Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = David Dorůžka

10 + 1 = David Dorůžka

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 12.10.2022

Říká se o něm, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. Profesionálním hudebníkem je od svých čtrnácti, spolupracoval s řadou světových jmen (Josefine Lindstrand, Michal Baranski, Albert Sanz, Jorge Rossy ad.), má za sebou dlouhodobé pobyty v Paříži a New Yorku. Kytarista a skladatel David Dorůžka vydal čtyři sólová alba, to poslední Autumn Tales u labelu Animal Music (2016), sám ovšem přispěl na desítky dalších nahrávek. Letos vyšla deska Andromeda's Mystery, na níž Dorůžka utvořil trio s Piotrem Wyleżołem a Jeffem Ballardem, aby zkusili „prozkoumat netradiční zvukové možnosti a osvětlit rytmus a harmonii jiným způsobem“. Před jejich koncertem na královehradeckém festivalu Jazz Goes to Town nám David prozradil skladby, které jej utvářely.

Bob Dylan –⁠ Highway 61 Revisited
Nahrávka, která někdy v mých jedenácti nebo dvanácti letech nenávratně zformovala můj hudební vkus a umělecké hodnoty. A po letech neztratila nic ze své magie. Můj ideál, co se týče umění písně, textu, souhry a zvuku kapely i zvuku nahrávky a celkové produkce.


Stevie Wonder –⁠ Visions
Další velký mistr hudby i slova. Umění Stevieho Wondera je pro mě univerzální a nadčasové.


Leonard Cohen –⁠ Famous Blue Raincoat
Leonarda Cohena jsem objevil až daleko později, ale je to jeden z nejpoutavějších vypravěčů, jaké znám.


Lester Young –⁠ They Can't Take That Away from Me
Lester Young na klarinet v únoru 1958, rok před svojí předčasnou smrtí. Nádherná deska Laughin' to Keep from Cryin', za jejíž doporučení děkuji Krestenu Osgoodovi a Jeffu Ballardovi.


Eric Dolphy –⁠ Bee Vamp (Live)
Esence toho, jak má znít jazzová hudba naživo v klubu. Série desek Erica Dolphyho At The Five Spot je dodnes metou hraní v kvintetu. A je tu geniální třiadvacetiletý Booker Little, jeden z největších trumpetistů 20. století, který bohužel o tři měsíce později navždy odešel.


Brad Mehldau –⁠ Young Werther
Brad Mehldau, Larry Grenadier, Jorge Rossy a Johann Wolfgang Goethe. New York roku 1995. Hrdinové mého dospívání.


Steve Reich –⁠ Tehilim
Nejvíce naposlouchanou mám první verzi této skladby pro ECM z roku 1982 pod Reichovým vedením. Ta na youtube není, ale tato verze s Schönberg Ensemble, Percussion Group The Hague a dirigentem Reinbertem de Leeuwem je stejně povedená.


Oldřich Janota –⁠ Bitva na Tursku
Pro mě jeden z nejvýznamnějších českých umělců posledních čtyřiceti let. Album Podzimní král na mě udělalo obzvlášt silný dojem.


Toy Vivo Duo –⁠ Por Manuel
Avshalom Farjun a Avi Agababa hrají na desce Laughing with Angels často rafinovanou hudbu s neuvěřitelnou lehkostí a prostotou. Čirá radost.


Gustav Mahler –⁠ Symphony No. 9 (Live 1938)
Dříve jsem poslouchal nahrávku Pierra Bouleze a Chicago Symphony Orchestra. Tato verze Bruno Waltera a Wiener Philharmoniker byla údajně natočena v předvečer anschlussu Rakouska. Symbolický moment. A zároveň, byť se nemohu prohlásit za znalce, je neuvěřitelné, jak se interpretace za osmdesát let proměnila.


Adam Benjamin –⁠ On Green Dolphin Street
Jazzové standardy mám pořád rád. A tahle verze z desky It's a Standard, Standard, Standard, Standard World je mistrovský kousek. Víc není potřeba vysvětlovat.

Info

živě: The Shape of Jazz to Come + David Dorůžka & Jeff Ballard & Piotr Wyleżoł
14. 10. 2022 19:00
Bio Central, Hradec Králové
Fb událost

Jazz Goes to Town
11.–15. 10. 2022
Hradec Králové⁠
web festivalu

foto © se svolením Davida Dorůžky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace