Články / Sloupky/Blogy

Preview: Jeden svět 2024

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar | Články / Sloupky/Blogy | 19.03.2024

Stručný průvodce filmovým festivalem Jeden svět. Letos prošel hned několika zásadními změnami, tou hlavní je dramaturgické rozhodnutí, že už nepromítá jen filmy dokumentární, ale i hrané. Díky tomu je možné v jeho rámci vidět snímky jako Hranice od Agnieszky Holland nebo oscarový Já Kapitán od italského režiséra Mattea Garroneho. Já se však ve svém doporučení zaměřím na šest dokumentárních filmů, které tvoří tradiční obsah festivalu. A to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.


ZÁKLADNA HOLLYWOODGATE (režie: Ibrahim Nash'at, 2023)
Německo-egyptskému režisérovi Ibrahimu Nash'atovi se podařilo něco neuvěřitelného. Přijel do Afghánistánu v době, kdy Tálibové přebírali vládu, a ti ho nechali točit jejich aktivity s tím, že z toho bude dobrý propagandistický materiál. Vznikl naprosto unikátní film, ve kterém lze vidět, jak Tálibové přebírají americkou základnu, otevírají ledničky s alkoholem nebo se snaží rozklíčovat záhadu zvanou běžecký pás. Je to ale i o poznání mrazivější podívaná ve chvílích, kdy opravují vojenskou techniku za miliardy dolarů, kterou na základně nechali Američané. Některé výjevy připomínají Orwellovu novelu Farma zvířat. Krom krátkého začátku a závěru snímek nemá komentář, ale to, co ukazuje, je natolik výmluvné a všeříkající, že ho vlastně nepotřebuje.


BÍLÝ ANDĚL (režie: Arndt Ginzel, 2023)
Film, jenž vám zprostředkuje zcela jiný pohled na válku na Ukrajině. Většina materiálu je natočena z čelovky bývalého policisty Vasyla Pipy, jezdícího se sanitkou v doněckém městě Marinka, které metr po metru stravuje ruská armáda. Vasyl mapuje realitu dní, která zahrnuje převoz zraněných a také přemlouvání starousedlíků, co nechtějí opustit své domovy. Jejich osudy nezřídka končí tragicky, když dům zasáhne ruská raketa a pohřbí lidi žijící v zatuchlých sklepích. Bílý anděl velmi výmluvně ukazuje děsivou všednost a bezvýchodnost situace na malém desetitisícovém městě hraničícím s frontou.


NEVIDITELNÝ NÁROD (režisérka: Vanessa Hope, 2023)
Precizní dokument, který se soustředí hlavně na osobu bývalé prezidentky Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Ačkoliv jde víceméně jen o „mluvící hlavy“, jedná se o informačně nabouchaný film, zasazující všechny informace do kontextů. Filmařům se navíc povedlo dostat se k osobě prezidentky hodně blízko. V tom je snímek unikátní, neboť se mu daří prolomit škrobenost politiků a zprostředkovat lidský příběh, který není jen o přiblížení dvou volebních obdobích, ale jde mnohem hlouběji. Současně nabízí pohled na složitý spletenec zahraničně politických vztahů v regionu, do kterého je vetkáno vlákno boje Tchaj-wanu o mezinárodní uznání a boj o nezávislost na Číně.


ÚTĚK Z UTOPIE (režie: Madeleine Gavin, 2023)
Film, který sbírá ceny napříč světem, včetně ceny diváků na festivalu Sundance, je o bizarní všednosti Severní Koreje a o cestě na svobodu. Dokument zblízka sleduje útěk celé rodiny, kde je krom malých dětí i stárnoucí babička. Vydává svědectví o tom, jak složité je něco takového udělat, i o tom, jak hlubokou indoktrinací tamní obyvatelstvo prochází. Nádavkem přidává mnoho menších příběhů. Ať už jde o člověka, který útěky organizuje, mladou ženu, která vzpomíná na školní léta v Severní Koreji, nebo matku, jejíž syn se pokusí ze země utéct, aby ji přivedl zpět. Unikátní mix nakonec skládá dohromady ucelený obraz nejdespotičtějšího státu na zemi.


NAMASTÉ HIMALÁJ (režie: Anna Baranowski, Michael Moritz, 2023)
Unikátní vhled do kovidového lockdownu v Nepálu. Dva mladí cestovatelé uvíznou při cestě za poznáváním světa v odlehlé himalájské vesnici, která je povětšinou závislá na turismu. Nakonec tu zůstávají dlouhé měsíce a srůstají s místní komunitou. Zásobování vázne a nikdo neví, co bude dál. Nejzajímavější záběry pak jsou z interakcí s místními, kteří spekulují o budoucnosti i přítomnosti a nabízí tak přímou konfrontaci s tím, jak lockdown fungoval u nás. Film, který hlavně ve svém závěru nabízí zajímavou sondu do nepálského mindsetu, mě zcela odzbrojil.


MOJE NOVÁ TVÁŘ (režie: Jarmila Štuková, 2023)
Jediný český film v tomhle výběru. Velmi osobní dokument o mladé ženě, která se stane obětí útoku expřítele. Martině se tím změnil život ve všech možných aspektech, její obličej je silně poškozen kyselinou, zjizven, ztratila zrak. Film o obrovské vnitřní síle a odhodlání, ale také o tom, jak je těžké vyrovnat se s obrovskou životní změnou. O hledání cesty k sebepřijetí i o vyrovnání se s osudem. Jeden z emocionálně nejintenzivnějších dokumentů letošního ročníku.

Info

Jeden svět 2024
web

foto © se svolením Jednoho světa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace