, přestože nejsou autoři písně, dokážou jí dát obsah navíc. Dokážou to, co zpívají, nejen procítit, ale i domyslet. I když jde třeba o naprosto triviální sdělení, dokážou vám otevřít další světy. Ella Fitzgerald s Elvisem Presleym jsou pro mě odmalička hlavní vzory a učební pomůcky, jak vůbec chápat hudbu. U většiny ostatních najdete po opakovanym poslechu nějakou tu faleš. Nemyslím intonační, ale takovou, která vás vyruší a připomene, že je to „jen jako“. Hudba, co mě dostane, nikdy nesmí bejt jen jako.


Guilty pleasure: Wham! - Wake Me Up Before You Go-Go
Mimo jiný dokonalej text.

Info

Kill the Dandies!
web kapely

foto © Matěj Třešňák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

10 + 1 = Miss Petty

redakce 26.10.2021

Miss Petty, první česká drag queen produkující vlastní hudební tvorbu, nám představuje své životní písničky. Vyhlížíme Žižkovskou noc!

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace