Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Petr Linhart

10 + 1 = Petr Linhart

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 09.02.2014

Petr Linhart je duchovním otcem projektu Majerovy brzdové tabulky, od roku 2007 však vystupuje sólo. Ve svých písních nechává spolu s doprovodnou kapelou 29 Saiten oživovat zapomenuté i snové příběhy ze Sudet, jeho písničkářský status byl stvrzen přijetím do volného sdružení Osamělí písničkáři. V minulém roce se podílel na vzniku desky Michala Horáčka Český kalendář, pro nás oprášil jedenáctero životních alb.

Peter Gabriel – Plays Live (1983)
Tuhle desku přivezl do Karlových Varů v roce 1983 Jiří Černý – hrál jsem tehdy v kapele Čp. 8 a zatímco pan Jiří po své Antidiskotéce nocoval u Ježků, přehrával Jára Ježek, hlas a duše kapely, čerstvě dovezené vinyly na magnetofonové pásky. O rok později jsme už měli v kapele klávesy a docela nový zvuk.

Oldřich Janota - High Fidelity (nahrávky z roku 1984, vydáno 2003)
Oldřich Janota – „velký učitel“, ale vážně: tohle album zachycuje koncertní nahrávky z první půlky osmdesátých let, kdy Oldřich stával na pódiu s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem. Poprvé jsem je takto naživo slyšel někdy koncem roku 1983 v Ostravě, delayované kytary a magnetofonové smyčky. S ohromením jsem vstoupil do nového světa.

U2 - Joshua Tree (1987)
Tohle album má pořád křídla. Miluju Edgeův zvuk kytary i styl hraní. V pozadí producenti Daniel Lanois a Brian Eno, pánové, jejichž vliv – nejen na U2 - se mi zdá být daleko podstatnějším, než se obvykle píše a soudí.

Dead Can Dance – The Serpent’s Egg (1988)
Toto i jiná alba Dead Can Dance mě fascinovala svým postavením mimo čas a jeho žánrové proudy. Krása minulých světů. Nepochopitelně neznámé nástroje.


The Cranberries - No Need to Argue (1994)
Dolores O'Riordan zkrátka úžasně zpívá...

Loreena McKennitt – The Book of Secrets (1997)
Hudba tajemná a jímavá. Baví mě, jak jsou ty dlouhé balady s opakujícími se slokami aranžované (The Highwayman). Tahle deska mě poprvé nasměrovala k epickým textům (Perychta).


Björk – Vespertine (2001)
Björk mám moc rád, zvláště pak od tohoto alba. Hloubka, která neděsí, chlad, který nezebe. Hlas vody. Na Islandu jsem zatím nebyl i byl. Skvělá harfa Zeeny Parkins. Pagan Poetry. Frosti.

Shina – Shinadisk (2001)
Mě první známý počin velkého originálu Longital (tehdy ještě Dlhé diely). Blesk z čistého nebe, skvělá písničkářka v samplovém království. Longital mám rád dodnes. Jsou čím dál tím lepší, úžasní naživo.

Leonard Cohen – Live in London (2008)
CD i DVD – Cohenův koncert jsem zažil v Praze, odcházel jsem unešen nejen ze samotného Leonarda, ale také z jeho skvělé, barevné a úžasně ukázněné kapely, skvělých vokalistek i z dokonalého scénáře večera. Tak jsem rád, že si ty chvíle mohu občas vrátit.


Neil Young – Le Noise (2010)
Neil Young a Daniel Lanois mi tímto albem objevili krásu mohutně zkresleného kytarového zvuku. Mohutné!

Plus jeden: Adam Václav Michna z Otradovic – cokoliv, kdykoliv
Jako bych se s Michnovými písněmi už narodil. John Dowland v Čechách, ale mně nějak bytostně bližší.

Info

http://www.petrlinhart.cz

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

10 + 1 = Joost van Dijck (My Baby)

redakce 24.04.2023

O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.

10 + 1 = Izzy (Izzy and the Black Trees)

redakce 16.04.2023

Když se mluví o Izzy, skloňujou se jména jako Patti Smith, Debbie Harry nebo PJ Harvey.

10 + 1 = Pantha du Prince

redakce 30.03.2023

Spojování neobvyklého lze vyčíst i z jeho výběru desítky nejoblíbenějších skladeb, v němž vedle sebe najdeme jazz, elektroniku i hardcore.

10 + 1 = Robin Kvapil

redakce 12.03.2023

Robin Kvapil uvádí do kin svůj nový film More Miko, ale znát ho můžete i ze skupiny To žluté, co máte na kalhotkách. Jedenáct oblíbených písniček.

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace