Články / Recenze

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Barbora Klempířová | Články / Recenze | 19.12.2023

Nizozemská autorka Marieke Lucas Rijneveld získala v roce 2020 Mezinárodní Man Bookerovu cenu za své z části autobiografické dílo S večerem přichází tíseň. Stala se nejen nejmladší držitelkou této ceny, ale i první výherkyní či výhercem za svou zemi. V devatenácti letech se začala identifikovat jako nebinární osoba a možná i to přispělo k motivům použitým v tomto románu.

Rijneveld knihu rozdělila do tří částí, ve kterých sleduje dva roky života dívky přezdívané Bunda. Ta, stejně jako autorka sama, pochází z přísně protestantské rodiny, ve které se vše točí jen kolem Boha a krav, na nichž je postaveno rodinné živobytí. Jistotami otřese náhlá smrt nejstaršího syna Matthiese – Bunda i její dva další sourozenci se ocitají na světě sami, jelikož ani jeden z rodičů není schopen se vyrovnat s takovouto tragédií, a nezáměrně tak své děti dohánějí k činům, kterým nerozumí a které je postupně ničí. U děvčete se rozvine úzkost, kvůli které není schopna si sundat kus oblečení, trpí pocitem, že by ztratila poslední ochrannou vrstvu a mohla zemřít prakticky na cokoli. A k tomu všemu ještě prožívá sexuální probouzení.

Autorka se nepokouší o vzletné popisy nebo metafory, pocity jsou podávané jednoduše a takto snáze uchopitelné. Postavy jsou zachyceny ve svých nejošklivějších podobách, a právě proto jsou tak lidské. Kniha S večerem přichází tíseň je naplněna syrovostí, smutkem a zvráceností, přesto jde o působivé dílo, na němž se podílí jazyková obratnost a poutavý styl psaní, stejně jako empatie a humanistický podtext.

Info

Marieke Lucas Rijneveld - S večerem přichází tíseň (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © Era Journal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace