Články / Recenze

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.08.2022

„Smrt neexistuje. Život neexistuje.“

Bruce Willis, Mark Strong, Jason Statham… Bezejmenného metabarona by ve filmu mohl hrát kdokoliv lysý, filozofuje ve svazku Deconstructing The Incal (2017) Christophe Quillien při rozebírání rozličných vizuálních stylů oblíbeného zabijáka. Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Pletichy, zrada, znepřátelené rody, nečekaná láska i překvapivá spojenectví provází příběh Castaků. Rodu nechtěného bastarda, míšence a spojnice dvou znesvářených stran, který se stává hnací silou kosmických pirátů prahnoucích po zlatu a dublarech. Rodina fanatických bojovníků z planety Ahúr zde pokládá základy Kasty metabaronů a Alejandro Jodorowský se tak ve vyprávění vrací na úplný začátek. Popravdě nenabízí nic neviděného, jen jde zpět časem a více do hloubky, která je protkaná bombastickou akcí se znamenitým vizuálním stylem španělského výtvarníka Dase Pastorase. Ten se přímo vyžívá v opulentních bitevních scénách, ať už na zemi či ve vesmíru. Kruté krvavé výjevy ze světa, kde život je prokrastinací a smyslem bytí je smrt, znovu nutí k zamyšlení nad tím, co jsou lidé opravdu zač.

Z opačné části časového spektra pochází příběh o posledním Metabaronovi, který si svou premiéru odbyl zhruba před čtyřiatřiceti lety v kultovní space opeře Incal. Jodorowsky zde rozvádí legendu, jak ke svým mocným zbraním Metabaron přišel a zachránil při tom vesmír. Silný vliv fantastiky manifestovaný klasickým dobrodružným tažením dělá z bezejmenného hrdinného reka zachraňujícího světy. Nic víc, nic míň. Metabaronových zbraní se museli nakonec chopit dva kreslíři, jelikož původně angažovaný Travis Charest díky svému liknavému přístupu dokázal za pět let odevzdat jen třicet stran z plánovaných pětapadesáti. Na jeho místo tak musel nastoupit rychlejší Zoran Janjetov a nekonzistence v kresbách je do očí bijící. Janjetov sice zvládá termíny, ale Charestovým rozšafným i perfekcionistickým malbám nesahá ani po kotníky.

Filmová adaptace Incalu s Taikou Waititim (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) na režisérské stoličce se pomalu blíží a Metabaron tak konečně získá svou podobu i na stříbrném plátně. Malíř Moebius se prý při vytváření Metabarona inspiroval svým dědečkem, protože dle jeho vlastních slov „šlo o muže všeobecně uznávaného, ve vlastní domácnosti obávaného a považovaného za největšího šéfa hned po Bohu”. Tomuto popisu Bruce Willis jistě odpovídá, bohužel už je v důchodu, zatímco Mark Strong, Jason Statham a vlastně kdokoliv plešatý se jistě každé ráno svého agenta ptá, jestli už mu nevolali ohledně adaptace jednoho staršího francouzského komiksu. Budeme se těšit.

Info

Alejandro Jodorowsky – Castaka / Metabaronovy zbraně (Crew, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace