Články / Offtopic / / Komix

Divošství Conana z Cimmerie

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 02.10.2021

Mýtický hrdina hyborského věku, zloděj, žoldák, král Conan z povídek texaského spisovatele Roberta Erwina Howarda se vrací na výsluní. V komiksech se po patnácti letech u vydavatelství Dark Horse vrátil v roce 2019 pod Marvel. Slavný barbar tak nedávno bojoval i po boku Punishera, Venoma nebo Wolverina. Netflix připravuje o Conanovi nový seriál a málem jsme se jedné povídkové adaptace dočkali v seriálu Love Death + Robots Tima Millera. Animovaný kraťas bohužel nedostal zelenou kvůli tahanicím o autorská práva. Mělo se jednat o převyprávění povídky Rudé hřeby, čímž se vracíme ke knize z produkce francouzského vydavatelství Glénat, kterou na tuzemský trh uvádí letos třicetileté nakladatelství Argo.

V Rudých hřebech zavítají Conan a pirátka Valerie do uzavřeného kamenného města Xuchotlu. O nadvládu zde bojují dvě frakce, žijící ve strachu z obrovských ještěrů, ale i z magických artefaktů dávných, vyvražděných stavitelů města. Zápletka Rudých hřebů čerpá z historických reálií, z války dvou znepřátelených klanů koncem devatenáctého století v Novém Mexiku. Povídka Lidé černého kruhu je naproti tomu silně inspirovaná orientální mystikou a nabízí rozmáchlý dobrodružný příběh se silnou romantickou linkou, kde je Conan nucen bojovat s mnichy uprostřed hor. Povídka Zamboulské stíny se odehrává v pouštním městě, kde se mísí vlivy několika kultur, včetně zvyků lidožravých černošských otroků (sic), které nechávají jejich pánové na pokoji, pokud si své choutky vybíjí na cizincích. Jedním z nich má být svalovec z Cimmerie.

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze. Všechny příběhy spojuje téma divošství, boje proti civilizaci nebo černé magii. Především v Rudých hřebech Howard znovu uvažuje nad tím, jak civilizace postupem času degeneruje, o tom, že jde o nepřirozenou anomálii vývoje lidstva. Technicky jde i o poslední conanovskou povídku, kterou Howard napsal. Rudé hřeby vznikaly v době, kdy se autor musel starat o nemocnou matku a výdaje na léčení a platby za psaní westernů byly podstatně vyšší než ty za fantasy. Byla to smutná doba.

Info

Robert E. Howard, Regis Hauitière, Didier Cassegrain, Jae Kwang Pars, Gess - Conan z Cimmerie - Svazek III. (Argo, 2021)
web vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace