Články / Seriály

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 20.10.2021

Který track by byl nejlepším doprovodem pro novou bondovku? Ten od Billie Eilish, Adele nebo snad Maca Millera? Emmy Ruth Rundle? Opět hledáme nejzajímavější tracky z uplynulého týdne, zlomená srdce, kam se podíváš. A nezapomeneme ani na zlomené beaty, do budoucnosti nahlédneme s novým trackem producentky Jlin.

Adele - Easy On Me
V roce 2019 se před hvězdou Billie Eilish nešlo schovat, stejně jako o několik let dřív před hlasem britské zpěvačky Adele. Obě umělkyně jsou popovými fenomény svých dekád, o čemž svědčí i fakt, že obě vydaly soundtracky k filmům o Jamesu Bondovi. Zatímco Eilish na letošní nahrávce mění image a zvuk, Adele na chystané čtvrté řádovce evidentně sází na jistotu. A to tak troufale, že klip k singlu Easy on Me, který uvozuje desku 30, téměř cituje video k šest let starému megahitu Hello (zase Xavier Dolan). Srdcervoucí pianová balada, utlumené barvy a bujný vítr ve vlasech, který víří papíry poházené v zabordeleném pokoji kolem oddaně zpívající Adele. Proč taky nějaké inovace, když tenhle klip hned a napevno obsadí první příčku YouTube trendů a nominuje chystanou desku na pozici nejúspěšnější nahrávky letošních svátků? Chyběla tu! Ať se dnešní teenageři po vzoru Billie Eilish se svými nesnázemi sofistikovaně svěřují šeptem, starší holky se furt potřebují vyřvat.


Emma Ruth Rundle - Blooms of Oblivion
Emma Ruth Rundle po spolupráci se sludgemetalovými Thou hraje zase pro změnu na klidnější notu. V prvním singlu nazvaném Return znovuobjevila piano, v dalším Blooms of Oblivion akustickou kytaru a smyčce. Nic, co by nasvědčovalo tomu, že se nová deska bude jmenovat Engine of Hell. Zvuky jsou tu možná soft, téma ale heavy jak asfalt. Rundle se tady sbírá z bolestivého rozvodu s frontmanem Jaye Jayle Evanem Pattersonem, události, kterou řeší všichni, kdo se aspoň trochu zajímají o Sargent House a drby. Deska o rozpadu nejvíc cute páru ze scény se nebude poslouchat radostně, prostý fakt, že Emma Ruth Rundle vydá novou hudbu, má ale stále pozitivní konotace.


Jlin – Embryo
Na konci srpna vyšel remix skladby Barsa-Kelmes od houslistky Galyi Bisengalievy, podepsaná je pod ním Jlin. Nezůstala v něm ani struna suchá, ale hlavně nebylo jasné, ze které dimenze se americká producentka tomuhle světu ozývá. Další umělci ji neoslovují náhodou, letos remixovala pro jazzmana Stevea Lehmana, Martina Gorea z Depeche Mode nebo pro producentku Marii Davidson. A Kronos Quartet po ní chtějí skladbu do své série 50 for the Future. Zní to trochu zvláštně, protože Jlin už v budoucnosti prodlévá. Začátkem prosince vychází EP Embryo, které uvádí titulní track. Evokuje neznámé robotické tance skládající Potěmkinův Detroit do puzzle pro děti bez končetin.


Mac Miller - Yeah
Track, ze kterého budete mít husí kůži i v tom nejteplejším svetru. Tři roky po smrti rappera Maca Millera vychází na streamovacích platformách i na vinylu jeho mixtape Faces z roku 2014, na kterém hostovali Earl Sweatshirt, Rick Ross nebo Vince Staples. Tečku za čtyřiadvaceti tracky k vydanému materiálu tentokrát dělá dříve nevydaná píseň Yeah, za jejíž produkcí stojí mimojiné torontský hitmaker Frank Dukes. Bohaté aranže, silná slova. Je to soundtrack k bondovce nebo hymna? Then one day we'll die / No one will care / Do you get high? / We will survive.


Info

foto © se svolením Adele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace