Články / Sloupky/Blogy

pifpaf2015: TFC a hmota kolem vás

pifpaf2015: TFC a hmota kolem vás

Kateřina Pohlová | Články / Sloupky/Blogy | 04.12.2015

Přehlídka animovaných filmů Olomouc nás už počtrnácté vtáhne na čtyři dny do světa současného umění. Jednotlivé sekce programu představují umění pohyblivého obrazu prostřednictvím projekcí, výstav, instalací, přednášek či workshopů. Pro příznivce spojení hudby a filmové projekce je určena sekce Animace animace, která láká návštěvníky festivalu na uvedení celkem sedmi audiovizuálních performancí. Umění filmové projekce obohatí tóny elektronické hudby nebo jen nahodilé rytmické a zvukové smyčky. Hlavním tahákem bude sobotní vystoupení britského hudebníka Vessela ve spojení s portugalským filmařem Pedrem Maiem.

Jako první se s audiovizuální performancí představil v pátek norský umělec Larse TFC Holdhus. Název performance připomínal sled souřadnic, ze kterých jste se marně snažili něco vyluštit. Ostatně Holdusovo libování si v kryptogramech a používání náhodných čísel je pro jeho tvorbu typické. Na první pohled mohla smršť čísel a písmen v programu návštěvníka odradit, ale vzhledem k velké skupince nedočkavců přešlapujících před dveřmi kaple, kde se Holdus chystal předvést své umění, naopak přivodila zvědavost, co se za vším skrývá.

Barokní prostor kaple se na necelou hodinu zaplnil vlnami nespecifikovatelných zvuků doprovázejících projekci. Holdus, který seděl za mixážním pultem, začal návštěvníkům odkrývat svůj svět. Sekvence z osobního života (Holdus podstupující bělení zubů, ležící v nemocnici s rozmláceným obličejem či zkoumající robotickou ruku) se prolínaly s pomalými záběry detailně zachycující strukturu nejrůznějších neidentifikovatelných hmot. Podívanou, která diváka chvílemi dostávala do transu, přerušovalo intenzivní přeblikávání náhodných obrázků, připomínající opening před každým dílem The Big Bang Theory.

Performanci nechal Holdus gradovat zvukem. Promítání zhaslo a celá kaple se ponořila do temnoty, vystavena náporu zesilujících robotických zvuků smíchaných s elektronickou linkou. Jako byste se stávali součástí hmoty kolem vás. Pak vše utichlo, Holdus bezstarostně zaklapl notebook a skoro hodinová masáž sluchových a zrakových smyslů byla u konce.

Info

Přehlídka animovaného filmu 2015
Lars TFC Holdhus (no)
3. 12. 2015 Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace