Zprávy / Nové desky

Polí5: Ruce naší Dory a Protorituál Zdeňka Konopáska a Jana Štolby

Polí5: Ruce naší Dory a Protorituál Zdeňka Konopáska a Jana Štolby

redakce | Zprávy / Nové desky | 14.03.2024

Polí5 právě vydává dva nové tituly. Výroční album kapely Ruce naší Dory Nositel laskavých představ a improvizační nahrávku synergického setkání (rituálu) dvou výrazných osobností české nejen alternativní hudby - Zdeňka Konopáska a Jana Štolby.

Nahrávka Nositel laskavých představ vznikala už od samotného počátku ve studiu Jámor pod dohledem vynikajícího producenta Ondřeje Ježka a vůbec poprvé v historii kapely bude vylisována na vinylový nosič. Dvanáct původních skladeb, dvanáct enigmatických textů, dvanáct jímavých až vemlouvavých melodií, dvanáct křehkých, citlivých i dynamických aranží vtlačených na dvanáctipalcový černý kotouč ukrytý v přebalu, který kolážovou technikou vytvořil lídr a textař kapely Ruce naší Dory, dramatik, spisovatel a výtvarník S.d.Ch. ve spolupráci s knižním grafikem Jarkou Tvrdoněm.


Jan Štolba a Zdeněk Konopásek spolu kdysi dávno hráli v Kvartetu dr. Konopného, tedy v kapele, kterou vedl herec, performer a poslední “největší” pražský bohém Radomil Uhlíř. Když se pak po mnoha letech potkali na Uhlířově pohřbu, v roce 2019, domlouvali setkání. K tomu nakonec došlo až v květnu 2023. Pustili se do hraní bez jakékoli přípravy a všechno pokusně a svépomocně nahráli. Zdejší album je takřka úplným záznamem toho hudebního odpoledne.

Jan Štolba je český jazzový saxofonista s mnoha žánrovými přesahy, kdysi začínal v Originálním pražském synkopickém orchestru, působil i ve sdružení Mozart K Oldřicha Janoty anebo ve skupině Krásné nové stroje. V současnosti hraje s kvartetem kytaristy Jaroslava Šindlera, případně vede svůj vlastní jazzový kvartet. Zabývá se i literaturou a filmem, vydal asi devět knih básní, prózy a kritiky. Zdeněk Konopásek je bubeník a sociolog. V 80. letech nadvakrát spoluzaložil kapelu Dvouletá fáma, byl členem souboru Zátory a spolupracoval s Oldřichem Janotou. V současnosti je členem kapely Kolna a druhým bubeníkem karlovarských Fish, Flesh, Field & Henry $. S Lubošem Fidlerem udržuje naživu projekt Noční pták a už dlouho jako hudebník působí v improvizačním Divadle Vizita. Příležitostně bubnuje solo.

Info

Ruce naší Dory –⁠ Nositel laskavých představ (Polí5, 2024)
Bandcamp vydavatelství

Zdeněk Konopásek & Jan Štolba –⁠ Protorituál (Polí5, 2024)
Bandcamp vydavatelství

foto © Soňa Pokorná

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hobby Horse Cowboy vydali Branko’s Bridge

redakce 15.05.2024

Žánrově doširoka rozkročené album propojuje vokál Vojtěcha Váchy i snivé aranže, které jsou pro Branko’s Bridge tak typické.

Debut Jana Váni

redakce 14.05.2024

Ve spolupráci s badfocusem natočil už dříve dva singly a v přípravě na debutové album se nashromáždilo i několik skladeb.

Eremen a jeho prvý album

redakce 13.05.2024

Pestré beaty od chillovejších lo-fi produkcií až po úderný boombap, hravé texty a inšpiratívne spolupráce.

Kadé chim? Rez želez

redakce 13.05.2024

Deska obsahuje třináct skladeb, většina z nich je nových či novějších, jen na úvod alba zní pár písniček, z nichž některé pamatují ještě 90. léta a formaci Sen Vesen.

Nový album The Ills

redakce 12.05.2024

Zvláštnosťou inštrumentálneho albumu sú aj texty - sonety ku každej skladbe.

Wolf Lost in the Poem vydává novou desku

redakce 10.05.2024

Druhý díl s názvem Indigem je věnován opět básnířkám, ale tentokrát výhradně českým.

Nové album Manon meurt

redakce 07.05.2024

Název Unravel odkazuje k vývoji kapely a naplňování potenciálu všech hudebníků, nástrojů a hudebních motivů i procesu odkrývání vrstevnatosti skladeb a emocí.

Kluci z garáže mají EP

redakce 06.05.2024

Klubový boyband s nejaktuálnějším sound designem ohledávající žánrové mutace UK garage, reggaetonu, Baile funku či anime soundtracků.

Nové album Přetlak věku

redakce 04.05.2024

Jako kdyby Penguin Cafe Orchestra (producent Brian Eno) utvořilo fúzi s českým folkem 80. let a začalo tvořit písničky opatřené poťouchlými texty těžícími z tradice nonsensu i „malých témat“.

mezi patry klid debutují

redakce 03.05.2024

Tvůrci vítězného songu výzvy Bastl Electronic Track na své desce definují žánr hyperfolk trap.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace