Články / Sloupky/Blogy

Preview: Jeden svět 2022

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar | Články / Sloupky/Blogy | 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se v roce 2022 obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Právě dnes je téma lidských práv skloňováno čím dál častěji jak díky Ukrajině, tak díky utahování šroubů v Ruské federaci, i v programu Jednoho světa jsou dokumenty věnující se problematice dnes překrývající téměř všechny ostatní zprávy. Neměli bychom ale zapomínat na to, že ještě před měsícem tu byla řada dalších témat, která začátkem války nezmizela. Zde je šestice filmů ze zhruba třiceti, které se promítají nejen v Praze, ale i v regionech, a které byste si neměli nechat ujít, protože jsou „NEJ “.

PLATÓN Z BELFASTU (režie: Declan McGrath, Neasa Ní Chianáin, 2021)
Nejvíce inspirativní dokument. A to dost možná nejen tohoto ročníku. Rozhodně jeden z těch filmů, jenž může změnit náhled na téma, kterému se věnuje. Jeden z nejvíce pozitivních dokumentů festivalu pojednává o svérázném řediteli základní školy v Belfastu. Jeho snaha vychovat děti tak, aby se již nikdy nemohly opakovat krvavé události, které zažili jejich předci, je osobitá, i velmi funkční. Vede děti k samostatnosti a vnímání kauzality s takovou samozřejmostí, s jakou si notorický kuřák připaluje i miliontou cigaretu. Naprosto si uvědomuji, že dokument o řediteli malé základky nezní jako bestseller, ale věřte mi – je. Kéž by ho viděl každý učitel.


ZATRACENÁ PRÁCE (režie: Vera Kričevskaja, 2021)
Nejaktuálnější film. Příběh Natalie Sindějevové, zakladatelky TV Dožď. Na začátku je lehce zpovykaná bláznivá holka, která ráda tančí a sní si svůj velký sen o soukromé televizi. A sen o kanále, který bude přinášet optimismus do obýváků lidí v Rusku, se od roku 2008 posouvá, jak se obsah televize čím dál více přiklání k nezávislé žurnalistice, narážející na odpor vládnoucího režimu. Natalie se mění na silnou lídryni, která vede tým novinářů neustále překonávající tlak státu. Celý film lze chápat jako jakési intro k tomu, jak putinovské Rusko v posledních deseti letech přistupovalo k novinařině, která se neomezovala na pouhé papouškování provládní propagandy.


SOUDCI POD TLAKEM (režie: Kacper Lisowski, 2021)
Nejdramatičtější thriller. Ruská agrese dokázala z mediálního prostoru vypudit dřívější témata. A my bychom na ně neměli zapomínat. Soudci pod tlakem nahlížejí pod pokličku polského soudnictví, kterému se současná vláda snaží podrazit nezávislé nohy. Režisér Kacper Lisowski se snaží být některým soudcům co nejblíž a velmi konkrétně ukazuje systematickou likvidaci nezávislé spravedlnosti v Polsku. Osobní, plastické, živé.


MÉ DĚTSTVÍ, MÁ ZEMĚ – 20 LET V AFGHÁNISTÁNU (režie: Phil Grabsky, Shoaib Sharifi, 2021)
Nejlepší časosběr. Snímek sleduje život obyčejného kluka z afgánského Bamijánu po dobu dvaceti let. Třeštíková na afghánský způsob? I tak se to dá říci. Můžeme nahlédnout do života těch nejchudších lidí, kteří žijí v jeskyních v těsné blízkosti někdejších budhistických památek, jež zlikvidoval Tálibán. Očima malého kluka se díváme na americké stíhačky na obloze, sledujeme dospívání i existenční starosti a snahu postavit se na vlastní nohy. Svědectví, že lidé jsou více méně všude stejní. Jen kulisy se mění.


KAŹDÁ MINUTA ŽIVOTA (režie: Erika Hníková, 2021)
Nejkontroverznější dokument. A to počítám i dalšího domácího favorita, vyvolávajícího velmi rozporuplné reakce, snímek Síla o filmovém kritikovi Kamilu Filovi. Každá minuta života dokumentuje rodiče, kteří se vzdali všeho, aby ze svého potomka vychovali „supermana“. Snaha rozvinout své dítě za každou cenu v co nejvíce ohledech tu naráží hlavně na otázku, zdali mu tím nebereme něco, co by mělo patřit k dětství. Neznám moc rodičů, které by film nechal v klidu. Jedni se zamýšlí, jestli dělají pro své dítě dost, a druzí nešetří velmi explicitní kritikou výchovné metody Kamevéda.


MÁTE ZAKÁZKU (režie: Shannon Walsh, 2021)
Nejzajímavější film s netradičním tématem. Vhled do internetových platforem, které před pár lety vypadaly jako nezávislí spasitelé trhu práce. Ať už jde o dopravní služby, jídelní kurýry nebo platformy zprostředkovávající nějakou službu typu „hodinový manžel“. Snímek Máte zakázku ukazuje praktiky těchto společností ke svým „zaměstnancům“. Technologie tu předhonila legislativu, čímž se pootevřela cesta ke strojově řízenému a velmi efektivnímu modernímu otroctví. Zrodila se velmi sofistikovaná sociální past. Skrze osobní příběhy režisérka Shannon Walsh dává dohromady puzzle, které se týká v podstatě celého světa.

Info

Jeden svět
web

foto © se svolením Jednoho světa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace