Zprávy / Nové desky

Nálož freejazzu a kosmische na Stoned to Death

Nálož freejazzu a kosmische na Stoned to Death

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.10.2017

Během měsíce září spatřily světlo světa čtyři nové kazetové tituly na vydavatelství Stoned to Death. Tři z nich mapují současnou českou (ale i mezinárodní) free jazz, free improv scénu, ten čtvrtý pak vzdává hold titánům kosmische musik a je jím sólové album Barryho Londona.

Barry London je známý především jako člen kultovní kapely Oneida, ale pamětníci možná znají i jeho projekt Jäh Division, který v dubových rytmech coveroval skladby od Joy Division. Jeho sólová tvorba pak navazuje na vlnu kosmische muzik let sedmdesátých, ale nechybí ani odkazy k minimalismu a repetici. London, vášnivý sběratel syntezátorů všeho druhu a domácí kutil, na svém debutu pro Stoned to Death servíruje dvojici skladeb s celkovou délkou 45 minut. O minimalisticky laděný obal se postaral Eric Copeland z dua Black Dice. Sluší se dodat, že London není prvním členem Oneida, který na std prezentuje svoji sólovou tvorbu: dvě živé nahrávky dodal i bubeník Oneidy, Kid Millions, a to ke svému sólo projektu Man Forever (poslední vyšla letos v květnu pod názvem Live at Poison Rouge).


Pardubické trio Frisk, které má ve svých řadách psychoterapeuta, architekta a ředitele jedné z předních nezávislých kulturních institucí u nás, Divadla 29, na nahrávce Science Friction debutuje. Jejich hudba se oddává volné improvizaci až brutalistnímu jazzu. V hře na saxofon lze vystopovat prvky inspirace Peterem Brötzmannem, kytara upomene na Naked City a bicí umí plynně přecházet ze smyslu matoucího bordelu až do takřka organických tišivých momentů. Frisk spolu hrají teprve rok, jejich koncerty pomalu patří k vyhledávaným zážitkům, zatím tedy alespoň pro fandy volné improvizace. Ti měli šanci v polovině září na festivalu Hear Me!, kde Frisk odehráli znamenitý set v kolaboraci s Kenem Ganfieldem.


Ganfield je ostatně členem The Mond, o kterých bude řeč právě teď. Česko finsko americké trio The Mond u std debutovalo loni svým bezejmenným albem. Trio Vrba (trumpeta), Ganfield (elektronika) a Mäkelä (bicí, klávesy a zpěv) se na debutu předvedlo v pološílené psychedelické formě, které nemělo daleko k brutalistnímu jazzu. Novinka Tichá Invaze naopak představuje hypnotičtější tvorbu tria, které nemá daleko k psychedelický náladám Sun Ra. O obal se postaral sám Pasi Mäkelä. Trumpetista tria, Petr Vrba, je nejen zakladatelem festivalu Hear Me!, ale taktéž členem Poisonous Frequencies.


A o nich bude řeč úplně nakonec, neboť jejich audio deník z iberijského turné z loňského podzimu, jednoduše nazvaný Ibeariatour Autumn 2016, uzavírá tuto zářijovou smršť. Trio Poisonous Frequencies tvoří Vrba, Didi Kern (vídeňský bubeník, člen kultovních noise rockerů Bulbul) a Tomáš Procházka aka Federsel, zakladatel Endemit Archives, Wakkushopu, člen B4, Gurun Gurun, Handa Gote, jinými slovy fantomas, který má skříň plnou dvojníků, čímž se vyjasňuje to, jak zvládá nezvládnutelné. Poisonous Frequencies operují na vlnách improvizace, free jazzu a noisu. Nahrávka, která vznikla za pomoci všech dostupných nahrávacích technologií, od telefonu přes minikamery až po rekordér Zoom, nabízí dva plné koncerty z Madridu a Porta, ale též řadu field recordings, flamenka i blbých keců kapely. Vychází v edici 70 kousků s ručně lepeným obalem.


A pozor: nahrávky The Mond a Frisk vyšly ve spolupráci s Váženým labelem Meteorismo.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fallgrapp predstavuje novinku Ostrov

redakce 19.01.2020

Fallgrapp je slovenské hudobné zoskupenie podmanivo spájajúce elektroniku s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a ženským vokálom.

Homes sa hlási novým singlom

redakce 17.01.2020

Slovenský songwriter a producent Homes hlási novým singlom Liberation, zároveň s ktorým ohlasuje svoj debutový album.

Nový label na scéně: Weltschmerzen

redakce 13.01.2020

Debutové album Weltschmerzen od kapely Weltschmerzen vydané na labelu Weltschmerzen. Nové vydavatelství chystá i další kousky.

Plum Dumplings s druhou deskou

redakce 06.01.2020

Brněnská indierocková kapela Plum Dumplings vydává druhou desku Jiný místo, křest chystá do Kabinetu Múz.

Krmelec Records vysílají novinku z Plzně až na Měsíc

redakce 05.01.2020

From Pilsen to the Moon je něco jako odpověď na otázku, co se dnes děje za monitory, synťáky a keyboardy producentů z metropole západních Čech.

Labutí debut War Reporter

redakce 02.01.2020

Po neskutečných časových průtazích vychází v digitální formě debutová deska Hey Redneck!.

Sen Fiction samorasta Nanyho Hudáka

redakce 27.12.2019

Album Sen Fiction je primárne o rozhodnutiach duše. No pre mňa osobne, nakoľko sa ešte zavše prichytím, že súdim iných, aj o vzájomnom rešpekte a úcte.

Slovenská kapela Billy Barman zverejnila nový singel a videoklip

redakce 22.12.2019

Pieseň je spontánnym soundtrackom ku konceptuálnemu projektu fotografa Lousyho Aubera, ktorý umelec vytvoril pre desiaty ročník festivalu Grape.

Sisa Fehér poetizuje znepokojivé

redakce 21.12.2019

Postapokalyptická balada je prvou ukážkou novej tvorby Sisy Fehér od vydania albumu Bardo na značke Slnko Records.

Phil Shoenfelt niternější i atmosféričtější

redakce 18.12.2019

... cítit jsou vlivy vrstevnaté a atmosférické hudby Briana Ena nebo Davida Bowieho, které se mísí s inspiracemi kraturockovými Neu.