Články / Recenze

Dělat to, co umělci dělají (The i.l.y’s)

Dělat to, co umělci dělají (The i.l.y’s)

Míša Černá | Články / Recenze | 16.09.2016

The i.l.y’s, tedy dvě třetiny Death Grips Zach Hill a Andy Morin, přichází po roce s novou deskou, která se od té první značně liší. Zatímco debut I’ve Always Been Good at True Love zní drobet jalověji, Scum with Boundaries představuje dynamickou otevřenou nahrávku s hravou elektronikou a šťavnatými noisovými pasážemi.

Úvodní track Disastrous Looks prolnutý zvukem synťáků, který se používá v děsivých částech filmů, jako by předznačoval něco strašidelného, ale to je klam. Následující Peace and Quiet připomíná Ty Segalla nebo Nine Inch Nails a Davida Bowieho, no a pak tu jsou písně jako Stop Yelling in the Museum, She’s a Genius nebo Roll Your Eyes, které mají tak živé vyznění, že by se daly považovat za veselé. Navíc album jako celek disponuje chytlavostí prosakující napříč tracklistem.


Doing Things That Artists Do už podle názvu satiricky vypráví o nelehkém údělu umělce („Feeling things that artists feel/ Never knowing what’s for real...“) a opět je oděná do rozpustilé melodie. Titulní Scum with Boundaries by – pomineme-li text – mohla zaznít ve filmu pro děti, Starts with a C Ends with a U pak působí se svými basy a trumpetami poněkud překvapivě v kontextu celého alba. Opravdu živočišným kusem je až I'm Gonna Have Sex, který působí syrově a tematicky přiléhavě.

Jedná se o velmi dobře stravitelnou záležitost, která oproti Death Grips oplývá odlehčenější atmosférou a jiným druhem energie. Nebere se tak vážně, není v ní cítit tolik úzkosti a naléhavých sdělení. Co se v ní najít dá, je ovšem stoprocentní živelnost a spontánnost, společná pro Death Grips i the i.l.y’s, jen je z opačného energetického pólu.

Info

The i.l.y’s - Scum with Boundaries (self-released, 2016)
www.soundcloud.com/deathgrips/sets/scum-with-boundaries

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace