Články / Offtopic / / Komix

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 10.06.2021

Jak by vypadal náš svět, kdyby vybájený svět H. P. Lovecrafta byl skutečný? Tenhle narativ je pevně usazený ve světové popkultuře už dlouhé desítky let. Lovecraftův vesmír dráždí tvůrce svou zvrácenou logikou i zkratkovitou krutostí, která má kořeny v tradičním vnímáním tohoto světa.

Takže ani nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa. Alana Moorea zná nejspíš každý, kdo přečetl víc než Čtyřlístek a viděl jeden snímek z nekonečného množství marvelovek, které v poslední dekádě zaplavily kina. Současně jde o tvůrce, na něhož si musíte vytvořit názor. Je autorem několika naprosto klíčových grafických románů, které stanovovaly nové standardy komiksové tvorby. Ať už jde o Ságu o Bažináčovi, Strážce, Top 10, Z pekla, Ztracené dívky nebo Ligu výjimečných.

Zároveň je Moore komplikovanou osobností, která mimo jiné naprosto odmítá filmové adaptace vlastních děl. Na druhou stranu je faktem, že všechny pokusy o převedení jeho komiksů na plátno dopadly prachbídně a naprosto se minuly s autorovým géniem. Čestnou výjimku tvoří až seriál Watchmen z roku 2019.

Je až s podivem, jak dlouho Moore dokázal pracovat pro velké nakladatelství DC a jeho odnože. V roce 2005 se však s nimi rozhádal a zase se vrátil k nezávislé tvorbě. To už společně s výtvarníkem Jacenem Burrowsem měli za sebou dvoudílný příběh Vnitroblok (2003), v němž společně fabulovali lovecraftovský vesmír. Vnitroblok je součástí českého překladu svazku Neonomicon, kde doplnil titulní čtyřdílný komiks stejných tvůrců, který původně vycházel v letech 2010 a 2011.

Vnitroblok je jakýmsi prologem samotnému Neonomiconu, předchází mu dějově i časově. Hlavním hrdinou je tajný policejní agent Aldo Sax pátrající po původu nové drogy, která se objevila v nočních klubech. To jeho mysl dovede až za brány příčetnosti. Po několika letech vyšetřuje dvojice agentů Brearsová a Lamper sérii rituálních vražd. Ty jsou nějakým záhadným způsobem propojeny právě s Aldo Saxem. Pátrání směřuje do městečka Salem a kola hororového šílenství a tragických událostí se roztáčí naplno…

Moore na Lovecrafta nahlíží skrze jakousi freudovskou sexuální frustraci, kterou podporuje i vedlejšími motivy (například léčená nymfomanie agentky Brearsové). Vše spojuje se vstupem za běžné vnímání reality, s čímž mu pomáhá i téměř bezbřehá výtvarná fantazie Jacena Burrowse. Ta exploduje především v závěru Vnitrobloku, kdy mizí do té doby pevně dané vertikální stavění komiksových panelů a otevírá se šílený svět jiného vesmíru. Neonomicon je pro změnu postaven na širokých horizontálních panelech (vždy čtyři na jednu stránku). Tento rytmus opouští jen vzácně a nepracuje s psychedelickými obrazy jako finále Vnitrobloku. Spíše se soustředí na vnitřní myšlenkové pochody postav a to, jakým způsobem jejich mentální nastavení ovlivňuje fyzickou podobu.

Svou vášeň pro Lovecrafta Moore s Burrowsem završili opulentním dvanáctisvazkovým dílem Providence (2015-2017). Tento grafický román vydalo Argo v českém překladu už v roce 2019.

Info

Alan Moore, Jacen Burrow – Neonomicon (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se souhlasem Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace