Zprávy / Úplňkové

Full Moon #145: Žhavý rytmus reggaetonu

Full Moon #145: Žhavý rytmus reggaetonu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 04.05.2023

Původně okrajový hudební styl populární zejména ve Střední Americe se stal už před několika lety globálním fenoménem. Reggaeton dnes tvoří drtivou většinu španělsky zpívané komerční produkce a je nesmírně populární po celém světe. Objevuje se téměř všude, jeho žhavý rytmus je pevně usazen na prvních žebříčcích nejrůznějších hitparád a výročních přehledů, ale také v undergroundu nebo výběrové hudební produkci pro intelektuály. Reggaeton mapuje květnové vydání Full Moonu, které v rozsahu 120 stran vychází první květnový čtvrtek.

Úvodní text čísla se věnuje historii žánru a jeho cestě z portorických diskoték na první místa světových hitparád. Tradičně nechybí redakční výběr nejlepších tracků žánru, podobně jako texty věnované výjimečným osobnostem. Scházet nemůže podrobný profil jedné z největších reggaetonových hvězd a globálně komerčně vůbec nejúspěšnějšího umělce za rok 2022 Bad Bunnyho, představení španělské umělkyně Bad Gyal nebo rozhovor s producentem, který si říká Safety Trance. Další texty se věnují vztahu reggaetonu a genderu nebo historii španělsky zpívaných hitů, dvacet stránek titulního tématu zakončuje pravidelná rubrika Moonfive, věnující se ozvěnám reggaetonu na Balkánském poloostrově.

Full Moon s pořadovým číslem #145 ale nepatří jen žhavým rytmům, další texty jsou věnovány takovým osobnostem jako Lana del Rey, Arlo Parks, Hania Rani nebo Hudson Mohawke. Samozřejmostí je tradičně bohatá porce rozhovorů, například se skupinami Modré hory, Casa Ukrania, Nylon Jail či Schwarzprior nebo s domácím raperem Ideou. Nechybí ani rozsáhlá reportáž z obřího amerického festivalu SXSW, kde bývají představovány nejen čerstvá jména hudební scény z celého světa, ale také vědecké nebo technologické novinky, podobně jako reportáž z příprav vystoupení pod vedením polské umělkyně Aleksandry Słyź. Rubriku Odjinud obsadila spisovatelka Terézia Frecerová a detailně je představen také příběh kultovní písně Hand in Glove od slavné skupiny The Smiths.

Albem měsíce se stala novinka amerického rapera Yungmorpheuse From Whence It Came, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují desky Los Yolos, Body of Pain, Lil Yachtyho, U.S. Girls, Andyho Shaufa, P/\ST, Zapomělsem nebo výjimečných kolaborací Jpegmafia a Dannyho Browna či skupin Primitive Man a Full of Hell. Své místo mají i další pravidelné rubriky jako Protokol, Bleskovky nebo Do černého, podobně jako sekce věnované novým filmům, televizním seriálům a knihám. Rubrika Galerie představuje berlínskou výstavu věhlasného amerického fotografa Williama Egglestona, v sekci Preview zase dostal prostor důležitý festival Tallinn Music Week.

Důležitá data:
5. 6. 2023 – vychází Full Moon #146
19.–22. 7. 2023 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2023, Ostrava – živě: Flash Amazonas (CO/JA), Jack Ladder (AU), Josefina Dusk, Karolina Beranova, Lalalar (TU), Moimir Papalescu & the Nihilists, Nika, Orient, Post-hudba, Science Killer, Srnka, Širom (SL), Timea, Tokyo Drift, Toyota Vangelis, Tramhaus (NL), Viah, The Wilderness a Zouj (DE)
24.–26. 8. 2023 – Moody Moon Noize Vol. 4 – Chomutov – živě Arvéd + live show by Aid Kid & Pjoni, Awoo, Berlin Manson, Blue Uandi, Body of Pain, Dokruhu, Glory Affairs, Ida the Young, Manon meurt, Neue Welt, Post-hudba a další

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #145 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto Daddy Yankee & Luis Fonsi © YouTube

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #144: Nebezpečná upřímnost z Trnavy

redakce 06.04.2023

Rámus, který vyvolal na hudební scéně kolektiv Kvlt Crew z trnavského undergroundu, byl slyšet nejen pod Tatrami, ale také v České republice.

Full Moon Coffee: Brazilský cheesecake

redakce 22.03.2023

Těšte se na jaro s brazilským odérem, od odrůdy Yellow Bourbon očekávejte plnou chuť s ozvěnami čokoládového cheesecaku nebo kiwi.

Full Moon #143: Co je to láska?

redakce 08.03.2023

Březnový Full Moon patří lásce, byť možná lásce mnohem přímočařejší a otevřenější, než bývá zvykem. Fever Ray.

Full Moon #142 na Spotify

redakce 19.02.2023

Čtěte únorové vydání s tradičním playlistem.

Post-hudba na novém albu popisuje realitu dnešních třicátníků

redakce 13.02.2023

Po tradiční dvouleté odmlce se elektronické duo post-hudba vrací s novou deskou, pojmenovanou My všichni tady a teď.

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce 06.02.2023

O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.

Toyota Vangelis: Pátrání po euforii

redakce 27.01.2023

V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.

Full Moon #141 na Spotify

redakce 15.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon čtěte s hudbou v zádech!

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce 06.01.2023

Lednové číslo se ohlíží za minulým rokem, výroční obálku ovládly africké klenoty. Nyege Nyege.

Full Moon #140 na Spotify

redakce 19.12.2022

Prosincový Full Moon věnoval titulní téma skupině Kalle a celé táborské scéně. Začněte playlistem!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace