Články / Offtopic / / Komix

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 21.04.2022

Scenárista Jason Aaron udělal díru do komiksového světa sérií Skalpy, mimořádně drsnou a realistickou kriminálkou ze světa současných indiánských rezervací a jejich obyvatel. Ta vycházela v letech 2007 až 2012 a dočkala se 60 sešitů. Ještě o rok dříve Aaron zaujal pětisešitovkou The Other Side, v níž reflektoval vietnamskou válku. Obě série vydával komiksový gigant DC, ale Aaronova talentu si všiml úhlavní konkurent Marvel. Od té doby pro ně Aaron píše všemožné superhrdinské příběhy.

Jeho autorské srdce však tíhne k americkému jihu a jeho drsným a krutým postavám, na které pohlíží s jistou dávkou porozumění, a současně chladného odstupu a cynického humoru. Možná je to dáno tím, že jeho brantrancem byl spisovatel Gustav Hasford, autor románu The Short-Timers, kterou později adaptoval Stanley Kubrick do filmu Full Metal Jacket (český překlad Olověná vesta patří k tomu nejbizarnějšímu, na co lze u nás v tomto oboru narazit).

Jižanům se kromě Parchantů věnoval i v komiksu Muži hněvu. Oba komiksy pocházejí přibližně ze stejné doby. Oba začaly vycházet v roce 2014, Muži hněvu jsou uzavřená pětidílná série, Parchanti z Jihu vycházejí dodnes.

V Parchantech z Jihu Aaron představuje čtenářům dalšího ze svých nabručených a znechucených antihrdinů. Earl Tubb se vrací do rodného okresu, aby definitivně uzavřel svou minulost. Je plný vzteku a vnitřních démonů a na klidu mu nepřidává ani okolí. Aaron představuje jednu svéráznou postavu za druhou a s jejich pomocí odhaluje Tubbovu minulost, která je na okrese spojená především s jeho otcem, který zde byl šerifem.

Celý okres je pod nadvládou fotbalového kouče Eulesse Bosse a všichni (včetně ruky zákona) skáčou, jak on hvízdá. Earl Tubb chce rychle vyřídit pozůstalost a zmizet. To mu také radí všichni staří známí z jeho okolí. Jenže Earl nakonec neodjede a začínají se dít věci. Bolestivé věci, které zanechávají šrámy na těle i na duši. Výtvarník Jason Latour je stejně jako Aaron z jihu USA, takže má tohle místo zažrané pod kůží. Jeho ostré křivky a divoké, a přesto přehledné kompozice skvěle korespondují s přímočarostí, jakou scenárista příběhu nalinkoval. Jako by se snažil zhmotnit jejich duše, které touží po klidu a nechtějí žádné problémy. I za cenu naprosté ztráty svobodné vůle, kterou jim bere kouč Boss.

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci. Může se snadno stát, že na další stránce jednoduše nebudou. A jejich konec určitě nebude tichý a pokojný. Škoda jen, že toho v prvním svazku není trochu víc. Dlouhý rozjezd ubírá prostoru nějakému výraznějímu dějovému posunu. I tak je to expozice ostrá jako břitva devadesátiletého lazebníka, který celý život holí drsné tváře jižanských parchantů.

Info

Jason Aaron, Jason Latour: Parchanti z Jihu 1: Takový to byl muž (Crew, 2021, 132 stran, překlad Richard Podaný)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace