Články / Offtopic / / Komix

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 06.08.2023

Kdo chce bojovat s nepřítelem, bojuje, kdo nechce bojovat, nebojuje, a kdo nutí bojovat někoho, kdo bojovat nechce, ten je skutečným nepřítelem svobody a demokracie.

Frank Castle nebyl vždycky Punisher, byl jen jeden z mnoha chlapů poslaných do Vietnamu, co doma nechali ženu s děckem na cestě. Z testů vylezlo, že má potenciál k velení. Tak z něj udělali oficíra a on se o svoje lidi staral, jak nejlépe uměl. Četa je jakýmsi rozhovorem spisovatele válečných knih s pozůstalými, vzpomínáním několika bývalých vojáků na první turnus, do kterého Castle vstupoval s nulovými bojovými zkušenosti. Předkládá formování člověka, který si později, po smrti své ženy a dětí, za svůj životní cíl stanovil zabití co nejvyššího počtu zlých lidí.

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády. Vojáky bojující za vyšší smysl. Za vybudování lepší země. Za spravedlivější vládu prostou korupce a podobné ctnostné/naivní myšlenky. Do takového blázince přivádí služba Franka Castlea, solidního chlapa zvyklého odvést co možná nejlepší práci. „Ještě jsem nepotkal velitele, který by se chtěl učit," říká jeho seržant. Šéfové, kteří se chtějí učit, jsou obvykle ti nejschopnější, ti, kteří umí využít situace a chápou mechanismy společnosti. Castle na to má talent a brzy si získá nejen věrnost, ale i srdce svých lidí.

O kresbu se postaral Ennisův častý spolupracovník, chorvatský ilustrátor Goran Parlov, který nenabízí jen krvavé detaily a skvělé akční sekvence, ale i minimalistické črty bouřící emocemi. Mimořádně silná poslední stránka, tak jednoduchá až z ní zamrazí, je toho dostatečným důkazem.

Válka je pro vojáky práce a ten, kdo do ní chodí zadarmo, je fanatik, kdo ji podporuje, blázen nebo politik hledající příležitosti zbohatnout v budoucí obnově zničené země. Hlásá to skoro každá kniha, skoro každý film o válce a kdo to nepochopil, ten to nemá v hlavě v pořádku nebo to pochopit nechce. Nebo v jejím vedení vidí nutnost a chce rozpoltit nebe a otřást zemí, jen aby lidé přestali řešit odstíny barvy laku na nehty? (Krvavě rudá.)

Info

Garth Ennis, Goran Parlov – Punisher MAX: Četa (BB/art, 2022)
web

foto © se souhlasem BB/art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace