Články / Recenze

Melancholická psychedelie Dirty Old Dogs

Melancholická psychedelie Dirty Old Dogs

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 20.01.2022

Olomoucká trojice Dirty Old Dogs si už prvním singlem vytyčila tematické pole své třetí studiové nahrávky. Intimní One Day vycházela z nevyhnutelných změn, nutných k uzavření starých kapitol, z osvobození a z nového začátku. Nejlepší symbolika restartu se pak nabízela v podobě požáru spalujícího dosavadní režim a každodenní jistoty. Oheň a očista se staly ústředním motivem nového LP.

Dirty Old Dogs se podařilo vytvořit album s jasně daným konceptem a tématem. Vše, co je s ním spojené, zanechává dojem, že má svůj důvod, své místo. Ať už jsou to vizuály hořícího lesa na přebalu, zapadajícím sluncem zalitý videoklip k písni Letʼs Burn Heaven Again nebo symboly volnosti, nešťastné lásky a temnoty, vše podněcuje fantazii k aktivitě a navádí ji k vizi autorů.

Přestože si kapela prošla „očistou“, hudebně se drží zajetých kvalit. Úvodní Sleeping Town, štiplavě rocková Like a Dog nebo svižná Upside Down se opírají stejně jako v předešlé tvorbě o energické hraní a zkreslené kytarové riffy podbarvující pestrou směsici hudebních žánrů, kterými proplouváme. Od ostatních písní je také odlišuje nepatrný pozitivní nádech a rozvaha nad světlými zítřky. Nejjistější jsou si však Dirty Old Dogs v pomalých, mysticky laděných skladbách. Z One Day sálá pustota, monumentálnost prostoru a touha po oproštění se od současného stavu, od alternativního country a temnějšího blues rocku se přesouváme do melancholické, až meditativní psychedelie. Velmi zdařile se pracuje s dynamikou. V All the Sirens a Personal Darkness jsou ke slyšení táhnoucí se nářky a rozostřující vibrato, které vytvářejí základ pro budování hutné atmosféry s ohlušujícím závěrem.

Nepatrnou slabinou by se mohly zdát poněkud všední texty nejčastěji o lásce, zklamání, hledání sebe sama, o osamělosti a novém startu. Velká témata působí jednoduchým, frázovitým podáním místy otřepaně, ovšem jen do chvíle, než se pozornost obrátí k melodické stránce zpěvu Tomma Prochazky. Za léta přirozeného vývoje dospěl do interpreta, který umí předávat emoce i bez textů. Trefně pracuje s intonací a s jistotou dodává vokálům potřebný náboj.

Na závěr, stejně jako na předchozích deskách, přidávají téměř sedmiminutovou skladbu Deaf Mantra. Instrumentální, neústupně gradující písní znovu potvrzují svou obratnou schopnost vyprávět bez slov.

Info

Dirty Old Dogs - Letʼs Burn Heaven Again (Indies Scope, 2021)
web labelu

foto © se souhlasem Dirty Old Dogs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace