Články / Recenze

Otcovský vzor (Criminal II & III)

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 | Články / Recenze | 03.09.2022

Criminal vždycky byl a bude o tom, jaký vliv má na dítě otec. Ed Brubaker napsal první knihu, když jeho otec žil, tu druhou krátce po tom, co už ne, a ve třetí se k vlastnímu dětství vrací. Úvodníky plné nostalgických vzpomínek na věci, které malého Brubakera utvářely, naladí na tu správnou vlnu. Ať šlo o čtení knih nebo sledování televize, kultura, která formovala jeho, byla ta, která promlouvala především k jeho otci, a přiznejme si to, má to tak spousta chlapců.

Tátové tu první roky života často nejsou, ať už protože musí do práce nebo sedí v kriminálu (případ Teega Lawlesse) a dělá je to o to nedostupnější. Jsou to oni, kdo trestají. Ultimátní autorita určující běh vašeho života. Pokud něčím pohrdali, pohrdali jste tím vy, pokud něco zbožňovali, zbožňovali jste to taky. Brubakerův táta přivedl svého syna ke kriminálkám, k noiru a díky němu je kultura o něco bohatší.

Otcové hrdinů druhé a třetí knihy Criminalu poslali své syny na cestu životem vybavené zabijáckým instinktem. Tracy Lawless zabíjel pro vládu i pro sebe, Jacob Kurtz, aby mohl žít, a Riley Richards, aby napravil svou chybu z dětství. A je to právě Richardsův příběh, který na sebe strhává veškerou pozornost. Jednou z hrdinek je i nevlastní dcera, která v téměř shakespearovském stylu zrazuje milého, aby zachránila nevlastního otce před smrtí.

Dle Brubakera nejvýznamnější a de facto nejlepší povídka Poslední z nevinných ukazuje typického hrdinu z románů pro mládež, ale protáhne ho skutečným životem. Být hrdinou svého vlastního příběhu znamená, že máte na všechny chyby odpověď. I viníka. Vše je dokonale ospravedlnitelné, všechno dává smysl. Richards má v plánu zbavit se manželky, zdědit, co se dá, a užít si zbytku života s láskou svého dětství. Vede ho touha uniknout ze současného života plného opakujících se činností, dluhů a špatného pocitu, že něco musí dělat špatně, když ho žena, kterou miluje, ponižuje s nýmandem ze školy. Pro Brubakera je Poslední z nevinných velmi osobní.

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické. Každá postava, která vypráví svůj příběh, věří, že jedná podle svých nejlepších schopností, i když nedokáže uhnout svému osobnostnímu profilu. Nezáleží na tom, jak moc chcete být někdo jiný, lepší. Pořád, ať se hnete kamkoliv, budete sami sebou. Se všemi chybami, které na sobě nesnášíte. Brubaker vysvětluje, proč tomu tak je, a předestírá okolnosti a důvody, které hrdiny, jejich otce, matky i přátele dostaly na šikmou plochu. Někteří kradou, jiní zabíjí a další dělají obojí.

Info

Ed Brubaker, Sean Phillips –⁠ Criminal 2: Poslední z nevinných (BB art, 2022)
web nakladatelství

Ed Brubaker, Sean Phillips –⁠ Criminal 3: Noční rozhodnutí (BB art, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Ironcomics.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace