Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Petr Linhart

10 + 1 = Petr Linhart

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 09.02.2014

Petr Linhart je duchovním otcem projektu Majerovy brzdové tabulky, od roku 2007 však vystupuje sólo. Ve svých písních nechává spolu s doprovodnou kapelou 29 Saiten oživovat zapomenuté i snové příběhy ze Sudet, jeho písničkářský status byl stvrzen přijetím do volného sdružení Osamělí písničkáři. V minulém roce se podílel na vzniku desky Michala Horáčka Český kalendář, pro nás oprášil jedenáctero životních alb.

Peter Gabriel – Plays Live (1983)
Tuhle desku přivezl do Karlových Varů v roce 1983 Jiří Černý – hrál jsem tehdy v kapele Čp. 8 a zatímco pan Jiří po své Antidiskotéce nocoval u Ježků, přehrával Jára Ježek, hlas a duše kapely, čerstvě dovezené vinyly na magnetofonové pásky. O rok později jsme už měli v kapele klávesy a docela nový zvuk.

Oldřich Janota - High Fidelity (nahrávky z roku 1984, vydáno 2003)
Oldřich Janota – „velký učitel“, ale vážně: tohle album zachycuje koncertní nahrávky z první půlky osmdesátých let, kdy Oldřich stával na pódiu s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem. Poprvé jsem je takto naživo slyšel někdy koncem roku 1983 v Ostravě, delayované kytary a magnetofonové smyčky. S ohromením jsem vstoupil do nového světa.

U2 - Joshua Tree (1987)
Tohle album má pořád křídla. Miluju Edgeův zvuk kytary i styl hraní. V pozadí producenti Daniel Lanois a Brian Eno, pánové, jejichž vliv – nejen na U2 - se mi zdá být daleko podstatnějším, než se obvykle píše a soudí.

Dead Can Dance – The Serpent’s Egg (1988)
Toto i jiná alba Dead Can Dance mě fascinovala svým postavením mimo čas a jeho žánrové proudy. Krása minulých světů. Nepochopitelně neznámé nástroje.


The Cranberries - No Need to Argue (1994)
Dolores O'Riordan zkrátka úžasně zpívá...

Loreena McKennitt – The Book of Secrets (1997)
Hudba tajemná a jímavá. Baví mě, jak jsou ty dlouhé balady s opakujícími se slokami aranžované (The Highwayman). Tahle deska mě poprvé nasměrovala k epickým textům (Perychta).


Björk – Vespertine (2001)
Björk mám moc rád, zvláště pak od tohoto alba. Hloubka, která neděsí, chlad, který nezebe. Hlas vody. Na Islandu jsem zatím nebyl i byl. Skvělá harfa Zeeny Parkins. Pagan Poetry. Frosti.

Shina – Shinadisk (2001)
Mě první známý počin velkého originálu Longital (tehdy ještě Dlhé diely). Blesk z čistého nebe, skvělá písničkářka v samplovém království. Longital mám rád dodnes. Jsou čím dál tím lepší, úžasní naživo.

Leonard Cohen – Live in London (2008)
CD i DVD – Cohenův koncert jsem zažil v Praze, odcházel jsem unešen nejen ze samotného Leonarda, ale také z jeho skvělé, barevné a úžasně ukázněné kapely, skvělých vokalistek i z dokonalého scénáře večera. Tak jsem rád, že si ty chvíle mohu občas vrátit.


Neil Young – Le Noise (2010)
Neil Young a Daniel Lanois mi tímto albem objevili krásu mohutně zkresleného kytarového zvuku. Mohutné!

Plus jeden: Adam Václav Michna z Otradovic – cokoliv, kdykoliv
Jako bych se s Michnovými písněmi už narodil. John Dowland v Čechách, ale mně nějak bytostně bližší.

Info

http://www.petrlinhart.cz

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Elderbrook

redakce 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Tracklist jeho zásadních skladem je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do…

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

10+1 = Michael Lovett (Metronomy)

redakce 13.03.2022

Metronomy po dvou letech čekání vystoupí v Roxy, ale taky na Flédě. Klávesista a kytarista Michael Lovett vybírá deset nejoblíbenějších písní a jedno guilty pleasure.

10+1 = Sam Hewitt (Easy Life)

redakce 06.03.2022

Korona jako v případě mnoha dalších vystoupení plány na koncert Easy Life překazila, fanoušci se ale dočkají. Zatím hudební radosti basáka Sama Hevitta.

10 + 1 = Nneka

redakce 23.02.2022

Nneka, hudebnice narozená v Nigérii a usazená v Hamburku, je ovlivněná americkou urban scénou. Jaké další vzory nám prozradila?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace