Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 03.07.2021

Zpěvák, kytarista a frontman neopsychedelických Dirty Old Dogs a bývalý člen Nylon Jail, Tomm Prochazka a jeho jedenáct nej. S Dirty Old Dogs nedávno vydali třetí studiovku Let's Burn Heaven Again, u které si vyzkoušel i roli režiséra a střihače ke snovému videoklipu One Day. Jaké songy formovaly autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

Braveheart (OST) - For the Love of a Princess
Bylo to poprvé, co jsem začal vnímat hudbu více vědomě, poprvé mě hudba zasáhla hluboko do srdce. Společně s filmem mě to v dětství formovalo. Děcka měli Supermana, Batmana, já měl Williama Wallace. Boj za lásku a svobodu! Taky můj první hudební nástroj, na který jsem se naučil. Irská flétna. Dodnes ji mám.


Him - Stigmata Diaboli
V pubertě jsem se oddával gothic stylu, černé temnotě. Zpětně je to trošku úsměvné, ale asi nejvíc jsem poslouchal začátky Him, první demo. Bohužel se z nich později stalo spíš pozlátko.


Type O Negative - Christian Woman
Nejlepší devadesátková gothicmetalová kapela s nejcharizmatičtějším zpěvákem té doby - Peterem Steelem. Jeho hlas je jedinečný. Pořád je v mém playlistu.


Dead Can Dance - I Am Stretched on Your Grave
Etno avantgarda, styl, poezie, hlubinné zkoumání duše. Atmosféra, která mě při poslechu dostane hodně daleko. Skvělí muzikanti a hlavně nejlepší mužský vokál Brandona Perryho a andělsky nadpozemská Lisa Gerrard.


The Doors - Back Door Man (Absolutely Live)
Miluji Jima Morrisona, je to tak! The Doors a jejich kombinace poezie, divadla a hudby je za mě nejlepší rockovou kapelou, kterou znám. Jimův ječák na začátku písně z Back Door Man Live je legendární.


Alice in Chains - Black Gives the Way to Blue
Na tuhle seattleskou kapelu jsem narazil poměrně pozdě, začal jsem poslouchat až desky, kde už Layne Staley bohužel nezpíval. Tohle album a tahle píseň je pro mě zvláštní. Po psychedelickém sezení jsem se ráno vzbudil velmi svěží a chtěl si pustit nějakou píseň. Bez přemýšlení mi vyskočili na mysl právě AiC a první píseň, která se pustila, byla právě Black Gives the Way to Blue. Hned jsem začal plakat. Byl to nejzvláštnější a zároveň nejkrásnější pocit, který jsem při poslechu písničky kdy pocítil. Už se mi to nikdy nestalo.


Black Rebel Motorcycle Club - Beat the Devil's Tattoo
Dřevitý zvuk, bluesové cítění. Tahle kapela byla důvod, proč jsem vytvořil Dirty Old Dogs. Chtěl jsem hrát takovou muziku.


Nada - Quello Che Ho
Za mě je italština nejkrásnější jazyk, hlavně v písních. A Nada, tahle krásná žena, která si prošla velkým vývojem, mě oslovila touhle písní a celou svou deskou Tutto l'amore che mi manca.


Nick Cave & The Bad Seeds - Sorrow's Child
Žijící legenda Nick Cave s kapelou je pro mě nejosobitější sestavou vůbec. Stále hudebně aktivní a stále velmi inspirativní.


Lana Del Rey - Gods & Monsters
Pro tuhle holku mám opravdu velkou slabost. Americká princezna mě svým něžným hlasem lehce dostane na svou stranu. Hezky napsané písně.


guilty pleasure: Meiko Kaji - Flower of Carnage
Tarantino má hudební vkus, který mi strašně sedí. Zpěvačku Meiko Kaji jsem našel díky filmu Kill Bill a dost jsem jí propadl. Japonština má v sobě něco magického. Když připočteme retro zvuk, smyčce a dechy, skvělý hlas a vizáž zpěvačky, tak je vymalováno.

Info

Dirty Old Dogs
fb interpreta

foto © Marek Kolařík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace