Články / Rozhovory

Ondřej Kubíček (NOC6): Chceme podpořit lokální klubovou scénu

Ondřej Kubíček (NOC6): Chceme podpořit lokální klubovou scénu

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 08.02.2022

6 klubů na Praze 6 se spojilo pod hlavičkou NOC6. Společný projekt šesti místních hudebních klubů má za cíl zpropagovat lokální scénu, a to více než desítkou koncertů během jedné noci. Klubovna, Sedmička, Kaštan, Potrvá, Na Slamníku, Balada a interpreti a skupiny jako Hello Marcel, Kaplan Bros., Gangnails, Odd Boys, OTK, Irena a Vojtěch Havlovi a další podpoří záměr, v jehož čele stojí Ondřej Kubíček z Kulturního centra Klubovna. Toho jsme se zeptali na pár doplňujících informací.

NOC6 je zajímavý formát, který vlastně ani nepočítá s tím, že by se lidi chtěli pohybovat mezi kluby do akce zapojenými, tedy přesný opak toho, co dělá třeba Žižkovská noc. Mi to přijde jako nevýhoda, ale rád si nechám vysvětlit princip a záměr celého podniku.
Rozdíl je v tom, že NOC6 sice vzniká ve spolupráci místních klubů, zároveň jsme ale chtěli každému klubu zachovat dostatečnou autonomii v plánování „svého“ večera. Například v dramaturgii, ale i ve finančním plánování, mj. nastavení výše vstupného, podle toho, co je každému blízké i v každodenním fungování. To je totiž zásadní rozdíl oproti Žižkovské noci – nemáme žádného externího centrálního plánovače. NOC6 organizují samotné kluby s cílem podpořit povědomí o aktivitách lokální klubové scény. Rádi bychom, aby nezůstalo u téhle jedné noci, ale aby se NOC6 stala platformou pro průběžné dlouhodobé informování lidí o tom, co se děje na klubové scéně Prahy 6, pro propagaci plánovaných koncertů.

Jak probíhala volba kapel a hudebníků - každý klub si vybral, co uznal za vhodné?
Každý klub je i v rámci NOC6 za svou dramaturgii zodpovědný sám a je to tak trochu jeho vizitka. Se zástupci všech klubů jsme samozřejmě uvažovali tak, aby i dramaturgie celku dávala smysl a shodli se na tom, že by bylo fajn mít během akce v každém klubu žánrově různé koncerty. To se myslím celkem povedlo, vlastně tak trochu samospádem. Je výhoda, že každý ze zúčastněných klubů je přirozeně dramaturgicky trochu jinde, takže se to celé hezky poskládalo.

Ty jsi zároveň dramaturg dejvické Klubovny, která je pro mě coby pro mimopražského multižánrová, zároveň v rámci NOC6 mluvíte o tom, že kluby vycházejí z dramaturgie, která je tomu kterému nejbližší. Co je nejvlastnější Klubovně?
Je pravda, že my se dlouhodobě o jistou multižánrovost snažíme, proto jsme byli připravení, pokud by v rámci NOC6 chyběla například indierocková scéna, zorganizovat večer v tomhle duchu. Ale opět tak trochu samospádem na nás zbyla elektronika a rap, o který nikdo jiný „neměl zájem“. A ač my se dlouhodobě snažíme dávat prostor všem žánrům, nějaká alernativnější forma elektroniky i rapu nám je dost blízká, možná nejbližší.

Prahu 6 tvoří Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín a Vokovice a části území Břevnov, Bubeneč a Sedlec a Hradčany. Není to výzva třeba napřesrok, zorganizovat NOC6 o deseti klubech, v každé části jeden? A hodláte nějak expandovat nebo modulovat celý formát?
Určitě chceme v nějakých aktivitách pokračovat i dál, ať už organizací dalších edicí koncertní noci anebo dlouhodobou společnou propagací a podobně. A samozřejmě rádi bychom se postupně nějak rozrůstali a akci vylepšovali. Limitem je množství klubů, přeci jen na Praze 6 není taková koncentrace jako třeba v centru Prahy. Ale určitě si dovedu představit vícedenní akci, větší koncerty s odvážnější dramaturgií, zahraniční interprety nebo třeba venkovní stage. Potenciál k dlouhodobému rozvoji tam jednoznačně vidíme, bez toho bychom to ani nedělali.

Na plakátu máte sochu vojáka s růžovou kytarou - je to konkrétní postava, nebo neznámý voják?
Jedná se o maršála Koněva, což je dost kontroverzní historická postava, za druhé světové války vedl vojska Rudé armády při osvobozování Prahy. O tom, nakolik je to hrdina osvoboditel a nakolik nástroj následné ruské propagandy, se vedou sáhodlouhé diskuze. Kauza ohledně (ne)odstraňování jeho sochy poblíž Dejvické byla před dvěma lety hodně živá, hádky na Facebooku byly do krve. Když jsme přemýšleli o nějakém symbolu Dejvic a Prahy 6 pro plakát, s jistou nadsázkou a provokací jsme se rozhodli tuhle kauzu oprášit, a zároveň srdíčkem na místo rudé hvězdy na maršálově čepici tohle trauma Prahy 6 trochu odlehčit.

více o festivalu zde

Info

NOC6
19. 2. 2022 Praha
Fb projektu

foto © se svolením NOC6

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Barbora Sliepková

redakce 07.12.2022

V Campu můžete zhlédnout přehlídku Slovenská architektura ve filmu, která uvede i film Čiary režisérky Barbory Sliepkové. Jejím prizmatem na všední věci v naší pravidelné rubrice.

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck 07.11.2022

Sedmá Piper Night proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů.

Justin Sullivan (New Model Army): Vyhlížíme to, co je před námi

Michal Pařízek 19.10.2022

Justin Sullivan během koronavirové pauzy nahrál vlastní album Surrounded, teprve druhé mimo domovskou formaci, s níž ovšem vystoupí za týden v Lucerna Music Baru. Rozhovor.

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka 10.10.2022

Rozhovor o starých pověstech, cikánech, slavících a českých dubových lesích. Před koncertem v Praze, kde s ním mimo jiné vystoupí i Bernard Butler ze Suede.

Jana Burkiewiczová: Co všem těm divokým tvorům necháváme?

Maria Pyatkina 07.10.2022

Lákáme na říjnové číslo Full Moonu věnované tanci rozhovorem s choreografkou Janou Burkiewiczovou o představení Ostrov!, které můžete vidět 11. a 12. října v La Fabrice.

Nilüfer Yanya: Člověk se musí cítit zdravěji, aby byl kreativní

Michaela Šedinová 05.10.2022

Britská písničkářka s irsko-barbadosko-tureckými kořeny letos vydala svou druhou nahrávku Painless. A představí ji v Praze. Rozhovor.

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace