Články / Recenze

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

Barbora Kadlíčková | Články / Recenze | 30.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Na pomyslné mapě měst zcela zasvěcených hudbě by v Norsku určitě zářivě svítil Bergen, který dal světu jména jako Aurora, Kygo, Gorgoroth a mnohá další. S nadsázkou by se dalo říci, že zdejší rodačka, zpěvačka Lindy-Fay Hella se pro svou uměleckou tvorbu snaží využít alespoň kousek inspirace z každého hudebního koutu města. V dřívějších letech hostovala na doom, symphonic i blackmetalových nahrávkách, přispěla na neo-folkovém albu projektu Skuggsjá a zatím největší část umělecké kariéry zasvětila známému folk/ambientnímu uskupení Wardruna.

Zatímco tato její domovská kapela odložila vydání nového alba na příští rok a frontman Einar Selvik pracuje na soundtracku k pokračování hry Assassin‘ s Creed Valhalla, Hella pustila do světa nové mini EP Taag, na kterém s doprovodnou kapelou Dei Farne pokračuje ve své experimentální tvorbě. Už na podzim zaujala debutovým albem Seafarer, plným překvapivých přístupů ke zvuku a prolínání popu s prvky elektroniky a folku. Hella nyní, podobně jako u debutu, sáhla do archivu nápadů, a výsledkem je dvojice kontrastních písní, kterou vydal metalový label Ván, a aktuálně je dostupná na sedmipalcovém vinylu.

Motorem energické písně Taag je neúprosně tepající rytmus programovaných bicích a kytary, kolem které se proplétá Hellin jasný hlas. K nim se vždy na chvilku přitočí další vrstvičky éterických vokálů a nástrojů, ať už se jedná o varhany nebo exotické drnkací nástroje. Odkazy na country i wardrunovské chorály jsou vybalancovány tak, aniž by celek působil překombinovaně. Ke slovu se na EP dostává také lidová melodika, a to především v druhém tracku Otherworld, lehké bezstarostné meditaci doprovázené tikotem jemné elektroniky a bicích. Píseň začala vznikat při jednom z jamů a i na EP si zachovává příjemně improvizovaný, rozvolněný charakter. K tomuto tracku vznikl také snivý videoklip.

Zatímco ve Wardruně je Hellin fascinující mystický projev založen především na syrové barvě hlasu a závratném rozsahu vokálů, sólová tvorba více odhalila její jedinečnou hravost i jemnost a je dosud velmi zajímavou snahou o nalézání nových zvukových kombinací na pomezí dream pop elektra s potemnělým folkovým twistem.

Info

Lindy-Fay Hella – Taag (Ván, 2020)
spotify

foto © Raina Vlaskovska/May Husby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Fantazijní krajiny denního snění (Ambar Lucid)

Jiří Akka Emaq 05.08.2020

Již pseudonym hudebnice s mexickými kořeny, vlastním jménem Ambar Cruz, napovídá, o co tady půjde. O bdělé snění a jeho přenos na posluchače.

BC Camplight nemocný, autentický, děsivý

Adéla Polka 03.08.2020

Chlápek vykládá na mikrofon, že je psychicky nemocný a publikum se až hystericky zajíká smíchy. Tohle je tak jednoduché a zároveň děsivé!

Přízrační chlapci aneb Amulet Roberta Bolaña

Libor Staněk 01.08.2020

Bolaño zde čerpá ze svých studentských let, kdy byl považován za buřiče, jenž v duchu infrarealismu házel kameny na přednášející autory a kradl knížky z knihkupectví.

Jeden kmen dvou větví (Jaye Jayle)

waghiss666 31.07.2020

Krátkozraká přirovnání či snad rovnou osočení z vykrádání se snažím přidusit, ale když se pomrkává po velikánech, co ovlivnili kdekoho, těžko se tomu ubránit.

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová 27.07.2020

Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat.

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Valentová 24.07.2020

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods.

Zvrácená mystika nasáklá popem (Amnesia Scanner)

Bára Jurašková 20.07.2020

Nezáleží tolik, jestli jde o rozchod lidstva s planetou, sbohem zemi, kterou nepřestáváme ničit, nebo rozchod s přírodou, které se snaží naše technologická společnost vymanit.

Greg Fox spíš hledá, než nachází

Jan Starý 18.07.2020

Foxovou specialitou je osobitý styl: frenetický, vágně tribální, polyrytmický, plný úderů o hrany bubnů a s výrazně organickým zvukem.

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.