Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 03.07.2021

Zpěvák, kytarista a frontman neopsychedelických Dirty Old Dogs a bývalý člen Nylon Jail, Tomm Prochazka a jeho jedenáct nej. S Dirty Old Dogs nedávno vydali třetí studiovku Let's Burn Heaven Again, u které si vyzkoušel i roli režiséra a střihače ke snovému videoklipu One Day. Jaké songy formovaly autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

Braveheart (OST) - For the Love of a Princess
Bylo to poprvé, co jsem začal vnímat hudbu více vědomě, poprvé mě hudba zasáhla hluboko do srdce. Společně s filmem mě to v dětství formovalo. Děcka měli Supermana, Batmana, já měl Williama Wallace. Boj za lásku a svobodu! Taky můj první hudební nástroj, na který jsem se naučil. Irská flétna. Dodnes ji mám.


Him - Stigmata Diaboli
V pubertě jsem se oddával gothic stylu, černé temnotě. Zpětně je to trošku úsměvné, ale asi nejvíc jsem poslouchal začátky Him, první demo. Bohužel se z nich později stalo spíš pozlátko.


Type O Negative - Christian Woman
Nejlepší devadesátková gothicmetalová kapela s nejcharizmatičtějším zpěvákem té doby - Peterem Steelem. Jeho hlas je jedinečný. Pořád je v mém playlistu.


Dead Can Dance - I Am Stretched on Your Grave
Etno avantgarda, styl, poezie, hlubinné zkoumání duše. Atmosféra, která mě při poslechu dostane hodně daleko. Skvělí muzikanti a hlavně nejlepší mužský vokál Brandona Perryho a andělsky nadpozemská Lisa Gerrard.


The Doors - Back Door Man (Absolutely Live)
Miluji Jima Morrisona, je to tak! The Doors a jejich kombinace poezie, divadla a hudby je za mě nejlepší rockovou kapelou, kterou znám. Jimův ječák na začátku písně z Back Door Man Live je legendární.


Alice in Chains - Black Gives the Way to Blue
Na tuhle seattleskou kapelu jsem narazil poměrně pozdě, začal jsem poslouchat až desky, kde už Layne Staley bohužel nezpíval. Tohle album a tahle píseň je pro mě zvláštní. Po psychedelickém sezení jsem se ráno vzbudil velmi svěží a chtěl si pustit nějakou píseň. Bez přemýšlení mi vyskočili na mysl právě AiC a první píseň, která se pustila, byla právě Black Gives the Way to Blue. Hned jsem začal plakat. Byl to nejzvláštnější a zároveň nejkrásnější pocit, který jsem při poslechu písničky kdy pocítil. Už se mi to nikdy nestalo.


Black Rebel Motorcycle Club - Beat the Devil's Tattoo
Dřevitý zvuk, bluesové cítění. Tahle kapela byla důvod, proč jsem vytvořil Dirty Old Dogs. Chtěl jsem hrát takovou muziku.


Nada - Quello Che Ho
Za mě je italština nejkrásnější jazyk, hlavně v písních. A Nada, tahle krásná žena, která si prošla velkým vývojem, mě oslovila touhle písní a celou svou deskou Tutto l'amore che mi manca.


Nick Cave & The Bad Seeds - Sorrow's Child
Žijící legenda Nick Cave s kapelou je pro mě nejosobitější sestavou vůbec. Stále hudebně aktivní a stále velmi inspirativní.


Lana Del Rey - Gods & Monsters
Pro tuhle holku mám opravdu velkou slabost. Americká princezna mě svým něžným hlasem lehce dostane na svou stranu. Hezky napsané písně.


guilty pleasure: Meiko Kaji - Flower of Carnage
Tarantino má hudební vkus, který mi strašně sedí. Zpěvačku Meiko Kaji jsem našel díky filmu Kill Bill a dost jsem jí propadl. Japonština má v sobě něco magického. Když připočteme retro zvuk, smyčce a dechy, skvělý hlas a vizáž zpěvačky, tak je vymalováno.

Info

Dirty Old Dogs
fb interpreta

foto © Marek Kolařík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

10 + 1 = Joost van Dijck (My Baby)

redakce 24.04.2023

O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.

10 + 1 = Izzy (Izzy and the Black Trees)

redakce 16.04.2023

Když se mluví o Izzy, skloňujou se jména jako Patti Smith, Debbie Harry nebo PJ Harvey.

10 + 1 = Pantha du Prince

redakce 30.03.2023

Spojování neobvyklého lze vyčíst i z jeho výběru desítky nejoblíbenějších skladeb, v němž vedle sebe najdeme jazz, elektroniku i hardcore.

10 + 1 = Robin Kvapil

redakce 12.03.2023

Robin Kvapil uvádí do kin svůj nový film More Miko, ale znát ho můžete i ze skupiny To žluté, co máte na kalhotkách. Jedenáct oblíbených písniček.

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace