Články / Rozhovory

Ondřej Kubíček (NOC6): Chceme podpořit lokální klubovou scénu

Ondřej Kubíček (NOC6): Chceme podpořit lokální klubovou scénu

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 08.02.2022

6 klubů na Praze 6 se spojilo pod hlavičkou NOC6. Společný projekt šesti místních hudebních klubů má za cíl zpropagovat lokální scénu, a to více než desítkou koncertů během jedné noci. Klubovna, Sedmička, Kaštan, Potrvá, Na Slamníku, Balada a interpreti a skupiny jako Hello Marcel, Kaplan Bros., Gangnails, Odd Boys, OTK, Irena a Vojtěch Havlovi a další podpoří záměr, v jehož čele stojí Ondřej Kubíček z Kulturního centra Klubovna. Toho jsme se zeptali na pár doplňujících informací.

NOC6 je zajímavý formát, který vlastně ani nepočítá s tím, že by se lidi chtěli pohybovat mezi kluby do akce zapojenými, tedy přesný opak toho, co dělá třeba Žižkovská noc. Mi to přijde jako nevýhoda, ale rád si nechám vysvětlit princip a záměr celého podniku.
Rozdíl je v tom, že NOC6 sice vzniká ve spolupráci místních klubů, zároveň jsme ale chtěli každému klubu zachovat dostatečnou autonomii v plánování „svého“ večera. Například v dramaturgii, ale i ve finančním plánování, mj. nastavení výše vstupného, podle toho, co je každému blízké i v každodenním fungování. To je totiž zásadní rozdíl oproti Žižkovské noci – nemáme žádného externího centrálního plánovače. NOC6 organizují samotné kluby s cílem podpořit povědomí o aktivitách lokální klubové scény. Rádi bychom, aby nezůstalo u téhle jedné noci, ale aby se NOC6 stala platformou pro průběžné dlouhodobé informování lidí o tom, co se děje na klubové scéně Prahy 6, pro propagaci plánovaných koncertů.

Jak probíhala volba kapel a hudebníků - každý klub si vybral, co uznal za vhodné?
Každý klub je i v rámci NOC6 za svou dramaturgii zodpovědný sám a je to tak trochu jeho vizitka. Se zástupci všech klubů jsme samozřejmě uvažovali tak, aby i dramaturgie celku dávala smysl a shodli se na tom, že by bylo fajn mít během akce v každém klubu žánrově různé koncerty. To se myslím celkem povedlo, vlastně tak trochu samospádem. Je výhoda, že každý ze zúčastněných klubů je přirozeně dramaturgicky trochu jinde, takže se to celé hezky poskládalo.

Ty jsi zároveň dramaturg dejvické Klubovny, která je pro mě coby pro mimopražského multižánrová, zároveň v rámci NOC6 mluvíte o tom, že kluby vycházejí z dramaturgie, která je tomu kterému nejbližší. Co je nejvlastnější Klubovně?
Je pravda, že my se dlouhodobě o jistou multižánrovost snažíme, proto jsme byli připravení, pokud by v rámci NOC6 chyběla například indierocková scéna, zorganizovat večer v tomhle duchu. Ale opět tak trochu samospádem na nás zbyla elektronika a rap, o který nikdo jiný „neměl zájem“. A ač my se dlouhodobě snažíme dávat prostor všem žánrům, nějaká alernativnější forma elektroniky i rapu nám je dost blízká, možná nejbližší.

Prahu 6 tvoří Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín a Vokovice a části území Břevnov, Bubeneč a Sedlec a Hradčany. Není to výzva třeba napřesrok, zorganizovat NOC6 o deseti klubech, v každé části jeden? A hodláte nějak expandovat nebo modulovat celý formát?
Určitě chceme v nějakých aktivitách pokračovat i dál, ať už organizací dalších edicí koncertní noci anebo dlouhodobou společnou propagací a podobně. A samozřejmě rádi bychom se postupně nějak rozrůstali a akci vylepšovali. Limitem je množství klubů, přeci jen na Praze 6 není taková koncentrace jako třeba v centru Prahy. Ale určitě si dovedu představit vícedenní akci, větší koncerty s odvážnější dramaturgií, zahraniční interprety nebo třeba venkovní stage. Potenciál k dlouhodobému rozvoji tam jednoznačně vidíme, bez toho bychom to ani nedělali.

Na plakátu máte sochu vojáka s růžovou kytarou - je to konkrétní postava, nebo neznámý voják?
Jedná se o maršála Koněva, což je dost kontroverzní historická postava, za druhé světové války vedl vojska Rudé armády při osvobozování Prahy. O tom, nakolik je to hrdina osvoboditel a nakolik nástroj následné ruské propagandy, se vedou sáhodlouhé diskuze. Kauza ohledně (ne)odstraňování jeho sochy poblíž Dejvické byla před dvěma lety hodně živá, hádky na Facebooku byly do krve. Když jsme přemýšleli o nějakém symbolu Dejvic a Prahy 6 pro plakát, s jistou nadsázkou a provokací jsme se rozhodli tuhle kauzu oprášit, a zároveň srdíčkem na místo rudé hvězdy na maršálově čepici tohle trauma Prahy 6 trochu odlehčit.

více o festivalu zde

Info

NOC6
19. 2. 2022 Praha
Fb projektu

foto © se svolením NOC6

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Curk: Většinou je to o lidech

Veronika Miksová 22.04.2024

Charismatického kluka z Jihlavy nebylo úplně snadné rozpovídat, než mi došlo, že všechno podstatné ze svého vnitřního světa sublimuje do hudby. Rozhovor.

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace