Články / Offtopic / / Komix

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 22.01.2022

Ta škodolibá radost, když se někomu bohatému přihodí něco zlého. Konta narvaná jedničkami a nulami, prasátka i peněženky plné k prasknutí, a přesto neušli ráně osudu. Je v tom jistá spravedlnost, že každý skončí jako žok mrtvého masa v zemi. Nebo v urně. Přesto je na případu, kterému se začal věnovat John Constantine, něco zvláštního. Mrtví pracháči byli nazí a na zádech měli přišitá andělská křídla. Jako by si ti zazobaní parchanti chtěli koupit s křídly cestu do nebe. Hlupáci.

Série Hellblazer byla vždy o temnotě v lidech, plná podlých, špatných lidí a hlavní hrdina z nich byl ten nejhorší. Okultní vyšetřovatel John Constantine, co hulí jako fabrika a prášky na spaní zapíjí whisky, vidí mrtvé a umí čarovat. Série Black Label vydavatelství DC dala prostor vyjádřit se Tomu Taylorovi, autorovi ceněné série Mezi řádky, a ten se prohrabal Constantinovou minulostí a vytáhl na svět jeho staré démony. A to doslova.

Bohužel ne všechny scénáristické triky fungují. Taylorova rutinní vyšetřovací linka s obětováním kamaráda a navrch dítěte není tak šokující, jak by chtěla, pod vlivem současné společenské korektnosti světa Constantine vyměkl. Šokující výjevy nemají váhu a přehnané tlaky na jeho bisexualitu i problémy s otcem odvádí pozornost od případu. Šťastná nebyla ani volba výtvarníka. Ostrá a nekompromisní kresba Daricka Robertsona (Banda, Punisher) se hodí spíše do krvavé akce než k okultnímu hororu. Nejlépe tak vypadá fotorealistická obálka Leeho Bermeja, kde Constantine drží kromě mrtvého anděla i nezbytnou cigaretu.

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň. Oproti Hellblazerovi Briana Azzarella jsou Vzlety a pády přece jen slabý odvar, který připomene, jak dobré by to mohlo být, kdyby se pokračovalo právě v Azzarellem rozjeté sérii nebo vyšly starší kusy od Gartha Ennise. Tom Taylor je fanoušek, to je znát, ale bezpečně klouže po povrchu a nabízí optimismus tam, kde by měla být deprese a sarkasmus. Z nebe padají milionáři. Zajímá to někoho?

Info

Darick Robertson, Tom Taylor - Hellblazer: Vzlety a pády (Crew, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace