Články / Offtopic / / Komix

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 21.04.2022

Scenárista Jason Aaron udělal díru do komiksového světa sérií Skalpy, mimořádně drsnou a realistickou kriminálkou ze světa současných indiánských rezervací a jejich obyvatel. Ta vycházela v letech 2007 až 2012 a dočkala se 60 sešitů. Ještě o rok dříve Aaron zaujal pětisešitovkou The Other Side, v níž reflektoval vietnamskou válku. Obě série vydával komiksový gigant DC, ale Aaronova talentu si všiml úhlavní konkurent Marvel. Od té doby pro ně Aaron píše všemožné superhrdinské příběhy.

Jeho autorské srdce však tíhne k americkému jihu a jeho drsným a krutým postavám, na které pohlíží s jistou dávkou porozumění, a současně chladného odstupu a cynického humoru. Možná je to dáno tím, že jeho brantrancem byl spisovatel Gustav Hasford, autor románu The Short-Timers, kterou později adaptoval Stanley Kubrick do filmu Full Metal Jacket (český překlad Olověná vesta patří k tomu nejbizarnějšímu, na co lze u nás v tomto oboru narazit).

Jižanům se kromě Parchantů věnoval i v komiksu Muži hněvu. Oba komiksy pocházejí přibližně ze stejné doby. Oba začaly vycházet v roce 2014, Muži hněvu jsou uzavřená pětidílná série, Parchanti z Jihu vycházejí dodnes.

V Parchantech z Jihu Aaron představuje čtenářům dalšího ze svých nabručených a znechucených antihrdinů. Earl Tubb se vrací do rodného okresu, aby definitivně uzavřel svou minulost. Je plný vzteku a vnitřních démonů a na klidu mu nepřidává ani okolí. Aaron představuje jednu svéráznou postavu za druhou a s jejich pomocí odhaluje Tubbovu minulost, která je na okrese spojená především s jeho otcem, který zde byl šerifem.

Celý okres je pod nadvládou fotbalového kouče Eulesse Bosse a všichni (včetně ruky zákona) skáčou, jak on hvízdá. Earl Tubb chce rychle vyřídit pozůstalost a zmizet. To mu také radí všichni staří známí z jeho okolí. Jenže Earl nakonec neodjede a začínají se dít věci. Bolestivé věci, které zanechávají šrámy na těle i na duši. Výtvarník Jason Latour je stejně jako Aaron z jihu USA, takže má tohle místo zažrané pod kůží. Jeho ostré křivky a divoké, a přesto přehledné kompozice skvěle korespondují s přímočarostí, jakou scenárista příběhu nalinkoval. Jako by se snažil zhmotnit jejich duše, které touží po klidu a nechtějí žádné problémy. I za cenu naprosté ztráty svobodné vůle, kterou jim bere kouč Boss.

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci. Může se snadno stát, že na další stránce jednoduše nebudou. A jejich konec určitě nebude tichý a pokojný. Škoda jen, že toho v prvním svazku není trochu víc. Dlouhý rozjezd ubírá prostoru nějakému výraznějímu dějovému posunu. I tak je to expozice ostrá jako břitva devadesátiletého lazebníka, který celý život holí drsné tváře jižanských parchantů.

Info

Jason Aaron, Jason Latour: Parchanti z Jihu 1: Takový to byl muž (Crew, 2021, 132 stran, překlad Richard Podaný)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace