Články / Recenze

Slunečné i úderné (Žen)

Slunečné i úderné (Žen)

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 07.01.2018

Chorvatsko, to není jen Zadar, Split a Makarska. V hlavním městě Záhřeb najdeme také autonomní kulturní centrum Medika, které je obdobou pražské Kliniky. Lékaři duší, lidských vztahů a sociální obnovy. Přesto jsou trnem v oku strážcům pořádku, novodobým normalizátorům a propagátorům jediné a čisté pravdy, kterým se už už zvedá pravice z kapsy.

A právě zde zkouší a nahrávají Žen, navíc se starají také o chod centra. Jeho provoz je možná komplikovaný, to jejich svěží indie pop působí lehce a jednoduše. Občasná rytmická komplikovanost neškobrtá a nepůsobí nijak křečovitě. Kytara, basa, klávesy, bicí a zpěv, žádné přílišné formální experimenty či přehnané pózy. Občas naskočí srovnání třeba se Stereolab, kteří také koketovali s levicí a sociálně rovnou společností a zároveň vybavovali názvy svých písní spojeními, jaká se nedají jen tak přejít. Sonična taktika (Sonická taktika) či Lov na crne tipke (Lov na černé tlačítko) jsou toho zářným příkladem.


Ryze civilní projev propůjčuje Žen svébytnou jedinečnost a zároveň autentičnost. Protože tohle není jen o hudbě. Je to zároveň názor, který ale nepodávají skrze zbytečné agitace. Pluje mezi řádky a zároveň tmelí celkové vyznění.

Je to slunečné, je to veselé a nasáklé pohodovou atmosférou. Deska plná lásky a porozumění. Z každé písně čpí radost a zároveň lehká ospalost, kterou s sebou přinášejí horké letní dny. Melancholické písně vykouzlí úsměv na tváři a veselé zas nutí k zamyšlení. Žen jsou ideálním osvěžujícím koktejlem, u kterého se můžete radovat i plakat zároveň. Protože takový je život.

Info

Žen - Sunčani ljudi (Moonlee | Unrecords | Vox Project, 2017)
www.facebook.com/xzenxzen

Live:

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Palma
11. 1. 2018 20:00
Kabinet MÚZ, Brno

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Sítě
12. 1. 2018 21:00
Klub Famu, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace