Články / Offtopic / / Komix

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.04.2021

„Chlapče, připrav se do Midgardu zamilovat víc než kdy předtím. Neboť ti představím éru, kterou budou historikové budoucnosti nazývat… zlatým věkem domácího piva.”

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek. První vlaštovkou je tak přímé pokračování poslední knižní série o severském bohu Thorovi, Válka říší. V něm se na poslední nedobytý svět vrhne armáda nestvůr pod dirigentskou taktovkou temného elfa Malekitha.

Válka říší je brutální akční smršť, která spoléhá na znalost jednotlivých postav, jejich předchozích vítězství i útrap. Scenárista Jason Aaron snad každou jednotlivou superhrdinskou postavu posouvá ve vývoji do často těžko představitelných míst. Využívá přitom tradiční mytologii i bohatý marvelovský vesmír. Punisher zabíjí ledové obry, Daredevil je strážce duhového mostu a několik Thorů z různých časových epoch představují třešničky na obrovském dortu. Celá ta rozšafnost s sebou nese i jedno velké negativum, a to je malý prostor pro vysvětlování. Dá se tak namítnout, že jde o povrchní akci bez detailů, ale díky tomu, že vycházejí i boční série, čtenář zhruba ví, která bije a proč se jednotlivé postavy chovají, jak se chovají. V podstatě vidíme styl, který teď Marvel používá u svých filmů, jen ve větším měřítku.

Vizuální stránka je tak trochu zklamáním a nenabízí nic inovativního, Russell Dauterman je klasický mainstreamový kreslíř. Jsou tu sice působivé momenty, kdy Avengers táhnou do boje na létajících koních nebo útok čtyř Thorů, ale snadno zaměnitelných styl nestrhne. Velká část akce se točí okolo obrany temného Bifrostu, teleportu, kterým záporák posílá svou armádu po všech deseti světech, a velké bitvy v New Yorku, která mohla odvážnějším vizuálem opravdu strhnout. Nabízí se otázka, proč nebyl přiván Mike Del Mundo ze série o Thorovi, jehož kombinace klasické kresby tuší a olejomalby tam vypadala fantasticky a dodávala příběhu punc výjimečnosti.

V knize se pro svůj rozsah stále objevují narážky a odkazy na série a postavy, ve kterých se čtenář musí zákonitě ztrácet. Určitě by pomohlo alespoň kratší shrnutí nebo poznámky pod čarou. Celkově jde ale o skvělý akční příběh, ve kterém si Jason Aaron do sytosti pohrává se severskou mytologií. Pro fanoušky Thora splněný sen.

Info

Jason Aaron, Russell Dauterman - Válka říší (Crew, 2021)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace