Zprávy / Nové desky

Nová deska Rouilleux

Nová deska Rouilleux

redakce | Zprávy / Nové desky | 07.01.2024

Rouilleux vydal na labelech Klang-und-Krach a Letmo Productions novou nahrávku. Zatímco u dříve vydaných titulů tohoto projektu byl primárním médiem fyzický nosič, nyní je to stream, který se s každým dalším přehráním obměňuje.

Projekt Luboše Rezka Rouilleux má na české hudební scéně zvláštní postavení. Své posluchače si získal písňovou tvorbou, která ale od začátku vznikala v úzké spolupráci s hudebníky kolem vydavatelství Klang-und-Krach, jejichž doménou je experimentální elektronika a volná improvizace. Tyto vazby se neprojevily jen v duu No Pavarotti, v němž Rezek působí od roku 2009, ale i na nahrávkách jeho sólově-kolaborativního projektu: v důrazu na zvuk nahrávek i v promýšlení možností jejich prezentace.


Nové album The Fold (rozsahem jde o EP) lze bez zaváhání označit za dosud nejexperimentálnější Rezkův počin: jedná se otevřený tvar, jenž se ve svém primárním médiu, online streamu na webu rouilleux.net, přehrává na základě nastaveného algoritmu, který výslednou podobu sestavuje z několika desítek alternativních stop. Čas alba kolísá mezi patnácti a dvaceti minutami a variant jsou desetitisíce. Kromě streamu, k němuž si posluchač může pustit doprovodné video s fragmenty textů, je nahrávka dostupná i na CD-R a kazetě. Každý nosič obsahuje dvě náhodně vygenerované verze.

Přes generativnost díla jsou základem EP akustické písničky ochucené špetkou ambientu. Všechny stopy byly nahrány v rozlehlé místnosti na stereo mikrofon, a mají tak přirozený prostorový zvuk. Z posluchačského hlediska se jedná o jedinečný zážitek: při opakovaných přehráních začnete v nových aranžmá rozpoznávat jednotlivé motivy – každý další poslech je jedinečný, ale přitom povědomý. Ukazuje se, že absence finálního tvaru, a to jak alba jako celku, tak i samotných kompozicí, může být osvobozující nejen pro autora, ale i pro posluchače.

Info

Rouilleux –⁠ The Fold (Klang-und-Krach, Letmo Productions, 2023)
web interpreta

foto © se svolením Klang-und-Krach

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lament na novém albu

redakce 25.02.2024

Visuté zahrady rozmanité elektroniky propojují kaskády živelně se valících veršů.

LeebOrn vydávají nové album Hauau

redakce 23.02.2024

Od předchozího EP Reach One’s Destination kapela prodělala zúžení sestavy, kdy ji poslední více než rok tvořila pouze partnerská dvojice.

Sharktank ohlašují EP druhým singlem

redakce 23.02.2024

Nový singl Mud je drsná skladba, která se zabývá těžkostmi při proplouvání životem v tvrdém prostředí.

Dukla vydala druhé album Stejný lepší

redakce 16.02.2024

„Hranice klubové scény se snažíme překračovat a neustále posouvat. Nechceme se ale prvoplánově zalíbit,“ říká frontman kapely Lukáš Vydra.

První Hoře slaví čtvrtstoletí novou deskou

redakce 14.02.2024

Na sedmém albu kapela pokračuje ve svém stylu na pomezí punku, metalu a rockového šansonu.

yurii debutuje landscapes

redakce 11.02.2024

Desku otevírá skladba vincent mísící několik tvůrčích principů autora, zejména postklasickou polohu s jazzovými a popovými prvky.

Pavel Richter a Datel zkázy u Polí5

redakce 11.02.2024

Deska Datla zkázy vychází v updatované verzi, kdy banjo da gamba nahradila viola da gamba.

Čtvrté album, Vole

redakce 05.02.2024

Ten tam je neurvalý chaos raných nahrávek, ne ale jejich drzost, divokost, autenticita a přesvědčivost.

Nová deska Wyfe s 90s otiskem

redakce 04.02.2024

Po hudební stránce album často odkazuje na devadesátky a kapely jako Smashing Pumpkins, Dinosaur Jr. či Primal Scream.

daniel b vydáva songs of youth & innocence

redakce 29.01.2024

Daniel b oznámil návrat na lokálnu hudobnú scénu vydaním singlov nobody, emma, a towns. Tieto tri piesne priniesli ukážku toho, ako bude znieť debut.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace