Články / Seriály / / Turban

Turban #14: Válka s HeMlocky

Turban #14: Válka s HeMlocky

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 04.12.2012

Přisuzovat zvláštní důležitost faktu, že název hned pěti klíčových ostrovních labelů specializujících se na klubovou hudbu začíná písmenem „H“, je dost zavádějící, nicméně jde o poměrně neotřelý začátek článku o jednom z nich. Přes drum-and-bassovou základnu Hospital Records, Kode9-ovu dubstepovou mekku Hyperdub, Scubovu taneční oázu Hotflush a perkusivní citadelu Hessle Audio tria Pangaea-Ben UFO-Pearson Sound/Ramadanman se Turban propracoval až k nejmladšímu výhonku beatologie s nálepkou UK Underground – labelu Hemlock Recordings.

Na značce, kterou v roce 2008 založil beatový křižník Untold (vl. jménem Jack Dunning), totiž aktuálně vychází první díl kompilace sebraných tracků pod příznačným názvem Hemlock Recordings: Chapter One – a Untoldem smíchaný mix 20 starších i dosud nevydaných skladeb s hlavičkou Hemlocku tvoří skvělý přelet nad klubovým hnízdem v režii jedné z nejprogresivnějších základen klubového zvuku, kde se znovu a osobitě definují žánry jako techno, house, garage a dubstep a zvolna se proplétají i s jemnějšími odnožemi bass music.

Hemlock sdílí velkou část svého klubového vkusu právě se zmíněným labelem Hessle Audio, a tak není divu, že mnoho tvůrců se objevuje na releasech obou značek – namátkou právě Untold, James Blake, Ramadanman nebo Cosmin TRG. Stejně jako v případě věcí s hlavičkou Hessle Audio se i u Hemlocku pracuje s funkčním klubovým minimalismem, neotřelými perkusivními vzorci i specifickým způsobem budování a uvolňování taneční tenze na parketu – někdy přímo za pomoci „ticha“, jak krásně demonstrují jedny z prvních oficiálně vydaných tracků Jamese Blakea vůbec.

Jinde – třeba právě v hutných a rovným rytmem podepřených temných beatových marších zakladatele Hemlocku Untolda – jde ticho tzv. stranou a ušní dutiny brní pod náporem masivního výtlaku ledoborců (nejen) ostrovních parketů. Hemlock Recordings slaví čtyři roky existence a arzenál jeho klubové munice se po letech bojů s groovem zdaleka netenčí – a já cítím, že tahle „Válka s HeMlocky“ jen tak neskončí. Naštěstí. Držte si Turbany.

Playlist Turban 1. 12. 2012
Rihanna – Pour It Up (RL Grime remix) (self-released, 2012)
Mikky Ekko - Pull Me Down (Ryan Hemsworth Remix) (RCA, 2012)
Angel Haze, Lunice – Gimme That (self-released, 2012)
Untold – Under (Hemlock Recordings, 2012)
LV & Untold – Beacon (Mount Kimbie remix) (Hemlock Recordings, 2010)
Untold – Stop What You Are Doing (James Blake remix) (Hemlock Recordings, 2009)
Ramadanman – Glut (Hemlock Recordings, 2010)
Joe – REJ Bit (Hemlock Recordings, 2012)
Fantastic Mr. Fox & Rich Reason – Plimsoul (Hemlock Recordings, 2009)
FaltyDL – Artemis (Hemlock Recordings, 2012)
Mickey Pearce – Numb Nut (Soft Brain) (Swamp81, 2012)
XXTRAKT – In The Hood (self-released, 2012)
Flume – Star Eyes (Future Classic, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace