Články / Offtopic / / Komix

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.03.2022

Hitlerovská zrůda třímá kormidlo Spojených států amerických. Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa. Steve Rogers, kapitán Amerika, válečný hrdina a miláček země byl celou dobu tajným agentem fašistické organizace Hydra a teď když zvítězil, vládne Spojeným státům pevnou rukou. Do budoucnosti zřící mutant Ulysses však předpověděl, že ho černý Spider-Man Milles Morales zabije na prahu budovy kapitolu. Osud svobodného světa tak spočívá v rukách sedmnáctiletého dítěte. Osvobozování otroků v novém kontroverzním kabátku oblečeném naruby.

Politická věrohodnost byla pro nejlepší příběhy kapitána Ameriky vždycky důležitá. Série scenáristy Nicka Spencera, byť už bezmála osm let stará, se nyní stává aktuální, až z toho mrazí. Vždyť předehra Tajného impéria začínala invazí Rudé lebky do země bývalého sovětského bloku. Co že to u večeře říkali zprávaři Prima televize CNN o Ukrajině? O oblasti, která se má stát kolbištěm NATO a stává se sporem mezi starými nepřáteli? Spojenými státy Americkými, které chtějí Ukrajinu „chránit”, a Ruskem, které nerado vidí na rohožce své země vojáky nebezpečné mocnosti.

Spencer sice dokonale předestřel politické podhoubí, ale v druhé polovině knihy sahá po nadpřirozených berličkách, aby to vůbec dokázal uspokojivě uzavřít. To sice zamrzí, ale stále umí nadhazovat zajímavá témata. Ze superhrdinů dělá rozhádané zchátralce, zatímco Amerika pod vedením Hydry vzkvétá, stejně jako její zahraniční politika. A ten, kdo nesouhlasí s všeobecně přijímaným pohledem na věc, je pro vlastní bezpečnost umlčen.

Osobní souboje i velké bitvy jsou pastvou pro oči. Kreslíři Steve McNiven, Andrea Sorrentino, Daniel Acuña, Rod Reis, Joshua Cassara a Leinil Francis Yu se prezentují v té nejlepší formě, ale jejich styly jsou velmi odlišné. Jejich časté střídání odvádí pozornost od příběhu.

Tajné impérium balancuje mezi výpovědí o současném světě a vědeckofantastickým cvičením, ve kterém se hraje o duši člověka. Dvě nesourodé poloviny tak podobné, a přesto jiné, se ve finále střetnou a dobro musí vyhrát, samozřejmě.

Info

Nick Spencer, Steve McNiven, Andrea Sorrentino, Daniel Acuña, Rod Reis, Joshua Cassara, Leinil Francis Yu - Tajné Impérium 2 (BB/art, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením BB/art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace