Články / Offtopic / / Komix

Dům záhad (Místo činu)

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 14.05.2023

„Jasně, že se na světě dějí zázraky, ale většinou si jich nevšimnete. Nejspíš vás něco rozptýlí, nebo vás ubije každodenní rutina. Takže věci doopravdy nevidíte - dokonalý úsměv, dojemné objetí dvou lidí na letišti, dětskou zvídavost. Ale pak se jedna vteřina rozbije o druhou a náhoda vesmírné spravedlnosti všechno ozáří. A vám dojde, že zázraky tu jsou.“

Sherlock Holmes by možná nesouhlasil, ale krom logiky a citu pro detail je nacházení stop velkým štěstím, alespoň pro většinu normálních detektivů. Přehlédnout klíčový detail může znamenat v lepším případě ztrátu podezřelého, v horším smrt. Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Soukromý detektiv Jack Herriman vezme případ zmizelé dívky jako laskavost známému u policie a zaplétá se do nechutné spleti polopravd, lží a mrtvol. Je tu sekta hipíků motající se okolo takzvaného Domu luny, sexuální kult, tajemství a samozřejmě peníze. Brubaker má už v tak rané tvorbě zmáknuté reálie a postavy vyloženě dýchají životem: postarší hašteřivý pár, který je Herrimanovi náhradní rodinou, krásná pohřešovaná dívka, tajemná natolik, aby to bylo sexy, a samozřejmě hlavní protagonista, mladík před třicítkou, vyšetřovatel, který toho zažil víc, než by bylo záhodno. Nechybí překvapivé zvraty ani nečekané úkroky, složité mezilidské vztahy a neschopnost uniknout vlastní minulosti.

Místo činu bylo prvním větším kouskem v kariéře dnes už světoznámého Eda Brubakera a jeho třetím komiksem vůbec (první autobiografický Lowlife si dokonce i sám kreslil a na An Accidental Death spolupracoval s legendárním Ericem Shanowerem). Také zde přiznává - a je to znát i při samotném čtení - že mělo jít o větší sérii, jen na další díly a případy už nedošlo. Inspiraci pro svou tvorbu nacházel u chandlerovského pokračovatele detektivek drsné školy Rosse Macdonalda, především v sérii s Lewem Archerem. Místo činu bylo také projektem, kde se seznámil s Seanem Phillipsem, se kterým poté spáchal opus magnum Criminal. Phillips tu sice dělal „pouze” inkera Michaelu Larkovi (s ním se pak Brubaker znovu sešel u série Gotham Central), ale takhle to všechno začalo.

V sekci bonusů kromě porovnání Larkových črt tužkou a Phillipsových linek tuší Ed Brubaker vypráví o svých začátcích v branži a jak jedno vedlo k druhému. Protože když umíš psát detektivky, můžeš psát Batmana… A proslavit se. Zázraky se dějí.

Info

Ed Brubaker, Michael Lark, Sean Phillips - Místo činu (BB/Art, 2022)
web

foto © se souhlasem BB/Art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace