Články / Recenze

Dělat to, co umělci dělají (The i.l.y’s)

Dělat to, co umělci dělají (The i.l.y’s)

Míša Černá | Články / Recenze | 16.09.2016

The i.l.y’s, tedy dvě třetiny Death Grips Zach Hill a Andy Morin, přichází po roce s novou deskou, která se od té první značně liší. Zatímco debut I’ve Always Been Good at True Love zní drobet jalověji, Scum with Boundaries představuje dynamickou otevřenou nahrávku s hravou elektronikou a šťavnatými noisovými pasážemi.

Úvodní track Disastrous Looks prolnutý zvukem synťáků, který se používá v děsivých částech filmů, jako by předznačoval něco strašidelného, ale to je klam. Následující Peace and Quiet připomíná Ty Segalla nebo Nine Inch Nails a Davida Bowieho, no a pak tu jsou písně jako Stop Yelling in the Museum, She’s a Genius nebo Roll Your Eyes, které mají tak živé vyznění, že by se daly považovat za veselé. Navíc album jako celek disponuje chytlavostí prosakující napříč tracklistem.


Doing Things That Artists Do už podle názvu satiricky vypráví o nelehkém údělu umělce („Feeling things that artists feel/ Never knowing what’s for real...“) a opět je oděná do rozpustilé melodie. Titulní Scum with Boundaries by – pomineme-li text – mohla zaznít ve filmu pro děti, Starts with a C Ends with a U pak působí se svými basy a trumpetami poněkud překvapivě v kontextu celého alba. Opravdu živočišným kusem je až I'm Gonna Have Sex, který působí syrově a tematicky přiléhavě.

Jedná se o velmi dobře stravitelnou záležitost, která oproti Death Grips oplývá odlehčenější atmosférou a jiným druhem energie. Nebere se tak vážně, není v ní cítit tolik úzkosti a naléhavých sdělení. Co se v ní najít dá, je ovšem stoprocentní živelnost a spontánnost, společná pro Death Grips i the i.l.y’s, jen je z opačného energetického pólu.

Info

The i.l.y’s - Scum with Boundaries (self-released, 2016)
www.soundcloud.com/deathgrips/sets/scum-with-boundaries

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace