Články / Recenze

Otcovský vzor (Criminal II & III)

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 | Články / Recenze | 03.09.2022

Criminal vždycky byl a bude o tom, jaký vliv má na dítě otec. Ed Brubaker napsal první knihu, když jeho otec žil, tu druhou krátce po tom, co už ne, a ve třetí se k vlastnímu dětství vrací. Úvodníky plné nostalgických vzpomínek na věci, které malého Brubakera utvářely, naladí na tu správnou vlnu. Ať šlo o čtení knih nebo sledování televize, kultura, která formovala jeho, byla ta, která promlouvala především k jeho otci, a přiznejme si to, má to tak spousta chlapců.

Tátové tu první roky života často nejsou, ať už protože musí do práce nebo sedí v kriminálu (případ Teega Lawlesse) a dělá je to o to nedostupnější. Jsou to oni, kdo trestají. Ultimátní autorita určující běh vašeho života. Pokud něčím pohrdali, pohrdali jste tím vy, pokud něco zbožňovali, zbožňovali jste to taky. Brubakerův táta přivedl svého syna ke kriminálkám, k noiru a díky němu je kultura o něco bohatší.

Otcové hrdinů druhé a třetí knihy Criminalu poslali své syny na cestu životem vybavené zabijáckým instinktem. Tracy Lawless zabíjel pro vládu i pro sebe, Jacob Kurtz, aby mohl žít, a Riley Richards, aby napravil svou chybu z dětství. A je to právě Richardsův příběh, který na sebe strhává veškerou pozornost. Jednou z hrdinek je i nevlastní dcera, která v téměř shakespearovském stylu zrazuje milého, aby zachránila nevlastního otce před smrtí.

Dle Brubakera nejvýznamnější a de facto nejlepší povídka Poslední z nevinných ukazuje typického hrdinu z románů pro mládež, ale protáhne ho skutečným životem. Být hrdinou svého vlastního příběhu znamená, že máte na všechny chyby odpověď. I viníka. Vše je dokonale ospravedlnitelné, všechno dává smysl. Richards má v plánu zbavit se manželky, zdědit, co se dá, a užít si zbytku života s láskou svého dětství. Vede ho touha uniknout ze současného života plného opakujících se činností, dluhů a špatného pocitu, že něco musí dělat špatně, když ho žena, kterou miluje, ponižuje s nýmandem ze školy. Pro Brubakera je Poslední z nevinných velmi osobní.

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické. Každá postava, která vypráví svůj příběh, věří, že jedná podle svých nejlepších schopností, i když nedokáže uhnout svému osobnostnímu profilu. Nezáleží na tom, jak moc chcete být někdo jiný, lepší. Pořád, ať se hnete kamkoliv, budete sami sebou. Se všemi chybami, které na sobě nesnášíte. Brubaker vysvětluje, proč tomu tak je, a předestírá okolnosti a důvody, které hrdiny, jejich otce, matky i přátele dostaly na šikmou plochu. Někteří kradou, jiní zabíjí a další dělají obojí.

Info

Ed Brubaker, Sean Phillips –⁠ Criminal 2: Poslední z nevinných (BB art, 2022)
web nakladatelství

Ed Brubaker, Sean Phillips –⁠ Criminal 3: Noční rozhodnutí (BB art, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Ironcomics.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace