Články / Recenze

Zen beatu a motýlí efekt - DJ Krush

Zen beatu a motýlí efekt - DJ Krush

prof. Neutrino | Články / Recenze | 25.02.2016

OHODNOŤTE DESKU

Zenový mistr kaligrafických beatů a éterických zvukových krajinomaleb DJ Krush nám po delší odmlce opět naservíroval několik hudebních koánů k pozdně odpoledním sedánkům při čajovém rituálu. Hra se samurajskou estetikou a tajemností zvuku v plnosti zádumčivé nádhery horských průsmyků občas stále bere dech - hlavně v úvodní Probability, která je připomenutím toho nejlepšího surogátu, proč nám DJ Krush ve vzpomínkách ještě nevymizel jako oblaka nad tajuplnou horou Fuji.

Jako zakladatel abstraktního hiphopového úzu dokáže Krush na novince vyváženě lavírovat mezi minimalistickými zvukovými experimenty (Strange Light) a křehkou písňovou asambláží (My Light). Občas se horizontálně odchýlí směrem k jazzovému hájemství (Nostagia) nebo zkusí rockovější úhel pohledu (Missing Link), aby se vrátil obloukem zpět k hiphopovému fundamentu (Everything And Nothing) a závěrečné lyrické „vyprávěnce“, odrecitované v japonském dialektu (Living in the Future).

Je pravdou, že DJ Krush se spíše přidržuje vytýčených témat a zbytečně nezkouší zbrusu nové simulacrum, které by nastolilo nové hudební paradigmata. Nicméně v jeho věku už se očekává především cizelování vlastního zvuku k dokonalosti ostřím samurajského meče. Butterly Effect možná není přelomová deska, jakými byly Kakusei či Zen, ale po jedenácti letech čekání na nový materiál je to jistě slušná záplata, za kterou se strůjce pomalých beatů z Niponnu nemusí stydět. Nečekejte žádné zvukové bukkake, ale spíš mangu pro dospělé, která může vést až k dočasnému satori.

… a motýl mávl křídly a kdesi započala bouře zatemňující celý obzor.


Info

DJ Krush - Butterfly Effect (Es-U-Es Corporation, 2015)
www.sus81.jp/djkrush

Live:
DJ Krush (jp)
03.03.2016 20:00 | Lucerna Music Bar, Praha
www.facebook.com/events/858266230958817

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace