Články / Offtopic / / Komix

Střípky (Thor: Konec války)

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady. Dopamin na vrcholu. Severský Bůh hromu Thor rozdrtil armádu temného elfa Malekitha a znovu zachránil Zemi v takzvané Válce říší a jediné, co zbývá, je rozvázat zbylé uzly a dovyprávět epilog. Jak to pro všechny dopadlo, kdo co získal a kdo byl potrestán. Hlavním poselstvím Konce války je předání královských povinností, koruny a tíživého břemena vlády.

Konec války je třetí a poslední knihou série od Jasona Aarona. Jde o směsici uzavřených příběhů, které se odehrávají především v průběhu Války říší a doplňují události v ní popsané. Aaron zde prezentuje vystřižené scény, které mají co nabídnout a ukazují hrdiny v nečekaných polohách. Například Loki vypráví, trávený v břiše krále ledových obrů Laufeyho, jak moc se za celou Válku říší změnil a že možná není tak špatný, jak se zprvu jevilo.

U Thora je vývoj ještě patrnější. Každá z povídek jej ukazuje v jiném světle. Mladý buran, ledabylý, lehkovážný, čekající na první velkou lekci se mění ve vyzrálého stratéga zatíženého vinou, s níž se musí vyrovnat, aby mohl zvítězit a zachránit svět – světy. Vizuální kabátek Michaela Del Munda, který celé sérii svým stylem a propracovanými malbami vtiskl punc výjimečnosti a vyžívá se v oslavě konce války, cementuje boha hromu jako archetyp hrdiny.

Konec války funguje z větší části samostatně, ale podstatně více si ho čtenář užije v kontextu s Válkou říší, se kterou je propleten. Thor po nesčetných útrapách vydobyl zpět svou ztracenou sebedůvěru i právo znovu pozvednout své bájné kladivo. Nyní se musí opravovat, budovat, růst a prosperovat. Hrdina ovšem ví, že nic netrvá věčně a že je třeba využít míru k přípravě. Přípravě na další boj. Na další válku.

Info

Jason Aaron, Scott Hepburn, Michael Del Mundo - Thor: Konec války (Crew, 2021)
web

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace