Články / Offtopic / / Komix

Vycucat morek (Cesta kostí)

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 01.07.2023

1953, Sovětský svaz. Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu. Zloději, vrazi nebo vypravěči protistalinských vtipů. Jedním z vtipálků, kterým zamrzl úsměv na tváři, byl i Roman Morozov, který se nyní znovu dopustil prohřešku (krádeže jídla) místo toho, aby sekal latinu a stavěl silnici. S vidinou další spousty let v zimě a o hladu se rozhodne utéct, což se mu i s dvěma dalšími podaří. Roman, Grigorij a Sergej se tak vydávají na pouť ledovou pustinou. Skrze kilometry nehostinné a mrazivé tundry s trochou nakradených zásob a mlhavým popisem cesty k opuštěné chatě.

Scenárista Richard Douek nabízí příběh o přátelství a přežití, jen se špetkou reality, kanibalismem. Jsou svědectví o tom, že k němu docházelo jak uvnitř těchto táborů, tak během útěků. Často docházelo k tomu, že vězni utekli s kamarádem, kterého měli v plánu sníst, říkalo se tomu vzít si sebou „chodící oběd”. Douek v doslovu zmiňuje ostrov Nazino, kterému se přezdívalo ostrov kanibalů. Do už tak nehostinného prostředí také vsazuje příběh o Domovojovi, stvoření, které pokud bylo nakrmeno, přinášelo do domu blahobyt a danému jedinci štěstí. Roman krade jídlo pro něj, aby dodržoval staré zvyky, a také proto, že by mu trocha toho štěstí přišla vhod. Sledujeme psychologické pochody, úvahy o tom, co to znamená bojovat o holý život. Extrémní prostředí ničí lidského ducha a rozkládá morálku, i když je otázka, jak moc jsou věci, které hlavní postava vidí, skutečné. Douek místy nabízí naději, jen aby ji zasypal hromadou sněhu a zmrazil na kost.

Vizuální stránka Alexe Cormacka pohlcuje svou bezútěšností. Prázdné bílé pláně, hory a tři plahočící se muži. Krev. Maso. Kosti. A cosi děsivého vykukuje z temných rohů panelů. Sněhem zaváté hory jsou děsivé samy o sobě, ale ve chvíli, kdy běloskvoucí čistotu pošpiní kusy masa, je hrůza téměř hmatatelná. Cormackovi se rovněž daří zachytit šílenou jiskru v očích hladového člověka.

Cesta kostí je silný existencionální horor bez vločky naděje. Douek pokládá otázky, na které se většina z nás bojí odpovědět. Co je to kamarádství? Koho byste si vybrali jako spolehlivého parťáka na cestu? Jak chutná lidské maso?

Info

Richard Douek, Alex Cormack, Justin Birch - Cesta kostí (MightyBoys!, 2022)
web

foto © se souhlasem Mighty Boys

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace