Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.12.2021

Nechtělo se mi tam. Upřímně. Natolik, že jsem zvažoval nějakou výmluvu, což opravdu běžně nedělám. Přišlo mi úplně bláznivé v téhle době strávit na cestě sedm nebo kolik hodin kvůli jedné padesátiminutové debatě. Další položka, kterou můžeme přičíst na účet koronavirové éry, lenost. A co hůř, lenost, kterou tak trochu omlouváme pocitem bezpečí, možná lépe řečeno pohodlí. Ochrana sebe i ostatních je pochopitelně na místě, ale nemůžeme se přece věčně schovávat, ať už je tam venku válka nebo ne. Takhle by to nešlo.

Sedím ve vlaku do Olomouce, kupodivu i v téhle době plném lidí, se značně napjatou atmosférou. Z cestování se v téhle době trochu vytratila radost. Vždycky jsem ve vlaku rád pracoval, ale teď mi to nějak nedá a se sluchátky na uších se rozhlížím a hodnotím situaci. V otevřeném vagónu je toho vidět spousta. Většina lidí si hledí svého, partička studentů přes uličku se baví a užívá si happy meal, je tu docela klid. Tak proč mi to připadá takové nervózní? Až po chvíli si všimnu skupinky odpíračů, která sedí na druhé straně vagónu. Pořádně je není slyšet, ale právě od nich jde ten největší rachot, možná oni dělají to napětí. Těžko říct, zda si to uvědomují, možná ano, a třeba je to i těší, nevím. Stejně jako nevím, jestli to jde od nich. Zastavuje se u nich průvodčí, kontroluje jízdenky (asi), hovoří s nimi mnohem delší dobu, než bývá třeba. Přesvědčuje je? Těžko říct, každopádně po jejím odchodu se skupinka baví ještě lépe, aniž by se cokoli změnilo. Hlavně že nám cesta pěkně ubíhá.

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Vždycky jsem věřil na individualistický přístup, soběstačnost, možná i svéhlavost. Společnost jasně, ale kdybychom se méně starali, co dělají druzí, asi by se všem ulevilo. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své. Najednou si člověk uvědomuje, že podobné tendence musí stranou. Ukázaná platí. Někdy. A ve chvíli, kdy už to nikoho nebaví, měla by dvojnásob. Nevím, zda si někdo z nás dokázal před rokem představit, že před Vánoci 2021 budeme vlastně ve velmi podobné pozici jako loni. Já tedy určitě ne. Zrušenou oslavou Full Moonu se nám všem asi ulevilo, ale stejně mi to vadí a nějakou dobu mě to bude trápit. Ani ne kvůli té práci okolo, ale protože to bylo tak natahované a přenošené. Nedokážu se zbavit únavy z toho všeho a představa, že to za několik měsíců začne celé znovu, je dost... nepříjemná? Možná i proto mně parta chytráků na druhé straně vagónu tolik vadí.

Naštěstí jsou situace, které celou deziluzi zachraňují. Debata se studenty v Olomouci byla jednou z nich. Respektive se studentkami. Už po chvíli bylo jasné, že to většinu z nich evidentně zajímá, to se pak vypráví mnohem lépe. Dokonce se i na něco zeptaly, což také není obvyklé. Celé to bylo příjemné a nabíjející, cítit skutečný zájem o věc, zápal, snahu klást otázky, které zajímají i mě. Tohle vše si opakuji, když se pak ženu pěšky přes namrzlé centrum Olomouce na nádraží, abych zjistil, že vlak má půlhodiny zpoždění. Z jiného nástupiště za chvilku odjíždí vlak do Bratislavy, tam bych stejně jel nejradši. Ale nejde to, zatím.

Dneska v osm na Radiu 1 s válkou tam venku od Kojeyho Radicala, ukázkou z nádherné desky Houeidy Hedfi, stále oblíbenějšími God and Eve, Badbadnotgood, Leonie Pernet, pochopitelně Jonatanem nebo The DSM IV. Tuhle příručku bychom si měli prostudovat všichni, bude se hodit.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Nilüfer Yania – stabilise
Baxter Dury – Miami
The Bug – Stoat (feat. Jason Williamson)
Miguel Gil Tertre – Plantas virtuales
God and Eve – Dear Dairy
Kojey Radical – War Outside (feat. Lex Amor)
Leonie Pernet – Intérieur Négro
The DSM IV – Scumbag
Bob Vylan – GDP
Tanya Tagaq – Coloniser
Isama Zing ¬– Žehra (feat. Irena Pokutová, Aid Kid)
Houeida Hedfi – Envol du Mékong
The The – Slow Emotion Replay
A Place to Bury Strangers – Let’s See Each Other
Anita Lane – Home Is Where The Hatred Is
El Remolón – Afroklunker
Isama Zing ¬– Once Upon a Midnight Dreary
Arleta – Statement
Edúv syn – Pár pív (feat. Fvck_Kvlt)
Nubya Garcia – La cumbia me está llamando (Suricata remix)
Badbadnotgood – Talk Meaning
Imarhan – Achinkad
Yard Act – Payday
Warhaus – Beaches (Jim Sclavunos remix)
God and Eve – The Perfect Song
Mourning [A] BLKstar – Hold Me
Fumaça Preta – Piña Colada

foto © Nandipha Mntambo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace