Články / Reporty

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino | Články / Reporty | 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel elektronické hudby Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální mág Sergi Palau při zahájení 10. ročníku multimediálního festivalu Spectaculare. Jejich téměř mysticky laděná performance byla umocněná sakrálním geniem loci pražského Kostela u Salvátora. Čistě technicky neměli s sebou Murcof s Palauem žádné sofistikované nádobíčko, v podstatě jen laptopy a mix. Nešlo však o ně, ale o celkovou mysteriózní atmosféru. Zvukově se koncert nesl ve vibracích experimentální elektroniky na rozhraní deep ambientu, posttechna a filmové hudby.

Na zadní stěně chrámu se ve vertikálním plánu střídaly detailní kaleidoskopické náhledy nahých lidských těl, jež se rozpadala na elementání částice. Vzájemně propletená těla jako symbol vyjádření svobody, ale i omezenosti. Vizualizace kvantové teorie o efemérní povaze složení hmoty a iluzornosti lidského bytí, kde každý jedinec je jen zrnko písku v hlubokém temném vesmíru na horizontu událostí. Opulentní performance jako by měla poukázat na univerzální lidský úděl - každý/á z nás je sice svébytná entita, přesto jsme součástí kosmického celku, který se neustále rozpadá a znovuseskupuje v nových transpozicích. Makrokosmos i mikrokrokosmos ve fluidním procesu směřující k finální entropii.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Možná že vystoupení mohl ještě umocnit éterický vokál nebo taneční choreo, protože dvojice civilních laptopistů v centru chrámu není bůhvíjak působivá. Ovšem byl to mocný zážitek, který „kazil“ jen pozdní příjezd vlaku kvůli nehodě v kolejišti. To by mohlo být doplňující poselství: smrt a entropie jsou tu stále s námi.

Info

Spectaculare: Murcof (mx) + VJ Sergi Palau (es)
10. 3. 2023 Kostel U Salvátora, Praha

foto © Romana Kovacs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štastnej chlápek Walter Trout

Jiří V. Matýsek 01.06.2023

Walter Trout slaví v těchto dnech devět let od svého návratu do života a očividně je do hloubi duše šťastný.

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace