Články / Sloupky/Blogy

pifpaf2015: TFC a hmota kolem vás

pifpaf2015: TFC a hmota kolem vás

Kateřina Pohlová | Články / Sloupky/Blogy | 04.12.2015

Přehlídka animovaných filmů Olomouc nás už počtrnácté vtáhne na čtyři dny do světa současného umění. Jednotlivé sekce programu představují umění pohyblivého obrazu prostřednictvím projekcí, výstav, instalací, přednášek či workshopů. Pro příznivce spojení hudby a filmové projekce je určena sekce Animace animace, která láká návštěvníky festivalu na uvedení celkem sedmi audiovizuálních performancí. Umění filmové projekce obohatí tóny elektronické hudby nebo jen nahodilé rytmické a zvukové smyčky. Hlavním tahákem bude sobotní vystoupení britského hudebníka Vessela ve spojení s portugalským filmařem Pedrem Maiem.

Jako první se s audiovizuální performancí představil v pátek norský umělec Larse TFC Holdhus. Název performance připomínal sled souřadnic, ze kterých jste se marně snažili něco vyluštit. Ostatně Holdusovo libování si v kryptogramech a používání náhodných čísel je pro jeho tvorbu typické. Na první pohled mohla smršť čísel a písmen v programu návštěvníka odradit, ale vzhledem k velké skupince nedočkavců přešlapujících před dveřmi kaple, kde se Holdus chystal předvést své umění, naopak přivodila zvědavost, co se za vším skrývá.

Barokní prostor kaple se na necelou hodinu zaplnil vlnami nespecifikovatelných zvuků doprovázejících projekci. Holdus, který seděl za mixážním pultem, začal návštěvníkům odkrývat svůj svět. Sekvence z osobního života (Holdus podstupující bělení zubů, ležící v nemocnici s rozmláceným obličejem či zkoumající robotickou ruku) se prolínaly s pomalými záběry detailně zachycující strukturu nejrůznějších neidentifikovatelných hmot. Podívanou, která diváka chvílemi dostávala do transu, přerušovalo intenzivní přeblikávání náhodných obrázků, připomínající opening před každým dílem The Big Bang Theory.

Performanci nechal Holdus gradovat zvukem. Promítání zhaslo a celá kaple se ponořila do temnoty, vystavena náporu zesilujících robotických zvuků smíchaných s elektronickou linkou. Jako byste se stávali součástí hmoty kolem vás. Pak vše utichlo, Holdus bezstarostně zaklapl notebook a skoro hodinová masáž sluchových a zrakových smyslů byla u konce.

Info

Přehlídka animovaného filmu 2015
Lars TFC Holdhus (no)
3. 12. 2015 Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Ment 2023 – to nejlepší

redakce 03.04.2023

Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.

Maledivy, Žižkov... (Žižkovská noc 2023)

Zuzana Jelínková 01.04.2023

V dnešnom izolovanom odcudzenom svete sa vytvoril priestoročasový komunitný ostrovček, anomália, ktorá poskytla zážitok, akému nedostojí ani luxusný výlet na Maledivy.

Švejkovský hyperrealismus (Jan Šafránek)

redakce 31.03.2023

Filozof undergroundu Egon Bondy o malířském stylu královéhradeckého rodáka Jana Šafránka kdysi napsal, že jde o „švejkovský hyperrealismus“.

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace