Články / Offtopic / / Komix

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.03.2022

Hitlerovská zrůda třímá kormidlo Spojených států amerických. Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa. Steve Rogers, kapitán Amerika, válečný hrdina a miláček země byl celou dobu tajným agentem fašistické organizace Hydra a teď když zvítězil, vládne Spojeným státům pevnou rukou. Do budoucnosti zřící mutant Ulysses však předpověděl, že ho černý Spider-Man Milles Morales zabije na prahu budovy kapitolu. Osud svobodného světa tak spočívá v rukách sedmnáctiletého dítěte. Osvobozování otroků v novém kontroverzním kabátku oblečeném naruby.

Politická věrohodnost byla pro nejlepší příběhy kapitána Ameriky vždycky důležitá. Série scenáristy Nicka Spencera, byť už bezmála osm let stará, se nyní stává aktuální, až z toho mrazí. Vždyť předehra Tajného impéria začínala invazí Rudé lebky do země bývalého sovětského bloku. Co že to u večeře říkali zprávaři Prima televize CNN o Ukrajině? O oblasti, která se má stát kolbištěm NATO a stává se sporem mezi starými nepřáteli? Spojenými státy Americkými, které chtějí Ukrajinu „chránit”, a Ruskem, které nerado vidí na rohožce své země vojáky nebezpečné mocnosti.

Spencer sice dokonale předestřel politické podhoubí, ale v druhé polovině knihy sahá po nadpřirozených berličkách, aby to vůbec dokázal uspokojivě uzavřít. To sice zamrzí, ale stále umí nadhazovat zajímavá témata. Ze superhrdinů dělá rozhádané zchátralce, zatímco Amerika pod vedením Hydry vzkvétá, stejně jako její zahraniční politika. A ten, kdo nesouhlasí s všeobecně přijímaným pohledem na věc, je pro vlastní bezpečnost umlčen.

Osobní souboje i velké bitvy jsou pastvou pro oči. Kreslíři Steve McNiven, Andrea Sorrentino, Daniel Acuña, Rod Reis, Joshua Cassara a Leinil Francis Yu se prezentují v té nejlepší formě, ale jejich styly jsou velmi odlišné. Jejich časté střídání odvádí pozornost od příběhu.

Tajné impérium balancuje mezi výpovědí o současném světě a vědeckofantastickým cvičením, ve kterém se hraje o duši člověka. Dvě nesourodé poloviny tak podobné, a přesto jiné, se ve finále střetnou a dobro musí vyhrát, samozřejmě.

Info

Nick Spencer, Steve McNiven, Andrea Sorrentino, Daniel Acuña, Rod Reis, Joshua Cassara, Leinil Francis Yu - Tajné Impérium 2 (BB/art, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením BB/art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace