Články / Recenze

Slunečné i úderné (Žen)

Slunečné i úderné (Žen)

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 07.01.2018

Chorvatsko, to není jen Zadar, Split a Makarska. V hlavním městě Záhřeb najdeme také autonomní kulturní centrum Medika, které je obdobou pražské Kliniky. Lékaři duší, lidských vztahů a sociální obnovy. Přesto jsou trnem v oku strážcům pořádku, novodobým normalizátorům a propagátorům jediné a čisté pravdy, kterým se už už zvedá pravice z kapsy.

A právě zde zkouší a nahrávají Žen, navíc se starají také o chod centra. Jeho provoz je možná komplikovaný, to jejich svěží indie pop působí lehce a jednoduše. Občasná rytmická komplikovanost neškobrtá a nepůsobí nijak křečovitě. Kytara, basa, klávesy, bicí a zpěv, žádné přílišné formální experimenty či přehnané pózy. Občas naskočí srovnání třeba se Stereolab, kteří také koketovali s levicí a sociálně rovnou společností a zároveň vybavovali názvy svých písní spojeními, jaká se nedají jen tak přejít. Sonična taktika (Sonická taktika) či Lov na crne tipke (Lov na černé tlačítko) jsou toho zářným příkladem.


Ryze civilní projev propůjčuje Žen svébytnou jedinečnost a zároveň autentičnost. Protože tohle není jen o hudbě. Je to zároveň názor, který ale nepodávají skrze zbytečné agitace. Pluje mezi řádky a zároveň tmelí celkové vyznění.

Je to slunečné, je to veselé a nasáklé pohodovou atmosférou. Deska plná lásky a porozumění. Z každé písně čpí radost a zároveň lehká ospalost, kterou s sebou přinášejí horké letní dny. Melancholické písně vykouzlí úsměv na tváři a veselé zas nutí k zamyšlení. Žen jsou ideálním osvěžujícím koktejlem, u kterého se můžete radovat i plakat zároveň. Protože takový je život.

Info

Žen - Sunčani ljudi (Moonlee | Unrecords | Vox Project, 2017)
www.facebook.com/xzenxzen

Live:

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Palma
11. 1. 2018 20:00
Kabinet MÚZ, Brno

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Sítě
12. 1. 2018 21:00
Klub Famu, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace