Články / Recenze

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.08.2022

„Smrt neexistuje. Život neexistuje.“

Bruce Willis, Mark Strong, Jason Statham… Bezejmenného metabarona by ve filmu mohl hrát kdokoliv lysý, filozofuje ve svazku Deconstructing The Incal (2017) Christophe Quillien při rozebírání rozličných vizuálních stylů oblíbeného zabijáka. Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Pletichy, zrada, znepřátelené rody, nečekaná láska i překvapivá spojenectví provází příběh Castaků. Rodu nechtěného bastarda, míšence a spojnice dvou znesvářených stran, který se stává hnací silou kosmických pirátů prahnoucích po zlatu a dublarech. Rodina fanatických bojovníků z planety Ahúr zde pokládá základy Kasty metabaronů a Alejandro Jodorowský se tak ve vyprávění vrací na úplný začátek. Popravdě nenabízí nic neviděného, jen jde zpět časem a více do hloubky, která je protkaná bombastickou akcí se znamenitým vizuálním stylem španělského výtvarníka Dase Pastorase. Ten se přímo vyžívá v opulentních bitevních scénách, ať už na zemi či ve vesmíru. Kruté krvavé výjevy ze světa, kde život je prokrastinací a smyslem bytí je smrt, znovu nutí k zamyšlení nad tím, co jsou lidé opravdu zač.

Z opačné části časového spektra pochází příběh o posledním Metabaronovi, který si svou premiéru odbyl zhruba před čtyřiatřiceti lety v kultovní space opeře Incal. Jodorowsky zde rozvádí legendu, jak ke svým mocným zbraním Metabaron přišel a zachránil při tom vesmír. Silný vliv fantastiky manifestovaný klasickým dobrodružným tažením dělá z bezejmenného hrdinného reka zachraňujícího světy. Nic víc, nic míň. Metabaronových zbraní se museli nakonec chopit dva kreslíři, jelikož původně angažovaný Travis Charest díky svému liknavému přístupu dokázal za pět let odevzdat jen třicet stran z plánovaných pětapadesáti. Na jeho místo tak musel nastoupit rychlejší Zoran Janjetov a nekonzistence v kresbách je do očí bijící. Janjetov sice zvládá termíny, ale Charestovým rozšafným i perfekcionistickým malbám nesahá ani po kotníky.

Filmová adaptace Incalu s Taikou Waititim (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) na režisérské stoličce se pomalu blíží a Metabaron tak konečně získá svou podobu i na stříbrném plátně. Malíř Moebius se prý při vytváření Metabarona inspiroval svým dědečkem, protože dle jeho vlastních slov „šlo o muže všeobecně uznávaného, ve vlastní domácnosti obávaného a považovaného za největšího šéfa hned po Bohu”. Tomuto popisu Bruce Willis jistě odpovídá, bohužel už je v důchodu, zatímco Mark Strong, Jason Statham a vlastně kdokoliv plešatý se jistě každé ráno svého agenta ptá, jestli už mu nevolali ohledně adaptace jednoho staršího francouzského komiksu. Budeme se těšit.

Info

Alejandro Jodorowsky – Castaka / Metabaronovy zbraně (Crew, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace