Články / Rozhovory

Ondřej Kubíček (NOC6): Chceme podpořit lokální klubovou scénu

Ondřej Kubíček (NOC6): Chceme podpořit lokální klubovou scénu

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 08.02.2022

6 klubů na Praze 6 se spojilo pod hlavičkou NOC6. Společný projekt šesti místních hudebních klubů má za cíl zpropagovat lokální scénu, a to více než desítkou koncertů během jedné noci. Klubovna, Sedmička, Kaštan, Potrvá, Na Slamníku, Balada a interpreti a skupiny jako Hello Marcel, Kaplan Bros., Gangnails, Odd Boys, OTK, Irena a Vojtěch Havlovi a další podpoří záměr, v jehož čele stojí Ondřej Kubíček z Kulturního centra Klubovna. Toho jsme se zeptali na pár doplňujících informací.

NOC6 je zajímavý formát, který vlastně ani nepočítá s tím, že by se lidi chtěli pohybovat mezi kluby do akce zapojenými, tedy přesný opak toho, co dělá třeba Žižkovská noc. Mi to přijde jako nevýhoda, ale rád si nechám vysvětlit princip a záměr celého podniku.
Rozdíl je v tom, že NOC6 sice vzniká ve spolupráci místních klubů, zároveň jsme ale chtěli každému klubu zachovat dostatečnou autonomii v plánování „svého“ večera. Například v dramaturgii, ale i ve finančním plánování, mj. nastavení výše vstupného, podle toho, co je každému blízké i v každodenním fungování. To je totiž zásadní rozdíl oproti Žižkovské noci – nemáme žádného externího centrálního plánovače. NOC6 organizují samotné kluby s cílem podpořit povědomí o aktivitách lokální klubové scény. Rádi bychom, aby nezůstalo u téhle jedné noci, ale aby se NOC6 stala platformou pro průběžné dlouhodobé informování lidí o tom, co se děje na klubové scéně Prahy 6, pro propagaci plánovaných koncertů.

Jak probíhala volba kapel a hudebníků - každý klub si vybral, co uznal za vhodné?
Každý klub je i v rámci NOC6 za svou dramaturgii zodpovědný sám a je to tak trochu jeho vizitka. Se zástupci všech klubů jsme samozřejmě uvažovali tak, aby i dramaturgie celku dávala smysl a shodli se na tom, že by bylo fajn mít během akce v každém klubu žánrově různé koncerty. To se myslím celkem povedlo, vlastně tak trochu samospádem. Je výhoda, že každý ze zúčastněných klubů je přirozeně dramaturgicky trochu jinde, takže se to celé hezky poskládalo.

Ty jsi zároveň dramaturg dejvické Klubovny, která je pro mě coby pro mimopražského multižánrová, zároveň v rámci NOC6 mluvíte o tom, že kluby vycházejí z dramaturgie, která je tomu kterému nejbližší. Co je nejvlastnější Klubovně?
Je pravda, že my se dlouhodobě o jistou multižánrovost snažíme, proto jsme byli připravení, pokud by v rámci NOC6 chyběla například indierocková scéna, zorganizovat večer v tomhle duchu. Ale opět tak trochu samospádem na nás zbyla elektronika a rap, o který nikdo jiný „neměl zájem“. A ač my se dlouhodobě snažíme dávat prostor všem žánrům, nějaká alernativnější forma elektroniky i rapu nám je dost blízká, možná nejbližší.

Prahu 6 tvoří Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín a Vokovice a části území Břevnov, Bubeneč a Sedlec a Hradčany. Není to výzva třeba napřesrok, zorganizovat NOC6 o deseti klubech, v každé části jeden? A hodláte nějak expandovat nebo modulovat celý formát?
Určitě chceme v nějakých aktivitách pokračovat i dál, ať už organizací dalších edicí koncertní noci anebo dlouhodobou společnou propagací a podobně. A samozřejmě rádi bychom se postupně nějak rozrůstali a akci vylepšovali. Limitem je množství klubů, přeci jen na Praze 6 není taková koncentrace jako třeba v centru Prahy. Ale určitě si dovedu představit vícedenní akci, větší koncerty s odvážnější dramaturgií, zahraniční interprety nebo třeba venkovní stage. Potenciál k dlouhodobému rozvoji tam jednoznačně vidíme, bez toho bychom to ani nedělali.

Na plakátu máte sochu vojáka s růžovou kytarou - je to konkrétní postava, nebo neznámý voják?
Jedná se o maršála Koněva, což je dost kontroverzní historická postava, za druhé světové války vedl vojska Rudé armády při osvobozování Prahy. O tom, nakolik je to hrdina osvoboditel a nakolik nástroj následné ruské propagandy, se vedou sáhodlouhé diskuze. Kauza ohledně (ne)odstraňování jeho sochy poblíž Dejvické byla před dvěma lety hodně živá, hádky na Facebooku byly do krve. Když jsme přemýšleli o nějakém symbolu Dejvic a Prahy 6 pro plakát, s jistou nadsázkou a provokací jsme se rozhodli tuhle kauzu oprášit, a zároveň srdíčkem na místo rudé hvězdy na maršálově čepici tohle trauma Prahy 6 trochu odlehčit.

více o festivalu zde

Info

NOC6
19. 2. 2022 Praha
Fb projektu

foto © se svolením NOC6

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zach Choy (Crack Cloud): Spojuje nás to, že jsme odpadlíci

David Čajčík 16.05.2022

Jako pozvánku na květnový koncert postpunkových Crack Cloud odemykáme rozhovor, který vyšel ve Full Moonu #113.

Ťukání do termosky a jiné výpravy do zvukové reality (Viera Marinová)

Viktor Palák 12.05.2022

Viera Marinová je zvuková designérka, která stojí mimo jiné za ceněným krátkým filmem Milý tati.

Poly (Insania): Tenkrát po tom byl hlad

Adéla Polka 09.05.2022

Falešný kněz Poly si ve svých obsáhlých kázáních rád rejpne a nechá být. Ať si každý přebere sám. Rozhovor.

Jan Bartoš (Prague Music Performance): Osvobození koncertního formátu mám v hlavě několik let

Jarmo Diehl 05.05.2022

Přední český klavírista, nebo přední český umělecký ředitel, v obou případech přesahující hranice naší země? Jan Bartoš je obé. Rozhovor k festivalu, jehož program budí respekt.

Alona Dmukhovska (Music Export Ukraine): Píšeme příběh lidstva

Anna Mašátová 02.05.2022

S Alonou a jejími kolegyněmi jsme se potkávaly během konferencí a festivalů v zahraničí, v loňském roce navázaly hlubší spolupráci, která vyústila v česko-ukrajinský workshop...

Léonce: Zabalené osobní prožitky a emoce

Adéla Polka 29.04.2022

Letošní festival francouzské kultury Bonjour Brno bude první květnový týden hostit mladého písničkáře, vystupujícího pod jménem Léonce. Rozhovor.

Ätna: Snadno se začneme nudit

Michaela Šedinová 28.04.2022

Na moje plačky, že celý den prší, mi s úsměvem odpovídají, že deštivé dny jsou fajn, protože lidi jdou o to radši na koncert. Rozhovor, koncert za pár dní.

Sanjin Nesimi, Jonáš Verešpej (Ankali): Věříme, že to má vyšší smysl

Jarmo Diehl 07.04.2022

Pražský klub Ankali příští týden zahajuje mezinárodní projekt Gravity Network, který nabídne pozoruhodný lineup nabízející nejen elektronické producenta, ale i diskuze na aktuální témata.

Josef Sedloň (Spectaculare): Dotknout se všech smyslů

Jarmo Diehl 31.03.2022

DJ, producent a promotér Josef Sedloň nejen o dramaturgii Spectaculare, ale i o inspiracích, devadesátkách a dalších láskách. Rozhovor.

Jan Fic (Red Bird Festival): Přispět i kapkou do moře má smysl

Michal Pařízek 29.03.2022

Kolektiv okolo Red Bird Instruments se rozhodl pomoci obětem války na Ukrajině a ve spolupráci s pražskou MeetFactory chystá charitativní akci. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace