Články / Seriály

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 03.11.2021

Novinky z posledního týdne? Pravidelné elektronické okénko tentokrát doporučuje zlomené beaty producenta Ploye, nezapomínáme ale ani na přítulnější skladby. S novým materiálem se hlásí indierocková kytaristka Snail Mail i korejská producentka Yaeji. A taky oplakáváme Black Country, New Road!

Black Country, New Road – Bread Song
Britská skvadra Black Country, New Road k nám nedorazí již potřetí. V loňském srpnu měli navštívit Bike_Jesus, letos Besedu a za pár dní i Underdogs'. Malou útěchou může být alespoň nový track Bread Song, který možná připomene Track X z jejich debutu, je ale daleko křehčí. Při jeho tvorbě se inspirovali u skladatele Stevea Reicha a jeho kompozice Music for 18 Musicians, ve které jsou takty definovány jen délkou dechu klarinetisty. „Chtěl jsem to zkusit s celou kapelou, nedívali jsme se na sebe, moc jsme nepřemýšleli, jsen jsme se snažili hrát bez vnímání času. A spolu,“ doplňuje kytarista Isaac Wood. Veselá parta se smutnými tracky vydá u Ninja Tune druhou desku zkraje února.


Ploy – Rayhana
Britský producent Sam Smith alias Ploy je na scéně sotva pár let, ale svoje publikum si získal hned prvním dvanáctipalcem před pěti lety. Debut z roku 2020, signovaný u L.I.E.S. Records, ocenila žánrová média, třeba The Vinyl Factory jej zařadil mezi padesát nejlepších alb toho járu, protože „Unlit Signals je výstižnou připomínkou světotvorné síly techna“. Jak to Ploy dělá? Odpověď nově přináší singl Rayhana, který vyjde na stejnojmenném EP a tentokrát už na vlastním labelu příznačně nazvaném Deaf Test: „Jsem odmala hluchý na jedno ucho.“ Ti, kteří slyší na obě, jistě ocení osobitý mix zlomených beatů, zlověstných ploch a industriálního techna.



Snail Mail – Madonna
Hvězda holčičího kytarového revivalu Snail Mail zanedlouho vydá své druhé album Valentine, titulní track a druhý singl Ben Franklin už jsou venku. Teď se ještě hudebnice, vlastním jménem Lindsey Jordan, ohlásila se skladbou Madonna. Ten je, jak už název napovídá, plný náboženských výrazů a obrazů a popisuje bolestivý rozchod Snail Mail s jejím protějškem. Co se stalo? Jordan si na terapii uvědomila, že si z něj udělala svatý obrázek a místo aby žila se skutečným člověkem, svou lásku postavila na pouhých představách o jeho osobnosti. No to už se nám všem asi někdy stalo, příjemné to není, písnička je to každopádně pěkná. Snail Mail se od kytarového minimalismu přesunula k barvitější produkci, slyšíme tu i nenápadný synťák, vrstevnaté bicí a skladatelskou kreativitu. Těšíme se na desku!


Yaeji & Oh Hyuk – 29
Kathy Yaeji Lee, korejskou producentku a zpěvačku usazenou v Brooklynu, postihl kreativní blok. Něco podobného zrovna zažíval i frontman korejské indierockové kapely Hyukoh, Oh Hyuk. Když se tito dva sešli v soulském studiu, opadlo to z nich. Vyklidněné houseové beaty Yaeji se propojily s kytarovým písničkářstvím Hyuka a daly vzniknout několika skladbám, z nichž dvě hudebníci před týdnem vypustili do světa. Píseň 29 se soustředěně rozjíždí zasmyčkovaným riffem, aby se pak přetavila v chillovou tancovačku s tropickou příchutí. Druhá Year to Year je zpívaná primárně v korejštině a zasněně si libuje v jemných nostalgických beatech. Obě skladby skvěle fungují jako neškodné stimulanty v nastupující zimě nebo právě při kreativních blocích. Dávkování není stanovené.


Info

foto © PAKBAE

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: Očekávání roku 2022

redakce 16.01.2022

Co čekat od příštího roku? Někdo je opatrný, někdo nepoučitelný optimista. Shodneme se ale na tom, že...

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2021

redakce 15.01.2022

Loni jsme ve velkém upřednostňovali magazín The Quietus a portál Pitchfork coby zdroje hudebních novinek, přesahů i souvislostí, letos je výběr pestřejší.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2021

redakce 14.01.2022

Koncertní sezóna roku 2021 byla velmi nestandardní, ale kdo hledá, najde. Naši redaktoři vzpomínají...

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2021

redakce 13.01.2022

Víření těl, lap dance na ďáblově klíně a tanec u tyče, za který by se nemusela stydět ani FKA twigs. Páči sa.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce 12.01.2022

Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2021

redakce 11.01.2022

Které písničky adorují mileniální guilty pleasures, které poslouží jako k odchodu do důchodu a které nás rozpláčou jako staré kočky?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2021

redakce 10.01.2022

Nejlepší desky loňského roku? Celkové pořadí redakce Full Moonu už známe, jak ale hlasovali jednotliví redaktoři a redaktorky?

Žebříčky Full Moonu: interpret*ka roku 2021

redakce 09.01.2022

Komu patřil rok 2021? Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok ve výročních žebříčcích. Vybíráme progresivní jména i kapely, které dokáží se ctí stále vydávat nový matierál.

To nejlepší z komiksů za rok 2021

3DDI3, Martin Šinkovský 30.12.2021

To nejlepší z filmové produkce loňského roku jsme si prosvištěli včera, dnes se zaměříme na zejména tuzemskou komiksovou produkci, která nabízí nemalé čtenářské zážitky.

To nejlepší z filmových zážitků v roce 2021

redakce 29.12.2021

... a výběr se to sešel pestrý jako animovaná zahrada od Břetislava Pojara. Blockbustery i artovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace