Zprávy / Úplňkové

Full Moon #133: Hurá, písničky

Full Moon #133: Hurá, písničky

redakce | Zprávy / Úplňkové | 16.05.2022

Dublinští Fontaines D.C. patří v rámci nové kytarové vlny valící se poslední roky z britských ostrovů mezi tradičnější křídlo, přesto, nebo právě proto, jsou z této scény nejúspěšnější. Během pandemie ohromně vyrostli, což ukázala i jejich nedávná úspěšná vystoupení v Česku. Zajímavé je, že se to stalo, aniž by se snažili mladému publiku nadbíhat, díky obyčejným a skvěle vystavěným písničkám i naléhavému podání aktuálních témat. Vydání jejich třetího alba Skinty Fia oslavíme spolu s nimi, Full Moon #134 o rozsahu 112 stran vychází v pondělí 16. května a patří právě Fontaines D. C.

Titulní téma květnového Full Moonu otevírá rozhovor s bubeníkem Tomem Collem, rozkrývající pozadí nového alba Fontaines D.C., kterému je věnován také tradiční Duel. Téma pokračuje oblíbeným redakčním výběrem nejlepších alb pocházejících z Dublinu, nechybí ani mapa irské metropole s důležitými místy pro tamní hudební scénu nebo profil irského spisovatele Jamese Joyce. Tamní velmi silnou folkovou scénu připomíná text věnovaný Lise O’Neill a rubrika Kult se vrací k debutu Sinéad O’Connor The Lion and the Cobra. Téma věnované Fontaines D.C. pak uzavírá Moonfive věnované novým nadějím dublinské scény.

Z dalších textů květnového vydání je třeba zmínit rozhovory s americkou umělkyní Claire Rousay, domácími kapelami Lambda nebo Frankie & the Deadbeats či v Brně usazeným hudebníkem Tomášem Niesnerem, který nedávno vydal výjimečné album Bečvou, jež silně rezonovalo také v zahraničních médiích. Nechybí reportáž z holandského festivalu Rewire, profil kanadského hudebníka Dana Bejara, vystupujícího pod nickem Destroyer nebo povídání s Jaromírem Švejdíkem, které se uskutečnilo u příležitosti vydání knižního výběru písňových textů, mapujících jeho více než třicetiletou kariéru. Prostor dostal i solitér Samo, brat dážďoviek nebo výjimečné reedice domácích legend trampské hudby Hoboes, respektive kompilace Saturno 2000, představující pozoruhodný žánr cumbia rebajada.

Albem měsíce května se stala novinka Two Ribbons od britské dvojice Let’s Eat Grandma, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují desky The Weather Station, Aldous Harding, Korben Dallas, Sault, Mourning [A] BLKstar, Shilpy Ray nebo kolektivu Congotronics International. Nechybí recenze nových knih, komiksů či sekce Galerie, tentokrát věnovaná expozici Jiřího Příhody Void. Filmová rubrika mapuje očekávané snímky 107 matek, Seveřan nebo Všechno nejlepší, Chiaro!, nechybí recenze televizních sérií Podezření či Deník Andyho Warhola, podobně jako tradiční sloupky. Samozřejmostí jsou pravidelné rubriky Sklep, Do černého nebo Radio FM.

Důležitá data:
15. června 2022 – vychází Full Moon #134
13.–16. července 2022 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2022, Ostrava – Amelie Siba, Annet X + Radimo, Dingo, Dukla, Etceteral (SI), Fvck_Kvlt feat. Edúv syn, FVLCRVM: AV show, Genuine Jacks, God and Eve, Health (USA), Inturist (RU), Margo, MMNK, Obligatne, Repetitor (RS), Squid (UK), sinks, Šimanský & Niesner, Tamara, The Sweet Release of Death (NL) a Vellocet Roll
28.–30. července 2022 – festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 – Kralova vila, Prachatice – Adela Mede, Arleta, FVTVRE, God and Eve, Hugo Toxxx, Irena a Vojtěch Havlovi, Ivy Z, Katarzia, Lowmoe, Mat213, MMNK, Sýček, Theremin Dj’s, Toyota Vangelis a další

Info

Full Moon #133 na Spotify
Fullmoonzine.cz
Full Moon Facebook
Moon shop

foto © Sarah Louise Bennett

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #157: S úsměvem v erbu

redakce 23.05.2024

Full Moon s titulním tématem věnovaným The Smile vychází s úsměvem v erbu a 128 stránkami plnými nejnovějších informací (nejen) ze světa hudby.

Full Moon #156 na Spotify

redakce 08.05.2024

V dubnovém vydání najdete profil americké R&B umělkyně Liv.e, inovátora žánru flamenco Niña de Elche a australského hudebníka Genesise Owusua.

Moody Moon Noize vol. 5: Pustá země, Experimenty i tance na hladině

redakce 30.04.2024

S jedním ze svých pověstných DJ setů vystoupí na hladině místního Kamencového jezera slovenský producent Fvlcrvm.

Full Moon #156: „Dám si víc, já nechci málo“

redakce 24.04.2024

„Dám si víc, já nechci málo,“ zíůvá Annet X na novém albu a Full Moon k tomu ve chvíli, kdy ona ve dvojici s NobodyListenem obráží české kluby, přidává celé…

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Full Moon #154 na Spotify

redakce 07.03.2024

Holky v punku, Bibione, Nadine Shah a spoustu dalšího.

Full Moon #154: Holky v punku

redakce 22.02.2024

Titulní téma je věnováno holkám v punku. V punku nikoli žánrovém, ostatně i jeho vnímání se v průběhu let notně měnilo, ale ve smyslu postoje, vzdoru, protestu.

Ment Moon 2024 na Spotify

redakce 19.02.2024

Festival hraje především na objevování nových tváří (nejen) postjugoslávského a balkánského undergroundu. Pojďte se s námi připravit na narozeninový Ment s naším playlistem!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace