Články / Seriály

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 03.11.2021

Novinky z posledního týdne? Pravidelné elektronické okénko tentokrát doporučuje zlomené beaty producenta Ploye, nezapomínáme ale ani na přítulnější skladby. S novým materiálem se hlásí indierocková kytaristka Snail Mail i korejská producentka Yaeji. A taky oplakáváme Black Country, New Road!

Black Country, New Road – Bread Song
Britská skvadra Black Country, New Road k nám nedorazí již potřetí. V loňském srpnu měli navštívit Bike_Jesus, letos Besedu a za pár dní i Underdogs'. Malou útěchou může být alespoň nový track Bread Song, který možná připomene Track X z jejich debutu, je ale daleko křehčí. Při jeho tvorbě se inspirovali u skladatele Stevea Reicha a jeho kompozice Music for 18 Musicians, ve které jsou takty definovány jen délkou dechu klarinetisty. „Chtěl jsem to zkusit s celou kapelou, nedívali jsme se na sebe, moc jsme nepřemýšleli, jsen jsme se snažili hrát bez vnímání času. A spolu,“ doplňuje kytarista Isaac Wood. Veselá parta se smutnými tracky vydá u Ninja Tune druhou desku zkraje února.


Ploy – Rayhana
Britský producent Sam Smith alias Ploy je na scéně sotva pár let, ale svoje publikum si získal hned prvním dvanáctipalcem před pěti lety. Debut z roku 2020, signovaný u L.I.E.S. Records, ocenila žánrová média, třeba The Vinyl Factory jej zařadil mezi padesát nejlepších alb toho járu, protože „Unlit Signals je výstižnou připomínkou světotvorné síly techna“. Jak to Ploy dělá? Odpověď nově přináší singl Rayhana, který vyjde na stejnojmenném EP a tentokrát už na vlastním labelu příznačně nazvaném Deaf Test: „Jsem odmala hluchý na jedno ucho.“ Ti, kteří slyší na obě, jistě ocení osobitý mix zlomených beatů, zlověstných ploch a industriálního techna.Snail Mail – Madonna
Hvězda holčičího kytarového revivalu Snail Mail zanedlouho vydá své druhé album Valentine, titulní track a druhý singl Ben Franklin už jsou venku. Teď se ještě hudebnice, vlastním jménem Lindsey Jordan, ohlásila se skladbou Madonna. Ten je, jak už název napovídá, plný náboženských výrazů a obrazů a popisuje bolestivý rozchod Snail Mail s jejím protějškem. Co se stalo? Jordan si na terapii uvědomila, že si z něj udělala svatý obrázek a místo aby žila se skutečným člověkem, svou lásku postavila na pouhých představách o jeho osobnosti. No to už se nám všem asi někdy stalo, příjemné to není, písnička je to každopádně pěkná. Snail Mail se od kytarového minimalismu přesunula k barvitější produkci, slyšíme tu i nenápadný synťák, vrstevnaté bicí a skladatelskou kreativitu. Těšíme se na desku!


Yaeji & Oh Hyuk – 29
Kathy Yaeji Lee, korejskou producentku a zpěvačku usazenou v Brooklynu, postihl kreativní blok. Něco podobného zrovna zažíval i frontman korejské indierockové kapely Hyukoh, Oh Hyuk. Když se tito dva sešli v soulském studiu, opadlo to z nich. Vyklidněné houseové beaty Yaeji se propojily s kytarovým písničkářstvím Hyuka a daly vzniknout několika skladbám, z nichž dvě hudebníci před týdnem vypustili do světa. Píseň 29 se soustředěně rozjíždí zasmyčkovaným riffem, aby se pak přetavila v chillovou tancovačku s tropickou příchutí. Druhá Year to Year je zpívaná primárně v korejštině a zasněně si libuje v jemných nostalgických beatech. Obě skladby skvěle fungují jako neškodné stimulanty v nastupující zimě nebo právě při kreativních blocích. Dávkování není stanovené.


Info

foto © PAKBAE

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Full Moon Stage 2023: Flash Amazonas

redakce 16.03.2023

Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace