Články / Offtopic / / Komix

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době? Člověk by prostě měl mít nějaký smysl života.

Dylan ho nemá. Dylan je klasický vysokoškolák, který bydlí ve společném bytě s kamarádem. Dylan je zamilovaný do své nejlepší kamarádky Kiry, s tou ale chodí jeho nejlepší kamarád. Oběma je jim ho líto a Dylan to ví. Slyší je z vedlejšího pokoje, když o tom mluví… mezi jinými polohami, které slyší. Dylan trpí depresemi. Dylan skočí ze střechy. Ale nezemře.

Braková zápletka o patetické trosce se díky hvězdné tvůrčí dvojici - scenárista Ed Brubaker a výtvarník Sean Phillips (Scene of Crime, Sleeper, Criminal, Fatale, Fade Out) - převrací v pokřivený příběh samozvaného ochránce zákona. Svazek Zabij, nebo budeš zabit je prodchnutý hutnou atmosférou podobnou filmovým klasikám jako Přání smrti nebo Mechanik. Má v sobě ale notnou dávku sebereflexe a často velmi bizarního humoru.

Chuť do života, kterou Dylan po svém pádu ze střechy pocítí, je opojná, jenže se mu začne zjevovat rohatý démon, který ho přinutí uzavřít dohodu. Nechá ho žít, aby pro něj mohl zabíjet. Zlé lidi, pouze zlé lidi, a pokud nebude spolupracovat, nechá zemřít jeho. V ukrutných bolestech. Brubaker s Phillipsem dokázali vytáhnout na světlo temnou stránku lidství, která se objevuje ve chvíli, kdy najdeme škrábanec na svém novém autě nebo vejdeme do výtahu, ve kterém se předtím vymočil opilec. Temnou stránku, která chce trestat člověka za vlastní nepohodlí. Za něco, co nám ničí život. Zabij, nebo budeš zabit ukazuje na rozdíly, pro které jsou někteří lidé ochotni ukončovat životy odlišující se od normy. Tentokrát ne od normy všeobecně přijaté, ale inspirované zvráceným hodnotovým systémem.

Narativní skoky, způsobené především tím, jestli hlavní hrdina bere nebo nebere své léky, ukazují též boj mezi pohodlnou ignorací problémů a touze něco s nimi udělat. Konec rozkročený mezi optimistickým a realistickým vyzněním ukazuje dvojakost pohledu na svět: katastrofický scénář pro jednoho může být start něčeho pěkného pro druhého. Ukáže čas.

Info

Ed Brubaker, Sean Phillips – Zabij, nebo budeš zabit (BB/art, 2022)
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace