Články / Seriály

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 03.11.2021

Novinky z posledního týdne? Pravidelné elektronické okénko tentokrát doporučuje zlomené beaty producenta Ploye, nezapomínáme ale ani na přítulnější skladby. S novým materiálem se hlásí indierocková kytaristka Snail Mail i korejská producentka Yaeji. A taky oplakáváme Black Country, New Road!

Black Country, New Road – Bread Song
Britská skvadra Black Country, New Road k nám nedorazí již potřetí. V loňském srpnu měli navštívit Bike_Jesus, letos Besedu a za pár dní i Underdogs'. Malou útěchou může být alespoň nový track Bread Song, který možná připomene Track X z jejich debutu, je ale daleko křehčí. Při jeho tvorbě se inspirovali u skladatele Stevea Reicha a jeho kompozice Music for 18 Musicians, ve které jsou takty definovány jen délkou dechu klarinetisty. „Chtěl jsem to zkusit s celou kapelou, nedívali jsme se na sebe, moc jsme nepřemýšleli, jsen jsme se snažili hrát bez vnímání času. A spolu,“ doplňuje kytarista Isaac Wood. Veselá parta se smutnými tracky vydá u Ninja Tune druhou desku zkraje února.


Ploy – Rayhana
Britský producent Sam Smith alias Ploy je na scéně sotva pár let, ale svoje publikum si získal hned prvním dvanáctipalcem před pěti lety. Debut z roku 2020, signovaný u L.I.E.S. Records, ocenila žánrová média, třeba The Vinyl Factory jej zařadil mezi padesát nejlepších alb toho járu, protože „Unlit Signals je výstižnou připomínkou světotvorné síly techna“. Jak to Ploy dělá? Odpověď nově přináší singl Rayhana, který vyjde na stejnojmenném EP a tentokrát už na vlastním labelu příznačně nazvaném Deaf Test: „Jsem odmala hluchý na jedno ucho.“ Ti, kteří slyší na obě, jistě ocení osobitý mix zlomených beatů, zlověstných ploch a industriálního techna.Snail Mail – Madonna
Hvězda holčičího kytarového revivalu Snail Mail zanedlouho vydá své druhé album Valentine, titulní track a druhý singl Ben Franklin už jsou venku. Teď se ještě hudebnice, vlastním jménem Lindsey Jordan, ohlásila se skladbou Madonna. Ten je, jak už název napovídá, plný náboženských výrazů a obrazů a popisuje bolestivý rozchod Snail Mail s jejím protějškem. Co se stalo? Jordan si na terapii uvědomila, že si z něj udělala svatý obrázek a místo aby žila se skutečným člověkem, svou lásku postavila na pouhých představách o jeho osobnosti. No to už se nám všem asi někdy stalo, příjemné to není, písnička je to každopádně pěkná. Snail Mail se od kytarového minimalismu přesunula k barvitější produkci, slyšíme tu i nenápadný synťák, vrstevnaté bicí a skladatelskou kreativitu. Těšíme se na desku!


Yaeji & Oh Hyuk – 29
Kathy Yaeji Lee, korejskou producentku a zpěvačku usazenou v Brooklynu, postihl kreativní blok. Něco podobného zrovna zažíval i frontman korejské indierockové kapely Hyukoh, Oh Hyuk. Když se tito dva sešli v soulském studiu, opadlo to z nich. Vyklidněné houseové beaty Yaeji se propojily s kytarovým písničkářstvím Hyuka a daly vzniknout několika skladbám, z nichž dvě hudebníci před týdnem vypustili do světa. Píseň 29 se soustředěně rozjíždí zasmyčkovaným riffem, aby se pak přetavila v chillovou tancovačku s tropickou příchutí. Druhá Year to Year je zpívaná primárně v korejštině a zasněně si libuje v jemných nostalgických beatech. Obě skladby skvěle fungují jako neškodné stimulanty v nastupující zimě nebo právě při kreativních blocích. Dávkování není stanovené.


Info

foto © PAKBAE

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace