Články / Reporty

Melancholie ve světelné kleci (The Smile)

Melancholie ve světelné kleci (The Smile)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 01.02.2022

The Smile byli doposud tajemní. Projekt Thoma Yorkea a Jonnyho Greenwooda z Radiohead a bubeníka Sons of Kemet Toma Skinnera se poprvé představil krátkým streamovaným setem v rámci virtuální verze festivalu v Glastonbury v květnu loňského roku. Ten tak akorát navnadil, ale že by dokázal říct něco vyloženě určitého o Yorkeově „covidovém projektu“, to ne. V prosinci 2021 a lednu 2022 vyšly singly You’ll Never Work in Televison Again a The Smoke – náznaky, lákání.

Tato aura byla prolomena trojicí koncertů, které se odehrály mezi 29. a 30. lednem 2022 v Magazine London, v místě, které připomíná cirkusovou manéž. The Smile hráli obklopení živým publikem, ale koncert zároveň streamovali – a této vymoženosti, která na důležitosti nabyla v posledních dvou poněkud nešťastných letech, dokázali výborně využít.

Trojice muzikantů se uzavřela do jakési kruhové klece, kterou od diváků oddělovaly světelné tyče měnící barvu – a to byl vlastně jediný vyloženě „fyzický“ vizuální prvek. Vše ostatní obstaral pohyb kamery, který se vyžíval v rotaci, rovné linie světelných tyčí ohýbal a vytvářel dojem, že se nad muzikanty svírají. Barevné záběry se střídaly s černobílými, každá skladba byla uvedena titulkem s názvem.

O The Smile se spekulovalo, jestli to nebude jen variace na Radiohead – a londýnské koncerty tyhle hlasy utnuly. Yorke a Greenwood JSOU Radiohead a z jejich nové produkce je to znát. Stále je tu typická arytmie, zvukové hledačství i příznačný frontmanův vokál a melancholický feeling, jistě. Zároveň je tu patrný posun směrem k novým teritoriím, výrazný je zejména vklad Skinnera, jehož jazzový background je pro zvuk The Smile jasným přínosem. Míchá se tu tak jazzová, křivolaká rytmika s postpunkovými i postrockovými vlivy a elektronikou, klíčovým znakem jsou repetitivní melodické struktury (viz např. singlová The Smoke a její basová linka), které skladbám propůjčují hypnotický nádech. V jádru to jsou ale výrazné písně, které umí zasáhnout svou emocionalitou a opravdovostí. Křehké momenty, kdy Yorke zasedne za klavír v Open the Floodgates nebo vezme do ruky akustickou kytaru hned v následující Free in Knowledge patřily k vrcholům koncertu a nejinak tomu bude i na připravovaném albu.

Ačkoliv se skupina na konci omlouvala, že „už toho vážně víc nemá“, materiálu je na dvě plnohodnotná alba. Uvidíme, jak to bude nakonec celé vypadat. Závoj tajemství je poodhalen, nicméně dá se předpokládat, že The Smile ještě překvapí.

Info

The Smile (uk)
29. 1. 2022 Magazine London, UK

foto © se souhlasem The Smile

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Woodkidovy podivuhodné příběhy

Veronika Mrázková 08.06.2022

Když pak nastoupil Woodkid s osmičkou hudebníků a přerušil několikaminutovou zvukovou ouverturu v záři tepajících červených bodovek, stačilo pár tónů hitovky Iron a bylo uvařeno.

Blues bez šťávy (Eric Clapton)

Jiří V. Matýsek 08.06.2022

Co ale zmůže skvělý setlist, když veškeré emoce končí na kraji pódia? Eric Clapton jako pára nad hrncem.

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

Jiří V. Matýsek 01.06.2022

Jeviště jako železářství, zestárlé monstrum ze šrotiště. Na koncert Einstürzende Neubaten se čekalo dlouho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace