Zprávy / Nové desky

Priessnitz mají stavy Beztíže

Priessnitz mají stavy Beztíže

redakce | Zprávy / Nové desky | 08.10.2016

Nejen hodiny a dny strávené ve studiu, ale také intenzivní ruční práce – i to je očekávané nové, a zřejmě poslední řadové Priessnitz Beztíže, které vyšlo 7. října a uvádí jej po prvním singlu Mrzáci nyní lyric video Tadeáše Haagera ke skladbě Tam na poli. Kapela, jež se na novince dle svých slov vrací „v kruhu na místo činu“, se při tvorbě vizuálního stylu alba spojila s grafickým designérem a pedagogem pražské VŠUP Petrem Babákem a vznikl unikátní koncept, kdy je každý kus Beztíže jedinečným dílem s kresbou některého z členů Priessnitz.


“Bylo to vlastně docela jednoduché, sešli jsme se v kavárně, kde jsem Petrovi navrhl, jestli by nechtěl udělat design našeho nového alba Beztíže. A protože tuším, že minimálně v devadesátkách jsme jeli na stejné vlně, co se hudby týče, bylo jasné, že Babák je náš člověk. Pak už jsme to nechali na něm a jeho spolupracovnících z Laboratoře,” komentuje Jaromír Švejdík začátek spolupráce.

Sám Petr Babák k tomu pak říká: “Beztížné kresby - to byl základní impuls a dále nosné téma, kdy chceš nakreslit něco, co důvěrně znáš, co umíš, ale naším nástrojem ani náhodou. V rámci dvou intenzivních sezení tak následně vznikla naprosto originální sada boxů, na kterém se přímo podílela ruka toho či onoho kapelmajstra. Někdy záznamové kresby jako od Milana Grygara, jindy přísný obal rovnou použitelný pro britskou postpunkovou kapelu Bauhaus. Dostali jsme se i vizuálně blizoučko k ikonickému obalu Unknown Pleasure od Joy Division, totiž jeden nástroj složený z pěti černých fixek zavěšených do elastických gumiček a nervní linka autora navrch, to málem dokázal... V té hromadě ale najdete třeba i naprosto beztížnou čmáranici na první pohled jako od půlročního dítěte. Těšte se prostě na hrabačku!”

Album je zabaleno do průhledné DVD krabičky tak, aby maximálně vynikl grafický koncept vytvářený speciálními nástroji Laboratoře Petra Babáka a Matěje Hanauera. Na krátké video z procesu tvorby se můžete podívat na Facebookové stránce Priessnitz zde.

Pokreslování obalů ale není jediná ruční práce, kterou kapela v souvislosti s albem Beztíže absolvovala. Jak prozrazuje Jaromír Švejdík, říkají tak Priessnitz i způsobu, jakým album nahrávali, tedy „postaru“ po jednotlivých písních. “Chtěli jsme natočit pravdivé album, tedy aby hrálo tak, jak to hrajeme na podiu, nic víc, nic míň. Bylo jasné, že k tomu budeme potřebovat velké studio a velkého producenta. Proto padla volba na SONO a producenta Dušana Neuwertha, který měří bezmála 190 cm, a patří ve svém oboru k tomu nejlepšímu, co tu máme. Celej koncept nahrávání vymyslel on, tedy od přípravných prací ve zkušebně, přes natáčení nástrojů v Sonu a posléze vokálu u mě na baráku v Jeseníkách, až po závěrečný mix,” dodává Švejdík, který zároveň přiznává, že Neuwerthův vliv na finální zvuk Beztíže byl zásadní: “S Dušanem se známe spousty let, takže přesně ví, co jsme za kapelu a co potřebujeme. Ač má album Beztíže neuvěřitelně přirozený zvuk, jen Dušan ví, kolik práce a pochybností ho to stálo.”


Priessnitz se navíc také stali kurátory listopadového čísla časopisu Full Moon a aktivně spoluvytváří jeho kompletní obsah. Členové kapely zde odhalí mnoho svých inspirací a oblíbených kapel, unikátní bude také obálka magazínu, která vyjde hned ve dvou podobách. Full Moon #67 v režii Priessnitz vychází 14. listopadu.

Nové album Priessnitz poprvé představí naživo hned den po oficiálním vydání, tedy v sobotu 8. října, kdy zahrají v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Další „beztížné“ koncerty jsou pak v plánu v prosinci, aby si fanoušci mohli novinku pořádně naposlouchat.

Info

www.priessnitz.com

Priessnitz Beztíže - vánoční turné
1. 12. - Brno, Sono Music Club
2. 12. - Opava, Klub Art
3. 12. - Olomouc, Jazz Tibet Club
7. 12. - Praha, Palác Akropolis
8. 12. - Plzeň, Anděl Music Bar
9. 12. - Ústí nad Labem, Hraničář Ústí
29. 12. - Račí údolí

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový singl Niny Kohout

redakce 29.05.2024

Ve Flavoured & Eaten jsou slyšet prvky funku, mluveného slova à la Laurie Anderson a hudební produkce, která udržuje diváka v absolutním střehu během celé skladby.

Zdeněk Lichnovský na Bad Names

redakce 28.05.2024

Vyhořelý umělec vydává první sólo singl z debutové desky. Spolupracuje s Martinem Nouzou a Lenkou Zbořilovou.

Sun+Dead u Polí5

redakce 26.05.2024

Hosty na nahrávce jsou baskytarista Mike Watt, kytarista Paul Leary z The Butthole Surfers, zpěvák Slim Cessna ze Slim Cessna's Auto Club a další.

Tramhaus - nový singl i klip

redakce 24.05.2024

Upozorňuje na zvláštní fenomén, kdy lidé nahrávají na YouTube nesestříhaná videa, aniž by jim dali název nebo kontext.

Stroon: Tectoniclifting

redakce 20.05.2024

Prostřednictvím éterických trav, japonských perkusí, tranceových syntezátorů a mlžné sirény zprostředkovává velikost i marnost snahy stát se jiným, než jsem.

Hobby Horse Cowboy vydali Branko’s Bridge

redakce 15.05.2024

Žánrově doširoka rozkročené album propojuje vokál Vojtěcha Váchy i snivé aranže, které jsou pro Branko’s Bridge tak typické.

Debut Jana Váni

redakce 14.05.2024

Ve spolupráci s badfocusem natočil už dříve dva singly a v přípravě na debutové album se nashromáždilo i několik skladeb.

Eremen a jeho prvý album

redakce 13.05.2024

Pestré beaty od chillovejších lo-fi produkcií až po úderný boombap, hravé texty a inšpiratívne spolupráce.

Kadé chim? Rez želez

redakce 13.05.2024

Deska obsahuje třináct skladeb, většina z nich je nových či novějších, jen na úvod alba zní pár písniček, z nichž některé pamatují ještě 90. léta a formaci Sen Vesen.

Nový album The Ills

redakce 12.05.2024

Zvláštnosťou inštrumentálneho albumu sú aj texty - sonety ku každej skladbe.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace