Články / Offtopic / / Komix

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.04.2021

„Chlapče, připrav se do Midgardu zamilovat víc než kdy předtím. Neboť ti představím éru, kterou budou historikové budoucnosti nazývat… zlatým věkem domácího piva.”

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek. První vlaštovkou je tak přímé pokračování poslední knižní série o severském bohu Thorovi, Válka říší. V něm se na poslední nedobytý svět vrhne armáda nestvůr pod dirigentskou taktovkou temného elfa Malekitha.

Válka říší je brutální akční smršť, která spoléhá na znalost jednotlivých postav, jejich předchozích vítězství i útrap. Scenárista Jason Aaron snad každou jednotlivou superhrdinskou postavu posouvá ve vývoji do často těžko představitelných míst. Využívá přitom tradiční mytologii i bohatý marvelovský vesmír. Punisher zabíjí ledové obry, Daredevil je strážce duhového mostu a několik Thorů z různých časových epoch představují třešničky na obrovském dortu. Celá ta rozšafnost s sebou nese i jedno velké negativum, a to je malý prostor pro vysvětlování. Dá se tak namítnout, že jde o povrchní akci bez detailů, ale díky tomu, že vycházejí i boční série, čtenář zhruba ví, která bije a proč se jednotlivé postavy chovají, jak se chovají. V podstatě vidíme styl, který teď Marvel používá u svých filmů, jen ve větším měřítku.

Vizuální stránka je tak trochu zklamáním a nenabízí nic inovativního, Russell Dauterman je klasický mainstreamový kreslíř. Jsou tu sice působivé momenty, kdy Avengers táhnou do boje na létajících koních nebo útok čtyř Thorů, ale snadno zaměnitelných styl nestrhne. Velká část akce se točí okolo obrany temného Bifrostu, teleportu, kterým záporák posílá svou armádu po všech deseti světech, a velké bitvy v New Yorku, která mohla odvážnějším vizuálem opravdu strhnout. Nabízí se otázka, proč nebyl přiván Mike Del Mundo ze série o Thorovi, jehož kombinace klasické kresby tuší a olejomalby tam vypadala fantasticky a dodávala příběhu punc výjimečnosti.

V knize se pro svůj rozsah stále objevují narážky a odkazy na série a postavy, ve kterých se čtenář musí zákonitě ztrácet. Určitě by pomohlo alespoň kratší shrnutí nebo poznámky pod čarou. Celkově jde ale o skvělý akční příběh, ve kterém si Jason Aaron do sytosti pohrává se severskou mytologií. Pro fanoušky Thora splněný sen.

Info

Jason Aaron, Russell Dauterman - Válka říší (Crew, 2021)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace