Články / Offtopic / / Komix

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.04.2021

„Chlapče, připrav se do Midgardu zamilovat víc než kdy předtím. Neboť ti představím éru, kterou budou historikové budoucnosti nazývat… zlatým věkem domácího piva.”

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek. První vlaštovkou je tak přímé pokračování poslední knižní série o severském bohu Thorovi, Válka říší. V něm se na poslední nedobytý svět vrhne armáda nestvůr pod dirigentskou taktovkou temného elfa Malekitha.

Válka říší je brutální akční smršť, která spoléhá na znalost jednotlivých postav, jejich předchozích vítězství i útrap. Scenárista Jason Aaron snad každou jednotlivou superhrdinskou postavu posouvá ve vývoji do často těžko představitelných míst. Využívá přitom tradiční mytologii i bohatý marvelovský vesmír. Punisher zabíjí ledové obry, Daredevil je strážce duhového mostu a několik Thorů z různých časových epoch představují třešničky na obrovském dortu. Celá ta rozšafnost s sebou nese i jedno velké negativum, a to je malý prostor pro vysvětlování. Dá se tak namítnout, že jde o povrchní akci bez detailů, ale díky tomu, že vycházejí i boční série, čtenář zhruba ví, která bije a proč se jednotlivé postavy chovají, jak se chovají. V podstatě vidíme styl, který teď Marvel používá u svých filmů, jen ve větším měřítku.

Vizuální stránka je tak trochu zklamáním a nenabízí nic inovativního, Russell Dauterman je klasický mainstreamový kreslíř. Jsou tu sice působivé momenty, kdy Avengers táhnou do boje na létajících koních nebo útok čtyř Thorů, ale snadno zaměnitelných styl nestrhne. Velká část akce se točí okolo obrany temného Bifrostu, teleportu, kterým záporák posílá svou armádu po všech deseti světech, a velké bitvy v New Yorku, která mohla odvážnějším vizuálem opravdu strhnout. Nabízí se otázka, proč nebyl přiván Mike Del Mundo ze série o Thorovi, jehož kombinace klasické kresby tuší a olejomalby tam vypadala fantasticky a dodávala příběhu punc výjimečnosti.

V knize se pro svůj rozsah stále objevují narážky a odkazy na série a postavy, ve kterých se čtenář musí zákonitě ztrácet. Určitě by pomohlo alespoň kratší shrnutí nebo poznámky pod čarou. Celkově jde ale o skvělý akční příběh, ve kterém si Jason Aaron do sytosti pohrává se severskou mytologií. Pro fanoušky Thora splněný sen.

Info

Jason Aaron, Russell Dauterman - Válka říší (Crew, 2021)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace