Články / Recenze

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.08.2022

„Smrt neexistuje. Život neexistuje.“

Bruce Willis, Mark Strong, Jason Statham… Bezejmenného metabarona by ve filmu mohl hrát kdokoliv lysý, filozofuje ve svazku Deconstructing The Incal (2017) Christophe Quillien při rozebírání rozličných vizuálních stylů oblíbeného zabijáka. Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Pletichy, zrada, znepřátelené rody, nečekaná láska i překvapivá spojenectví provází příběh Castaků. Rodu nechtěného bastarda, míšence a spojnice dvou znesvářených stran, který se stává hnací silou kosmických pirátů prahnoucích po zlatu a dublarech. Rodina fanatických bojovníků z planety Ahúr zde pokládá základy Kasty metabaronů a Alejandro Jodorowský se tak ve vyprávění vrací na úplný začátek. Popravdě nenabízí nic neviděného, jen jde zpět časem a více do hloubky, která je protkaná bombastickou akcí se znamenitým vizuálním stylem španělského výtvarníka Dase Pastorase. Ten se přímo vyžívá v opulentních bitevních scénách, ať už na zemi či ve vesmíru. Kruté krvavé výjevy ze světa, kde život je prokrastinací a smyslem bytí je smrt, znovu nutí k zamyšlení nad tím, co jsou lidé opravdu zač.

Z opačné části časového spektra pochází příběh o posledním Metabaronovi, který si svou premiéru odbyl zhruba před čtyřiatřiceti lety v kultovní space opeře Incal. Jodorowsky zde rozvádí legendu, jak ke svým mocným zbraním Metabaron přišel a zachránil při tom vesmír. Silný vliv fantastiky manifestovaný klasickým dobrodružným tažením dělá z bezejmenného hrdinného reka zachraňujícího světy. Nic víc, nic míň. Metabaronových zbraní se museli nakonec chopit dva kreslíři, jelikož původně angažovaný Travis Charest díky svému liknavému přístupu dokázal za pět let odevzdat jen třicet stran z plánovaných pětapadesáti. Na jeho místo tak musel nastoupit rychlejší Zoran Janjetov a nekonzistence v kresbách je do očí bijící. Janjetov sice zvládá termíny, ale Charestovým rozšafným i perfekcionistickým malbám nesahá ani po kotníky.

Filmová adaptace Incalu s Taikou Waititim (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) na režisérské stoličce se pomalu blíží a Metabaron tak konečně získá svou podobu i na stříbrném plátně. Malíř Moebius se prý při vytváření Metabarona inspiroval svým dědečkem, protože dle jeho vlastních slov „šlo o muže všeobecně uznávaného, ve vlastní domácnosti obávaného a považovaného za největšího šéfa hned po Bohu”. Tomuto popisu Bruce Willis jistě odpovídá, bohužel už je v důchodu, zatímco Mark Strong, Jason Statham a vlastně kdokoliv plešatý se jistě každé ráno svého agenta ptá, jestli už mu nevolali ohledně adaptace jednoho staršího francouzského komiksu. Budeme se těšit.

Info

Alejandro Jodorowsky – Castaka / Metabaronovy zbraně (Crew, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace