Články / Seriály

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 03.11.2021

Novinky z posledního týdne? Pravidelné elektronické okénko tentokrát doporučuje zlomené beaty producenta Ploye, nezapomínáme ale ani na přítulnější skladby. S novým materiálem se hlásí indierocková kytaristka Snail Mail i korejská producentka Yaeji. A taky oplakáváme Black Country, New Road!

Black Country, New Road – Bread Song
Britská skvadra Black Country, New Road k nám nedorazí již potřetí. V loňském srpnu měli navštívit Bike_Jesus, letos Besedu a za pár dní i Underdogs'. Malou útěchou může být alespoň nový track Bread Song, který možná připomene Track X z jejich debutu, je ale daleko křehčí. Při jeho tvorbě se inspirovali u skladatele Stevea Reicha a jeho kompozice Music for 18 Musicians, ve které jsou takty definovány jen délkou dechu klarinetisty. „Chtěl jsem to zkusit s celou kapelou, nedívali jsme se na sebe, moc jsme nepřemýšleli, jsen jsme se snažili hrát bez vnímání času. A spolu,“ doplňuje kytarista Isaac Wood. Veselá parta se smutnými tracky vydá u Ninja Tune druhou desku zkraje února.


Ploy – Rayhana
Britský producent Sam Smith alias Ploy je na scéně sotva pár let, ale svoje publikum si získal hned prvním dvanáctipalcem před pěti lety. Debut z roku 2020, signovaný u L.I.E.S. Records, ocenila žánrová média, třeba The Vinyl Factory jej zařadil mezi padesát nejlepších alb toho járu, protože „Unlit Signals je výstižnou připomínkou světotvorné síly techna“. Jak to Ploy dělá? Odpověď nově přináší singl Rayhana, který vyjde na stejnojmenném EP a tentokrát už na vlastním labelu příznačně nazvaném Deaf Test: „Jsem odmala hluchý na jedno ucho.“ Ti, kteří slyší na obě, jistě ocení osobitý mix zlomených beatů, zlověstných ploch a industriálního techna.Snail Mail – Madonna
Hvězda holčičího kytarového revivalu Snail Mail zanedlouho vydá své druhé album Valentine, titulní track a druhý singl Ben Franklin už jsou venku. Teď se ještě hudebnice, vlastním jménem Lindsey Jordan, ohlásila se skladbou Madonna. Ten je, jak už název napovídá, plný náboženských výrazů a obrazů a popisuje bolestivý rozchod Snail Mail s jejím protějškem. Co se stalo? Jordan si na terapii uvědomila, že si z něj udělala svatý obrázek a místo aby žila se skutečným člověkem, svou lásku postavila na pouhých představách o jeho osobnosti. No to už se nám všem asi někdy stalo, příjemné to není, písnička je to každopádně pěkná. Snail Mail se od kytarového minimalismu přesunula k barvitější produkci, slyšíme tu i nenápadný synťák, vrstevnaté bicí a skladatelskou kreativitu. Těšíme se na desku!


Yaeji & Oh Hyuk – 29
Kathy Yaeji Lee, korejskou producentku a zpěvačku usazenou v Brooklynu, postihl kreativní blok. Něco podobného zrovna zažíval i frontman korejské indierockové kapely Hyukoh, Oh Hyuk. Když se tito dva sešli v soulském studiu, opadlo to z nich. Vyklidněné houseové beaty Yaeji se propojily s kytarovým písničkářstvím Hyuka a daly vzniknout několika skladbám, z nichž dvě hudebníci před týdnem vypustili do světa. Píseň 29 se soustředěně rozjíždí zasmyčkovaným riffem, aby se pak přetavila v chillovou tancovačku s tropickou příchutí. Druhá Year to Year je zpívaná primárně v korejštině a zasněně si libuje v jemných nostalgických beatech. Obě skladby skvěle fungují jako neškodné stimulanty v nastupující zimě nebo právě při kreativních blocích. Dávkování není stanovené.


Info

foto © PAKBAE

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Barbora Soares

redakce 08.08.2022

Barbora Soares, narozena za úplňku v Praze, toho času žijící v Berlíně, vydala zkraje roku debutové EP Bring It On.

Vivat Moody Moon Noize vol. 3: To nejlepší

redakce 02.08.2022

Střípky nejen hudebních zážitku z vily snů...

Pop Messe 2022: To nejlepší

redakce 01.08.2022

Druhý ročník festivalu Pop Messe přivezl na šedesátku umělců z celého světa, ale nejen oni byli taháky brněnské akce.

10 + 1 = Daniel Kordik

redakce 28.07.2022

Producent pendlující mezi Londýnem a Bratislavou je stylově rozkročený, když jeho tvorba nabízí jak polohy taneční, tak kontemplativní. Z čeho to vyrůstá?

Vstupní prohlídka: Štěpánka Balcarová

redakce 25.07.2022

Na další jaro Štěpánka Balcarová plánuje turné a ve výhledu je i deska. Na koncertech zazní nové kompozice se zastřešujícím názvem Emotions. Třeba na Dobršské bráně.

Protokol: Rafiq Bhatia (Son Lux)

redakce 24.07.2022

Americký hudebník, kytarista, skladatel a producent Rafiq Bhatia má na svém kontě tři experimentální nahrávky, ale znát ho budete coby součást formace Son Lux.

Colours of Ostrava 2022: To nejlepší

redakce 19.07.2022

Co nás nejvíc bavilo na letošních Colours of Ostrava? Třeba to, že vůbec proběhly.

10 + 1 = Mathijs Steels (Shht)

redakce 03.07.2022

Space rock nové generace? Tak se někdy píše o belgické pětici Shht, která staví na syntetických basových linkách, noisu nebo krautrocku. V MeetFactory za pár dní...

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace